Zerdeçal’ın Bilinmeyen Faydaları: Mucizevi Bitkiyi Keşfedelim!

Zerdeçal mucizevi baharatlardan biridir. Tarçın ve zencefil gibi farklı besinlerle bir araya geldiğinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bizi alerjiler de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı korur. Yaklaşık iki bin beş yüz yıldan beri hayatımızda olan bu özel bitkinin bilinmeyen yararlarını sizin için derledim. Bakalım farklı aroması ve tadı ile her derde deva bu baharatı ne şekilde kullanabiliriz.

Topics

  • Zerdeçal’ın Kısa Tarihçesi
  • Benefits
  • Kullanım Alanları
  • Practical Recipes
Zerdeçalın bilinmeyen faydaları
Practical information

Zerdeçal ile İlgili Temel Bilgiler

Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak bilinen zerdeçal Türk mutfağında son zamanlarda daha popüler hale geldi. Uzmanların adından sürekli bahsetmesi üzerine çeşitli yemek tariflerine eklendi ve çayı içilmeye başlandı.

Hint safranı olarak da anılan bu besin büyük yapraklı ve sarı çiçekli bir bitkiden elde edilir. Ağacının boyu bir metreye kadar ulaşabilir. Bangladeş, Çin, Hindistan ve Pakistan’da yetişir. Sıcağı seven tropik iklimlerde yetişen bir bitkidir.

Toz olarak satılır ama kök bitki şeklinde bulmak da mümkündür. Kanserden diyabete pek çok hastalığa karşı ciddi anlamda bir koruyuculuğu vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu besini marketlerde kolayca bulabilir, pilavlarınızda, salatalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca bal, tarçın ve zencefille karıştırıp mucizevi bir formül elde edebilirsiniz. İçerisinde B vitamini, demir, lif ve potasyum bulunan bu besini hemen mutfağınıza dahil edin.

using turmeric for inflamation bentonville arkansas zerdeçal 1 | Shuayip.com
Practical information

Benefits

Bu besin içerisindeki antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasına engel olur. Takviye olarak alınması halinde gençleştirici bir iksir rolü oynar. İçerisindeki zengin vitamin ve mineraller bizi sayısı hastalığa karşı korur.

Bu besinle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de zayıflamak için kullanılıp kullanılamayacağı. Kan akışını hızlandırdığı ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için kilo vermenize yardımcı olabilir.

Soğuk havaya karşı koruyucu özelliği vardır çünkü vücudun direncini arttırır. Ödem atılmasını sağlar. Verem hastalığının ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Kanser tedavisi gören hastalar kemoterapinin yan etkilerinden kurtulmak için düzenli olarak tüketirler. Alternatif tıpta da pek çok hastalığın tedavisinde kür olarak verilmektedir.

Ayrıca kalori değerine baktığımızda da bir çorba kaşığı zerdeçalın 30 kalori olduğunu görüyoruz. Fazla tüketiminin zararlı olduğunu belirtmekte yarar var. Metabolizmanızı hızlandıracak bu besini günde en fazla bir çorba kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Bilinmeyen Özellikleri

Her ne kadar pek fazla bilinmese de bu besinin iyi geldiği şeylerden biri de kadınların regl döngüsüdür. Fazla kilo alıp verdiğiniz dönemlerde ya da stresten dolayı bir süredir adet göremiyorsanız ya da düzensizlik yaşıyorsanız bu besini kür şeklinde kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan içeriği bulunduğundan cildi beyazlatma özelliği vardır. Kozmetik alanında da pek çok maskede ya da kremde bu bitkiden elde edilen özler kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi geldiğinden özellikle solunum yolu rahatsızlığı yaşayan kişiler çayını içerler. Balla birlikte tüketildiğinde ses kısılmasına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

Yine çok az bilinen özelliklerinden biri de dişlerimizi beyazlatmaya iyi gelmesidir. Hindistancevizi yağı ile karıştırılarak sararan dişler beyazlatılabilir.

Son olarak da düzenli olarak kullanıldığında depresyon ve endişeye karşı savaşma özelliği bulunmaktadır diyebiliriz. Bunama gibi sorunların tedavisine yardımcı olarak da tercih edilmektedir.

1450351 1 zerdeçal 3 | Shuayip.com
Practical information

Kullanım Alanları

Cildinizi beyazlatmak için maske olarak kullanmak isterseniz bir çay kaşığı süt ya da yoğurt ile bir çay kaşığı zerdeçalı karıştırabilirsiniz. Bu yapacağınız maskeyi yüzünüze sürüp on beş dakika bekleyin. Düzenli uygulamada cildinizdeki lekeler, morluklar ve şişkinlikler ortadan kaybolacak.

Her tür etli yemeğe çok yakışır. Bu nedenle etli yemekleri pişirirken kullanabilirsiniz. Aynı zamanda pilavın sarı ve daha lezzetli olmasını sağlar. Kahvaltıda omlet yaparken ekleyebilirsiniz. Sebze yemeklerine de çok yakıştığını söylemek mümkün.

Eğer bütün bunlardan hoşlanmadıysanız vücut direncinizi arttırmak ve ödemlerinizi atmak için bir çay kaşığı tozu iki su bardağı sıcak suya ekleyip demleyebilirsiniz. Tadı acı gelirse süt eklemeniz ve balla yumuşatmanız da mümkün.

Son olarak da yoğurda ekleyerek geceleri tüketildiğinde yağ yakıcı özelliği olduğunu ifade edebiliriz. Bu yoğurtlu karışım ara öğünlerde tüketildiğinde kan şekerini dengeler.

You May Be Interested In:

İncir Sütünün Faydaları: 7 Günde Sivilcelerinizi Yok Edin!

What is Acai? What is it good for?

Klorofil Nedir? Ne İşe Yarar?

What is Spirulina? What is it good for?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top