Gua Sha Taşının Kullanımı: Gençleşmenin Sırrını Keşfedin

Alternatif tıp yöntemlerine artan ilgi ile birlikte Gua Sha taşı da son dönemde oldukça popüler oldu. Uzak Doğu öğretilerinde de sıkça geçen bu taş cilt bakımında akneleri yok etmek ve kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılıyor. Bu taşla uygulanan masaj tekniklerini öğrenip yüzünüzü rahatlatmak istiyorsanız hemen yazımıza göz atabilirsiniz.

Gua Sha ile İlgili Temel Bilgiler

Bu taşı kişisel bakım rutinimizde nasıl kullanacağımızı öğrenmeden önce ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Sosyal medyada da yaygınlaşan ve çok satanlar listesine taşın kelime anlamı Çince’de kazıma ve sıyırma kavramlarını ifade ediyor.

Cildin sıyırma tekniği ile rahatlatılmasına olanak tanıyan bu taş kafa derisi, omuzlar, yüz, sırt, kol, bacak, boyun gibi vücudun çeşitli yerlerinde de kullanılabiliyor. Bu taşı kullanırken uygulayacağınız aromaterapi yağları ile cildinizin rahatlamasını, esneklik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Gua Sha taşının bilinmeyenleri
Kişisel Bakım

Ne İşe Yarıyor?

Bu taşın faydalarına baktığımızda karşımıza birkaç temel nokta çıkıyor. Vücudumuzun yaşam enerjisinin daha rahat bir şekilde akmasını sağlayan bu taş kronik ağrılı bölgelerde kullanılabiliyor. Ayrıca iltihaplı yerlerin onarılması ve ciltteki hasta alanların iyileştirilmesine yardım ediyor.

Kas ve eklem ağrısı olan kişiler düzenli kullandıklarını sorunlarının azaldığını ifade ediyor. Ağrının tetikleyicilerini de ortadan kaldıran bu masaj tekniği yaşlanma karşıtı etki de gösteriyor.

Emzirme döneminde göğüsleri ağrıyan kadınlar, migreni olanlar, hepatit B ile mücadele edenler, boyun ağrısını rahatlatmak ve adet öncesi karın ağrısını geçirmek isteyenler kullanıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gua Sha masajının akne ve kırışıklıkları gidermek için nasıl kullanıldığına geçmeden önce dikkat edilmesi gereken noktaları belirtmekte yarar var.

Bu uygulama cildi sıyırma şeklinde gerçekleştirildiği için cilde yakın damarlara zarar verme ihtimali olabilir. Bu duruma engel olmak için masaj yaparken çok nazik olmalı ve cilde baskı uygulamamalısınız.

Cildinize fazla bastırmanız durumunda uygulama yaptığınız yerde kızarıklık ya da morarma gibi istenmeyen durumların oluşması mümkün. Bu sorunlar kısa sürede kaybolsa da dikkatli olmanızda yarar var.

Bazı alerjik ciltli kişiler düzenli olarak uyguladığında ciltlerinde kabarıklıklar oluşabiliyor. Bu yüzden deneme yaptıktan sonra sorun yaşarsanız masaja devam etmeyin.

Bu masajdan sorun cildinizde herhangi bir nedenle kanama oluşursa mikroplar taşa bulaşır. Bu nedenle taşın kişisel bir alet gibi düşünülmesinde yarar var. Başkası sizin taşınızı kullanacaksa taşın dezenfekte edilmesi gerekir.

Ayrıca kısa süre önce ameliyat olan kişilerin de bu masajı yapmaması gerekiyor. Son olarak da kan inceltici ya da sulandırıcı ilaç kullananların kan dolaşımı konusunda sorun yaşayabileceğini belirtelim.

Kullanım Şekli ve Uygulama

Gua Sha taşını cilt bakım rutininde kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettiğimize göre artık masaj uygulamasına geçebiliriz.

Bu masajı uygulamak için çeşitli boyutlarda ve şekillerde satılan taşlardan almanız gerekiyor. Bu işlemi taş yerine rulo aletlerle de yapabilirsiniz ama taşla yaptığınızda daha etkili sonuç alacağınızı göz önünde bulundurun.

Taşı kullanmaya geçmeden önce bir süre buzlu suda ya da buzdolabında bekleterek taşın soğumasını sağlamalısınız. Ayrıca öncesinde kullandıysanız alkollü mendille ya da uygun bir malzeme ile dezenfekte etmelisiniz.

gua sha seti min gua sha 2 | Shuayip.com
Kişisel Bakım

Uygulamaya geçerken masaj yapacağınız yere bir yağ sürebilirsiniz. Aromatik bitkisel yağlardan kullanmayı tercih etmiyorsanız sadece uygun bir krem sürebilirsiniz.

Masajı yaparken kısa ve uzun sıyırma işlemleri ile devam edeceksiniz. Taşı yatık tutun ve aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek masaj yaptığınız bölgeyi rahatlatın. Bölgede ağrı ya da acı hissetmeniz durumunda mutlaka devam etmeyi bırakmalısınız.

Püf Noktalar

Taşı doksan derece olacak şekilde tutun. Kıvrımlı kısmını omurganızda ya da kemikli bölgelerinizde rahatlama sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Masaj işlemi sırasında çene ya da kaş gibi alanlarda iki aşamalı olarak uygulama yapmalısınız. Bu işlemin en az beş kere tekrar edilmesi daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Alın bölgesinde uygulama yaparken bölgeyi üçe ayırın ve ona göre masaj yapın. Ayrıca alnınızın kırışmaması için bu bölgeye masaj yaparken bir parmağınızla kaşlarınızı hafifçe tutmalısınız.

Saç diplerinize ve sırtınıza da yuvarlak hareketlerle masaj yapabilir, akupunktur noktalarına dokunarak kan dolaşımınızı arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Evde Yüz Maskesi Yapabilirsiniz: 4 Pratik Tarif

3 Maddede Yüz Yogası

Kore Cilt Bakım Rutini: 10 Günde Cilt Lekelerinden Kurtulun!

Vegan Kişisel Bakım Ürünleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır