3 Maddede Yüz Yogası

Yüz Yogası Nedir?

Yoga denince ilk olarak akla vücudu sıkılaştırmak ve rahatlamak için yapılan hareketler geliyor ama aslında yoganın farklı bir türü daha var: o da yüz yogası.

Son dönemde oldukça popüler olan yüz yogası aromaterapi yağları ile birlikte kullanıldığında cilt bakımı konusunda büyük bir yarar sağlıyor ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı oluyor.

Pek çok farklı faydası olan yüz yogası cildin sıkı ve gergin görünmesi için de kullanılan yöntemlerden biri. Düzenli olarak yapıldığında çok daha genç bir görünüme sahip olacağınızı ve yüzünüzün farklı kas gruplarını çalıştırarak cildinizin parlamasını sağlayacağınızı ifade edebiliriz.

Yüzdeki kasların yumuşamasına da yardımcı olan bu yoga hareketleriyle yüzünüzün kan dolaşımı artıyor, cildiniz çok daha sağlıklı ve enerjik görünmeye başlıyor.

Yüz yogası ile yüz kaslarınızı çalıştırın
Estetiksiz Gençleşin

Ne İşe Yarar?

Vücut kaslarınızı çalıştırmanızı sağlayan ve sizi forma sokan yoga pozlarında olduğu gibi bu hareketleri de düzenli olarak uygulamanız gerekiyor. Günde on beş dakika bu hareketleri yapar ve bunu haftanın altı gününde devam ettirebilirseniz kısa süre sonra alacağınız etkilerin çok daha verimli olduğunu göreceksiniz.

Düzenli ve disiplinli bir şekilde uygulandığında yaşın ilerlemesi ile sarkan yüz kaslarınız yeniden eski gücüne kavuşacak. Tabi ki bu süreçte alanında uzman bir eğitmenden yardım almanız çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Yüz yogası yapmak istiyorsanız kendiniz internetteki videoları kullanarak çalışmaya başlayabilir ya da bir kursa katılarak eğitmenin yönergeleri eşliğinde bu hareketleri yapabilirsiniz.

Haftanın en azından dört ya da beş günü uygulamanız önerilir. Daha iyi sonuçlar almak için tabi ki bu sayıyı arttırabilirsiniz. Ancak daha yoğun bir verim almak için bu hareketleri gereğinden fazla yapmamalısınız.

Bu hareketleri yapmaya devam ettikçe yaşlanma karşıtı bir etki göreceğinizden de emin olabilirsiniz. Eğer yüzünüzdeki kırışıklıklar ve derin çizgiler sizi rahatsız ediyorsa, estetik operasyon geçirmek istemiyorsanız bu yoga sizin için ideal diyebiliriz.

Aynı farklı spor ve egzersiz çalışmalarında olduğu gibi bu yoga türünün düzenli olarak uygulanması halinde yüzünüz olduğundan daha ince görünmeye başlayacaktır. Yüz kaslarınızın sıkılaşması yaşlandıkça derinleşen çizgilerin de azalmasına yardımcı olur.

Bu çalışma ile gün içinde yorulan yüzünüzün rahatlamasını sağlar. Kaslarınız gevşer, duygusal değişimlerle birlikte ortaya çıkan mimik çizgileri azalır. Yüzünüz biçimlendir.

Temel Hareketler

Böyle bir çalışma yapmaya başlamadan önce mutlaka diğer egzersizlerde olduğu gibi yüzün ısıtılması gerekir. Elinizin yardımıyla yapacağınız küçük hareketlerle yüz kaslarınızı hafifçe çalıştırmaya başlayabiilirsiniz.

Sonrasında her bölgeye göre ayrı ayrı yapılan hareketleri sırayla uygulamanız gerekir. Mesela dudak çevrenizdeki kırışıklıkları gidermek gibi bir niyetiniz varsa ağzınızın içini tamamen hava ile doldurun ve beş saniye bu şekilde durun. Sonra nefesinizi boşaltıp aynı hareketi bir kaç kere tekrar edin.

Boynunuz ve gıdınız için bir hareket yapmak istiyorsanız o zaman öncelikle dik bir şekilde oturduğunuzdan emin olmalısınız. Dik oturup hafifçe omuzlarınızı esnettikten sonra çenenizi yukarı doğru kaldırıp boynunuzu gerin. Elinizle yukarıdan aşağı doğru boynunuzu yukarı çekin. Bunu yaklaşık yirmi kere yapmanız yeterli olacaktır.

Kaşlarınızı kaldırmak istiyorsanız, kaşlarınızı işaret parmağınızla sabit tuttuktan sonra yuvarlak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu sırada kaşlarınızı yukarı doğru kaldırmaya çalışmalı ama bunu alnınızda çizgiler oluşturmadan uygulamalısınız. Bu hareketin beş dakika kadar yapılması uygundur.

Yanaklarınızı germek için dudaklarınızın yanlarına işaret parmağınızla bastırın ve yanlara açın. Bu hareketin de yaklaşık beş dakika yapılması uygundur. Ancak burada dikkat edilecek en önemli nokta dudakların gülme pozisyonunda olması ve yüzün diğer yerlerinde kırışıklık oluşturulmamasıdır.

Alın kırışıklarınızı açmak istiyorsanız bu durumda da parmak uçlarınızla kaşlarınızın üzerine hızlı dokunuşlarla vurabilirsiniz. Sonra da avuç içlerinizle alnınızı kavrayıp sağa ve sola ütü yapar gibi açabilirsiniz. Bu hareket sırasında alnınızı kırıştırmayın ve hareketi on dakika uygulamaya çalışın.

609d87b9554282196ce36ff9 yüz yogası 2 | Shuayip.com
Bu Hareketleri Mutlaka Deneyin

Conclusion

This yoga çalışması ile kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Yazımda da anlattığım bu hareketleri yeni uyandığınızda güne başlamadan önce cildinizi canlandırmak , uyumadan önce yüzünüzü rahatlatmak ya da gün içinde vakit bulduğunuzda yüz kaslarınızı çalıştırmak için yapmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yoga ve meditation gibi çalışmalardan sonra da bu yüz hareketlerini yaparak günlük rutininiz haline getirebilirsiniz. Son olarak da lavanta, çay ağacı, gül yağı gibi bu iş için uygun yüz yağlarıyla çok daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top