Kedi Malzemeleri: Kediler için Gerekli 8 Ürün!

Kedi Malzemeleri: Yeni kedinizi veya yavru kedinizi eve getirmeden önce satın almanız gereken pek çok şey var. Bu malzemeler sayesinde kediniz kendisini yuvasında gibi ve bir aile üyesi gibi hissedecektir. Kedinizin ilk gününde hem kendinizin hem de kedinizin stresini en aza indirmek için bu malzemeleri en az birkaç gün önceden almanız ve eve yerleştirmeniz önemlidir. Zira kedinizi eve getirmenin heyecanı içinde, ona kedi maması almayı unutmak istemezsiniz. Kedinizin ihtiyaç duyacağı malzemeleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Kedi Malzemeleri: Kediler için Gerekli 8 Ürün

1. Kedi maması

Kedi maması - Shuayip.com
Kedi maması – Shuayip.com

Kedinizin son evindeki sahibiyle iletişim halindeyseniz, kedinin alışık olduğu ve sevdiği mamanın hangisi olduğunu öğrenin. Yeni evcil hayvanınıza alışık olduğu mamayı vermek yapabileceğiniz en iyi şey olabilir. Bilinmeyen bir geçmişe sahip kediler veya yeni doğmuş yavru kediler için, nasıl bir kedi maması alınması gerektiği hakkında bazı ipuçları:

Yavru kediler için:

Kedi yavrularını, yetişkin kedilerden daha fazla yağa ve proteine ​​​​ihtiyacı vardır. Bu nedenle etiketinde “Tam ve Dengeli Beslenme” ile gıda onayı aldığını belirten ve “tüm yaşam evreleri için uygundur” ifadesini içeren etiketlere sahip mamaları tercih etmelisiniz. Yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş mamalar da vardır. 

Bunlar, “yüksek oranda sindirilebilir, besin açısından yoğun ve yavru kedilerin beslenme gereksinimlerini karşılamak için benzersiz bir şekilde tasarlanmış” sözcükleri ile tanımlanabilir. Sekiz haftalıktan itibaren yavru kediler kuru mamayla beslenebilir. Buna ek olarak konserve mama da tercih edilebilir.

Yetişkin kediler için:

Yetişkin kediler çoğunlukla kuru mamayla beslenirler. Premium marka bir kedi maması, yetişkin kedilerin beslenmesi için iyi bir seçenek olarak kabul edilebilir. Ek olarak konserve mama veya yaş mama da yetişkin kedilere verilebilir.

2. Mama ve su kabı

Mama ve su kabı - Shuayip.com
Mama ve su kabı – Shuayip.com

Yeni kediniz, mutfağınızdaki herhangi bir seramik (kurşunsuz) veya paslanmaz çelik kase ile beslenebilir. Fakat kendi kedinize özel bir mama kabı ya da su kabı almanız daha mantıklı olacaktır. Bazı kediler plastikten olumsuz etkilenip, çene döküntüsü geliştirebilir. Bu nedenle kediler için plastik tabakların kullanılması önerilmez; ayrıca, plastik mama kaplarında bakterilerin türeyebileceği çizilmeler meydana gelebilir.

Evcil hayvanlar için bir dizi uçsuz paslanmaz çelik kase vardır. Süslü seramik tabakları tercih ediyorsanız, kurşunsuz bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Otomatik mama ve su kapları da sizler için iyi bir seçenek olabilir. Zira gün içinde işe veya okula gidip, uzun süre orada kalacaksanız bu kaplar fazlasıyla iş görecektir. Çoğu kedi, akan suyun saf, taze tadını sever ve otomatik su sebilleri, sürekli temiz ve taze su temini sağlar.

3. Kedi oyuncakları

Kedi oyuncakları - Shuayip.com
Kedi oyuncakları – Shuayip.com

Tüm kediler oyun oynamayı severler. Yeni kedinizle oyunlar oynamak, aynı zamanda kedinizle bağ kurmanız için iyi bir başlangıç olacaktır. “Kedi oltası, oyuncak top” türü kedi oyuncakları, etkileşimli oyun için favori ürünlerdir. Ancak küçük yavru kedinizin, kedi oltasının sarkan kısmındaki tüylerin vb. koparıp yutamayacağı kadar sağlam olduğundan emin olun. Bunun yanı sıra Catnip (kedi nanesi) içeren oyuncak fareler, kuşlar, balık, böcek veya fare şeklindeki titreşimli aletler, kedinize alabileceğiniz en iyi oyuncaklardandır.

4. Temizlik ve bakım ürünleri

Temizlik ve bakım ürünleri - Shuayip.com
Temizlik ve bakım ürünleri – Shuayip.com

Bakım ve temizlik zamanı, yeni kedinizle bağ kurmanız için iyi bir fırsattır. İnce dişli bir tarak ve kauçuk destekli bir iğne fırçası bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu malzemelerle kedinizin tüylerini tarayabilir, temizlenmesini ve keyifli anlar geçirmesini sağlayabilirsiniz. Zira kedilerin çoğu taranmaktan hoşlanır.

