Kedilerde Artrit Nedenleri ve 10 Farklı Belirtisi!

Kedilerde Artrit Nedenleri ve Belirtileri: Artrit, kedilerde, özellikle de yaşlı kedilerde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Kedi ‘artrit’inin belirtileri, en özverili kedi sahipleri için bile, genellikle belirsizdir ve fark edilmesi zordur.

Artrit Nedir?

Artrit, ağrılı ve ilerleyici eklem hastalıklarından biridir. Kedilerde en sık dirsek ve kalçalarda görülür. Bununla birlikte herhangi bir eklemin bu rahatsızlıktan etkilenmesi de mümkündür. Romatizmalı ağrıları azaltmak ve kedinin iyileşmesine yardımcı olmak için etkili bir takım tedavi yöntemleri mevcuttur.

Kedilerde Artrit
Kedilerde Artrit – shuayip.com

Kedilerde Artrit Nedenleri

Artrit, eklem içindeki kıkırdak hasar gördüğünde ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Normal bir kedide, her eklem, kemikli yüzeyler arasında bir tampon görevi gören kıkırdak içerir. Kıkırdak, eklemi oluşturan kemikler arasında bir “yastık” oluşturur.

Eklemlerin içindeki kıkırdak hasar gördüğünde, kıkırdağın tahrip olmasına yol açan bir dizi sorun meydana gelir. Eklem içindeki kıkırdak yok edildiğinde, iki kemik birbirine sürtünecektir. Çünkü artık aralarında bir yastık yoktur. Bu meydana geldiğinde, kemikler hasar görecek ve Artrit denen sağlık problemi ortaya çıkacaktır.

Kedi Artriti için Risk Faktörleri

Kediniz için Artrit riskini arttıran birkaç faktör vardır:

 • Kedi artriti orta yaşlı ve yaşlı kedilerde daha yaygındır.
 • Obez bir kedinin normal bir kediye göre Artrit hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.
 • Geçmişte yaralanmış olan kedilerin eklemleri, sonraki süreçte, yaşamları boyunca artritik olmaya daha yatkındır.
 • Belirli bir eklemde anormalliklerle sonuçlanan konjenital anormallikler, kedinizin artritin etkilerinden mustarip olma olasılığını artırabilir. Doğuştan gelen bir sağlık sorunu olan Kalça displazisi, artrite yol açabilen bir anormallik örneğidir.
Kedilerde Artrit
Kedilerde Artrit – shuayip.com

Kedilerde Görülebilen Artrit Belirtileri

Kedilerde artrit belirtileri: Artritli bir kedi birçok farklı semptom gösterebilir. Esasen, artrit ağrıya neden olur. Artritten kaynaklanan semptomlar bu ağrının bir sonucu olarak ortaya çıkacaktır. Kedinizin davranışındaki herhangi bir değişiklik, söz konusu ağrının bir sonucu olabilir. Her kedi ağrıya farklı şekilde tepki verir. Bazı örnekler:

 1. Bazı kediler daha az aktif hale gelir ve normalden daha fazla uyuyabilir.
 2. Diğer kediler endişeli ve huzursuz olabilir.
 3. Bazı kediler dinlenmek için rahat bir yer veya uyumak için rahat bir pozisyon bulmakta zorluk çekerler.
 4. Bazı kediler sık sık sinirlenir ve aile üyeleriyle temastan kaçınmaya başlar.
 5. Diğer kediler daha sosyal hale gelir ve aile üyeleriyle daha fazla etkileşim arar.
 6. Artritli kediler kucağa alındığında, onlar için ağrılı olabilir.
 7. Artritli kediler, tuvalete erişmekte zorluk çekebilir ve tuvaletin dışına idrar yapabilir ve hatta dışkılayabilir.
 8. Artritli bazı kediler kendilerini tımar etmeyi ve temizlemeyi bırakabilir. Bu durum da tüylerin dağınık olmamasına, bakımsız görünmesine, düğüm düğüm olmasına ve topaklaşmasına neden olacaktır.
 9. Artritten kaynaklanan ağrı, bazı kedilerde iştah azalmasına neden olabilir. Bu da kilo kaybına yol açacaktır.
 10. Topallık mevcut olabilir, ancak genellikle fark edilmesi zor hatta imkansızdır. Kedilerin pek çoğu, hasta olduklarını, acı çektiklerini veya bir yerlerinin ağrıdığını saklama konusunda oldukça iyi iş çıkarabilir.

Kedilerde artrit semptomları başlangıçta kademeli ve sinsi bir şekilde gerçekleşebilir. Kediniz için normal olan davranışları bilmek ve bu davranışlardaki değişiklikleri izlemek, ağrısı olup olmadığını belirlemek için iyi bir temel sağlayacaktır.

Kedinizin ağrısı olup olmadığı konusunda şüpheniz varsa, ağrının var olduğunu varsaymanız ve buna göre hareket etmeniz önerilir. Artrit nedeniyle ağrılı olan kedilerin ağrılarını hafifletmek için tedavi edilmesi gerekir. Dolayısıyla en kısa sürede veterinere gitmeniz gerekir.

Kedilerde Artrit
Artrit – shuayip.com

Kısaca Kedi Artritinin Semptomları

 • Kaygı ve huzursuzluk
 • Sinir, stres ve isteksizlik
 • Letarji
 • Kum kabını kullanamama, tuvalet sorunu
 • Kilo kaybı
 • Topallık veya topallama

Artrit Tedavisi

Kedilerde artrit tedavisi: Veterineriniz kedinizde artriti ve artrit kaynaklı ağrıyı hafifletmek için ilaç yazabilir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) bazen, insanlara benzer şekilde kedi artriti için de reçete edilebilir. NSAID ağrı ve eklem iltihabını kontrol altında tutmak için oldukça etkilidir. NSAID’ler, kedilerde, kusma, ishal ve iştahsızlık gibi birtakım yan etkiler geliştirebilir. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen veterinerinizi arayın. 

Artritli bir kedi için diğer tedavi seçenekler arasında glukozamin, kondroitin ve omega-3 yağ asitleri gibi gıda takviyeleri bulunur. Bu takviyeler, eklemleri güçlendirip, sağlığı destekleyebilir. Ancak yine de veteriner onayı ile kullanılmalıdır.  

Kedilerde Artrit
Artrit – shuayip.com

Sonuç

Kedinizin artriti olduğundan şüpheleniyorsanız, onu en kısa sürede veterinerinize götürmenizde fayda var. Zira veteriner hekiminiz, kedinize fiziki muayene yaparak ya da radyografi (röntgen) çekerek artrit olup olmadığını belirleyecektir. Bazı durumlarda, veteriner eklem enfeksiyonlarını ekarte edebilmek için kedinin eklemlerinden sıvı alıp, sonrasında söz konusu sıvıyı inceleyip değerlendirmek isteyebilir.

Artrit teşhisi konduğunda, yukarıda da belirtildiği gibi kedinizin ağrılarını dindirecek ve rahat etmesini sağlayabilecek bir dizi tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız:

Kedilerde Hastalık Belirtileri: Bu 19 Belirtiye Dikkat!

Kedilerde Davranış Problemleri Nasıl Çözülür? 5 Çözüm Önerisi

Kedilerde FIP: 7 Maddede FIP Nedenleri ve Tedavisi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır