Jump Rope: Lose Weight Having Fun!

Son dönemin en popüler spor trendlerinden biri de ip atlamak. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan bu egzersiz türünü profesyonel fitness eğitmenleri de sıkça öneriyor. Eğlenerek zayıflamak, vücudunuzu güçlendirmek ve forma girmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey böyle bir egzersize başlamak olabilir.

Eğer siz de kilo vermek ve kaslarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz eğlenceli, alternatif bir egzersiz arıyorsanız Decathlon gibi bir spor mağazasından satın alacağınız iple hemen antrenman yapmaya başlayabilirsiniz. Bugünkü yazımda sizin için bu popüler egzersizin ne gibi yararları olduğunu inceledim ve böyle bir egzersize başlayacaklar için uzmanların önerilerini derledim.

İp atlayarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz
Popüler Egzersiz Trendleri

Neden İp Atlamaya Başlamalıyız?

İp atlamak her ne kadar çocukluğumuzda oynadığımız bir oyun gibi görünse de aslında profesyonellerin de antrenmanlarında kullandığı oldukça etkili egzersiz türlerinden biridir. Boksörlerin, futbolcuların ve daha pek çok profesyonelin düzenli olarak bu egzersizi yapması da tesadüf değildir.

Bu egzersize neden başlamanız gerektiğini merak ediyorsanız aslında en etkili zayıflama ve forma girme yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu egzersizi yapmak için hiçbir fazladan ekipmana ihtiyacınız olmaması onu hem ucuz hem de pratik hale getiriyor.

Her yaştan insanın canı nerede isterse orada bu egzersizi yapabilecek olması da bu egzersizi popüler hale getiren etkenlerden biridir diyebiliriz. Daha önce bir antrenman geçmişiniz olması ya da olmaması hiç önemli değil kronik bir hastalığınız yoksa hemen bir ip alabilir kısa sürede kalori yapmaya başlayabilirsiniz.

Böyle bir egzersizi on beş dakika yaparsanız otuz dakika koşudan daha çok kalori yakarsınız. Bütün vücudunuzdaki kaslar aynı anda çalışacağı için bedeninizde bölgesel kas çalışmasına ihtiyaç da kalmaz.

tum kaslarinizi calistirin 5ef9d72704c0d ip 1 | Shuayip.com
Popüler Egzersiz Trendleri

Benefits

Bu egzersizin vücudumuza ne gibi etkileri olduğunu merak ediyorsanız ilk olarak kan akışınızı hızlandırıp kalbinize daha çok kan pompalanmasına yardımcı olduğunu söyleyerek işe başlayabiliriz. Bu sayede nefes alışverişleriniz de hızlanır akciğerlerinize çok daha fazla oksijen pompalanır. Böylece solunum sorunlarınız kısa sürede sona erer.

Düzenli olarak böyle bir egzersiz yapmaya başladığınızda ayak bileğinizden omuzunuza kadar bütün kasların çalıştığını ve zaman içinde de güçlendiğini fark edersiniz. Denge beceriniz gelişir. Koordinasyon ve refleks duygularınız da aynı şekilde bir o kadar güçlenir.

Karın, kalça ve bacak kaslarınızın çalışmasını ya da sıkılaşmasını istiyorsanız bu egzersiz tam size göre. Çünkü kısa sürede etkili olduğu için fazladan çaba harcamanıza gerek kalmıyor. Bunun dışında en önemli etkilerinden birinin de dayanıklılığınızı ve kondisyonunuzu arttırması olduğunu söyleyebiliriz.

Düzenli olarak bu antrenmanı yapan kişilerin stres seviyeleri azalır, kendilerini çok daha rahat hissetmeye başlarlar. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskleri düşer. Metabolizmaları hızlanır ve omurgaları esneyeceği için daha dik durmaya başlarlar.

Selülitlerinizin azalmasını ve kısa sürede tamamen yok olmasını istiyorsanız da yine yapmanız gereken şey bu egzersizi düzenli bir şekilde uygulamak olacak. Bu antrenman sırasında çok fazla ter atacağınız için vücudunuzdaki bütün zararlı maddeler de bu terle birlikte atılır, egzersizin sonunda kendinizi çok daha pozitif hissetmeye başlayacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Zayıflatır mı?

Son dönemde pandemi sürecinde yaşanan kapanmalar, hareketsizlik ve sağlıksız beslenme derken çoğumuz fazla kilolarımızdan şikayetçi hale geldik. Bu durumda da nasıl bir egzersize başlasam ve ne gibi bir diyet yapsam diye düşünmeye başladık.

Bu egzersize başladığınızda kilo verip veremeyeceğinizi merak ediyorsanız bu egzersizin zayıflamanız konusunda size yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Metabolizmanızı çok kısa sürede hızlandıracağı için iyi bir günlük rutin olabilir. Tabi ki bunu beslenme düzeninizle de desteklemeniz gerekiyor.

Ortalama kilo ve boydaki bir yetişkin bir dakika bu egzersize devam ettiğinde yaklaşık 15 ila 20 kalori arasında yakar. Her gün on beş dakika bu antrenmanı yaparsanız 200 ila 300 kalori arasında yakabilirsiniz. Böylece zayıflama süreciniz hızlanır ve kaslarınız da şekle girer.

ip atlama2 ip 2 | Shuayip.com
Popüler Egzersiz Trendleri

Egzersiz Önerileri

Bu işle başlamaya karar verdiğinizde öncelikle kendinize uygun bir atlama ipi almalısınız. Boyunun omuz hizanıza geldiğinden emin olun ve egzersiz sırasında omuzlarınız ile dizlerinizi rahat bırakın.

Kollarınız iki yanda kalacak şekilde egzersize devam edebilirsiniz ve çevirme sırasında bileklerinizi kullanmaya özen gösterin. Atlarken yerde iki kez sekmeyin ve çok yukarı zıplamaya da çalışmayın.

Otuz saniye aralıksız atladıktan sonra otuz saniye dinlenin ve sekiz seti tamamlayın. Pratik yaptıkça bu konuda geliştiğinizi ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top