Kediler için tasarlanmış bir tırnak makası da alabileceğiniz bakım ürünlerinden biridir. Özellikle de yavru kedinizin tırnaklarını erken kesmeye başlarsanız, büyüdüğünde bu işi çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Çünkü kediler, pek çok alışkanlığı yavruyken edinir.

5. Kedi taşıma çantası

Kedi taşıma çantası - Shuayip.com
Kedi taşıma çantası – Shuayip.com

Taşıma çantası, kedi sahipleri için önemlidir ve esasen bir zorunluluktur. Bir kediyi asla taşıma çantası olmadan taşımaya çalışmayın. Eve yeni bir kedi veya yavru kedi getirmek için basit bir karton taşıyıcı (veterinerinizden temin edilebilir) kullanılabilir. Fakat sonrası için sağlam bir taşıma çantası almanız gerekecektir.

Kedi taşıma çantasının sağlam tabanlı, cam elyaflı veya güvenli mandallı, açıklığı olan sert plastik taşıyıcı gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Piyasada, kediler için üretilen pek çok kullanışlı taşıma çantası modeli mevcuttur.

6. Tırmalama tahtası

Tırmalama tahtası - Shuayip.com
Tırmalama tahtası – Shuayip.com

Tırmalama tahtası, bir kedinin ihtiyaç duyabileceği önemli bir ekipmandır. Kedilerin patileri sık sık kaşınabilir. Bu tırmalama tahtaları hem kedinizin kendisini kaşımasına yardımcı olacak hem de kedinin tırmalama dürtüsünü dizginleyecektir. Bu nedenle uzun süre kullanılabilecek kaliteli bir tırmalama tahtasına yatırım yapmalısınız. İstediğiniz kadar basit veya süslü olabilir.

Aletler konusunda becerikliyseniz, kendiniz bile monte edebilirsiniz. Ticari olarak üretilmiş bazı tırmalama direklerinde kedinizi çekmek için kedi nanesi kokusu vardır. Bütçeniz sınırlıysa, herhangi bir karton kazıyıcı da alabilirsiniz. Fakat uzun süreli olmayacağı için kedi tırmalama tahtası almak, daha mantıklıdır.

Şu an tırmalama tahtaları fiyat açısından 30 ila 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ürünün niteliğine göre fiyat daha da artabilir. Fikir sahibi olmak için okuyun: Kedi Tırmalama Tahtası Neden Önemli? Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde!

7. Kedi kumu ve kum kabı

Kedi kumu ve kum kabı - Shuayip.com
Kedi kumu ve kum kabı – Shuayip.com

Evcil hayvanınız için olabilecek en iyi kum kabını seçmelisiniz. Zira kediler tuvaletlerini yapmak için bu kapları kullanmak zorundadır. Dolayısıyla kum kabı hem iç hem de dış mekan kedileri için mutlak bir zorunluluktur. Büyük kediler için yüksek kenarlı büyük bir kum kabı gerekir. Çünkü büyük kediler kumları etrafa saçma konusunda iyilerdir. Bununla birlikte yavru kedilerin kolayca girebilecekleri kadar alçak bir kum kabına ihtiyaçları vardır. 

Çeşitli kedi kumu türü vardır ve bitki bazlı kedi kumu en güvenilir olanlardan biridir. Topaklanan kil kumu, yutulduğunda kedilere zarar verebilecek bir bileşen içerir ve tüm kil kumları, ne sizin ne de kediniz için solunması sağlıklı olmayan tozu harekete geçirme eğilimindedir.

Etrafa saçılan kumları kolayca temizleyebilmek için kum kabının altına bir paspas serebilirsiniz. Bu amaçla bir evcil hayvan mağazasından paspas satın alabilir veya çok aşındıklarında atılıp değiştirilebilecek birkaç ucuz bez veya muşamba satın alabilirsiniz.

8. Kedi yatağı

Kedi yatağı - Shuayip.com
Kedi yatağı – Shuayip.com

Kediniz, muhtemelen sizinle, yatağınızda uyuyacaktır. Ancak yine de uyku için kedinize özel, rahat bir kedi yatağı almanız gerekebilir. Yatak, rahat, kolayca yıkanabilir ve yetişkin bir kedinin rahatça kıvrılabileceği kadar geniş olmalıdır. Ancak kendisini savunmasız hissedeceği kadar geniş olmamalıdır.

Sonuç

Kedilerin temel ihtiyaçlarını sizler için listeledik. Eksik gördüğünüz ve eklemek istediğiniz kedi ürünlerini, yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz. Aşağıdaki içeriklerimize göz atmayı unutmayın!

Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte!

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır? 4 İpucu ile Yaş Tayini!

Yavru Kedi Aşısı Hakkında Bilinmesi Gereken 4 Madde!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır