Fransız Bulldog: 6 Başlıkta Minik Fransızlarla Tanışın!

Fransız Bulldog ya da diğer adıyla Frenchie, büyük başı, kısa burnu ve yarasa benzeri kulakları olan sağlam, kompakt köpek ırklarından biridir. Bu cins canlı, sevecen ve oyuncudur. Fransız Bulldog, İngiliz Bulldogunun uzak bir akrabasıdır; ikisi bazı özellikleri paylaşır ancak farklı köpek ırklarıdır. Genel olarak, Fransız Bulldog, her tür aile için harika bir evcil hayvan olan sevimli, sevecen bir köpektir. 

Küçük boyutları, daha küçük evlerde iyi iş çıkarabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte diğer küçük köpeklere göre daha sağlam bir yapıya sahiptir. Bu köpekler, tipik olarak çocuklar ve diğer hayvanlarla iyi geçinen sadık ve zekilerdir. Frenchie gerçekten neşeli ve arkadaş canlısı bir dosttur.

Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız Bulldog – shuayip.com

Fransız Bulldog’a Genel Bakış

Dahil olduğu grup:  Sportif olmayan ırklar

Yükseklik – boy: 28 ila 33 cm

Ağırlık – Kg: 9 ila 13 kg

Tüy – Kürk rengi ve yapısı: Açık kahverengi, beyaz veya yine aynı renk kombinasyonunda kısa, pürüzsüz tüylerden oluşan kürk.

Ortalama yaşam süresi: 10 ila 12 yıl

Fransız Bulldog’un Özellikleri

Sevgi düzeyiYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk dostuOrta
Hayvan dostuOrta
Egzersiz ihtiyaçlarıDüşük
OyunculukYüksek
Enerji seviyesiOrta
EğitilebilirlikOrta
ZekaOrta
Havlama eğilimiOrta
Tüy dökme miktarıOrta
Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız Bulldog – shuayip.com

Fransız Bulldog’un Tarihi

Fransız B. kökeninin İngiliz Bulldoguna dayandığı söylense de bu biraz tartışmalı bir konudur. Birçok kişi tarafından İngiliz Bulldog’un boyutlarının küçültüldüğüne ve daha sonra F. Bulldog’un Fransa’ya getirildiğine inanılmaktadır. O dönemde İngiltere’den Fransa’ya göç ettirilen birçok İngiliz B. olduğu ve köpekleri de yanlarında götürdükleri sanılmaktadır.

Fransız B. ayırt edici bir özelliği, İngiliz B.’nun gül şeklindeki kulaklarının aksine, yarasa benzeri kulaklarıdır. Fransız Bulldogları, 1800’lerin sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sosyete kadınlar arasında oldukça popülerleşmiştir.

Fransız Bulldog, her zaman sevilen bir arkadaş ve tam bir kucak köpeği olarak bilinir. Söz konusu ırk, 1898’de American Kennel Club (AKC) tarafından resmen tanınmıştır. O zamandan beri giderek daha popüler hale gelmiş ve Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler ilk 10 ırk arasına girebilmiştir.

Fransız Bulldog Bakımı

Fransız Bulldog Bakımı: Fransızlar, orta derecede dökülme eğiliminde olan pürüzsüz tüylere sahip olan köpeklerdir. Cins, haftalık taranma da dahil olmak üzere temel rutin olan tımardan biraz daha fazlasını gerektirir. İlkbahar ve sonbaharda tüy döken köpek, bu dönemlerde daha fazla taranmalıdır. Frenchie’niz cilt sorunlarına yatkınsa, düzenli banyo yaptırmak ve kulak temizliği size yardımcı olabilir. 

Derin deri kıvrımları, nemli bir bez veya bebek mendili kullanarak döküntülerden kurtulmak için biraz dikkat gerektirebilir, ardından iyice kurutulabilir. Çatlamalarını veya kopmalarını önlemek için köpeğinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesmelisiniz. Haftada en az iki kez dişlerini fırçalayarak köpeğinizin ağız hijyenine dikkat etmelisiniz. Bu, diş eti enfeksiyonlarını ve diş problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır.

Fransızlar zeki ve öğrenmeye istekli köpeklerdir. Ayrıca, eğitime yardımcı olabilmesi için ödül mamalarını kullanmak mantıklı olacaktır. Doğru eğitim çok önemlidir ve sizinle köpeğiniz arasındaki bağı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Aynı derecede önemli olan bir diğer husus sosyalleşmedir. Bu nedenle Frenchie’niz çevresine iyi uyum sağlaması için sosyalleşmesi gerekir.

Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız Bulldog – shuayip.com

Yavru köpeğinizin hazır olur olmaz eğitim alması ve sosyalleşmesi için bir eğitim kurumundan yardım alabilirsiniz. Böylece köpeğiniz komutları öğrenip; aynı zamanda diğer köpekler ve yeni insanlar arasında daha rahat olabilecektir. Genel olarak, Frenchie bir koşu partnerinden daha çok kucak köpeğidir. Yine de rutin egzersizler önerilir; ancak dikkatli olmakta fayda var.

Çünkü bu cins kısa burnu ve potansiyel hava yolu sorunları nedeniyle kısa sürede yorulup, aşırı derecede ısınabilir. Dolayısıyla aşırıya kaçmadıkça, günlük egzersiz çok önemlidir. Bir kedi veya köpekle birlikte yetiştirilirlerse, bir arada yaşayabilirler, ancak bazı Fransızlar kedileri ve diğer küçük evcil hayvanları kovalayacaktırlar. 

Diğer evcil hayvanlarla sosyalleşmemiş bir Fransız, aynı cinsiyetten köpeklere karşı saldırganlık gösterebilir. Bir Fransız, çok köpekli bir evde kıskançlık ve rekabet gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Çoğu Fransız B. çocuklarla çok iyi anlaşabilir. Fakat yine de köpeğin geçmişini araştırmanız ve ne derece arkadaş canlısı olduğunu öğrenmeniz gerekebilir.

Fransızlar, yalnızca gerçekten dikkatinize ihtiyaç duydukları bir şey olduğunda havlarlar. Bu sayede bir apartman ortamı için iyi ve ideal bir seçim olacaklardır. Fakat köpeğinizi, her gün uzun süre yalnız bırakmamaya çalışmalısınız. Frenchienizin aşırı ısınmamasını sağlamak için köpeğinizle seyahat ederken ekstra önlemler alın. 

Köpeğinizi asla bir araçta gözetimsiz bırakmayın. Fransız B. Kurtarma Ağı, hava yolculuğu gerekiyorsa, Frenchienizin yolcu bölmesindeki bir taşıyıcıda sizinle birlikte gitmesi gerektiğini not eder. Ayrıca Fransızların zayıf yüzücüler olduğunu ve onları bir havuz veya diğer su kaynakları etrafında denetlemeniz gerekeceğini de belirtir.

Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız Bulldog – shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Olması gereken standartlara göre yetiştirilen köpeklerin kalıtımsal sağlık sorunlarını devralma olasılığı daha düşüktür. Ama yine de cinste bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Aşağıdakiler, bilinmesi gereken bazı sağlık sorunlarıdır:

  • Brakisefalik sendrom
  • Kalça displazisi
  • Cilt sorunları ve alerjiler

Beslenme

Frenchie’niz günde iki öğün yemek başına 3/4 fincan kuru köpek maması ile beslenmelidir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu miktar, büyüklüğüne, aktivite düzeyine, yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Obezite bir köpeğin ömrünü kısaltabileceğinden, köpeğinizin ağırlığını sık sık kontrol edin. Öneriler almak için köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarına dair veterinerinize danışabilirsiniz.

Fransız Bulldog - shuayip.com
Fransız B. – shuayip.com

Sonuç

Dost canlısı ve sevecen bir köpek olan Fransız B. aileler için müthiş bir evcil hayvandır. Nadiren havlayan bu köpekler, apartman hayatı için de ideal bir seçim olacaktır. Bununla birlikte aşırı ısınabildiği için çok sayıda koşu – egzersiz veya yüksek yoğunluklu aktivitelere katılamaz ve yüzme konusunda pek iyi değildir.

Bu içeriklere de bir bakın:

Labrador Retriever: 6 Başlıkta Labradorlar Hakkında Her Şey!

Golden Retriever: 6 Başlıkta Sevimli Golden Hakkında Her Şey!

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır