Köpekler için Zehirli Besinler: 11 Gıdadan Uzak Durun!

Köpekler için Zehirli Besinler: Sevimli köpeklere karşı koymak hiç de kolay değildir. Dolayısıyla yemeğinizden bir parça istediğinde köpeğinize hayır demekte zorlanabilirsiniz. Ancak bu yiyeceğin köpeğinize zarar verme ihtimalini de aklınızda bulundurmalısınız. Mesela söz konusu gıda, tatlandırıcı bir madde olan ksilitol içeriyorsa, köpeğinizde bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aslında, köpeğinizin asla yememesi gereken pek çok insani gıda bulunmaktadır. Bazı yiyecekler köpekler için zehirli ve tehlikelidir. Bir köpek sahibi olarak köpekler için zehirli besinlerin neler olduğunu bilmeniz gerekir. Öğrenmek için okumaya devam edin. Zira listede yer alan yaygın yiyeceklerden bazıları sizi şaşırtabilir.

Köpekler için Zehirli Besinler - shuayip.com
Köpekler için Zehirli Besinler – shuayip.com

Köpekler için Zehirli Besinler

1. Ksilitol

Şeker, sakız, diş macunu, unlu mamuller ve bazı diyet yiyecekleri ksilitol ile tatlandırılır. Ksilitol adlı tatlandırıcı madde, köpeğinizin kan şekerinin düşmesine ve ayrıca karaciğer yetmezliği gibi bir sağlık problemi yaşamasına neden olabilir. Erken belirtiler köpeklerde kusma, uyuşukluk ve koordinasyon sorunlarını içerir. Sonunda, köpeğinizin nöbetleri olabilir. Bununla birlikte karaciğer yetmezliği, köpeğinizde, sadece birkaç gün içinde gerçekleşebilir.

2. Avokado

Avokadonun içerisinde persin denilen bir madde bulunur. Alerjisi olmayanlar için uygun olsa da çok fazla tüketildiği takdirde köpeklerde kusmaya veya ishale neden olabilir. Persin, meyvelerde olduğu gibi yapraklarda, tohumlarda ve ağaç kabuğunda da bulunur. Ayrıca avokado çekirdeği bağırsaklarda veya midede sıkışabilir ve bağırsakta oluşturduğu tıkanıklık köpekler için ölümcül olabilir.

Köpekler için Zehirli Besinler - shuayip.com
Köpekler için Zehirli Besinler – shuayip.com

3. Alkol

Alkol, insanın beyni ve karaciğerine verdiği zararın aynısını bir köpeğin karaciğeri ve beynine de verecektir. Ancak alkolün bir köpeğe zarar verme süresi çok daha kısadır. Sadece bir miktar bira, likör, şarap veya alkollü yiyecekler, köpekler için kötü sonuçlar doğurabilir. Kusmaya, ishale, koordinasyon sorunlarına, solunum sorunlarına, komaya ve hatta ölüme bile neden olabilir. Ve köpeğiniz ne kadar küçükse, görebileceği zarar da o denli artacaktır.

4. Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsağı, toz haline getirilmiş, çiğ, pişmiş veya kurutulmuş olması fark etmeksizin her şekilde köpeğinizden uzak tutmalısınız. Zira soğan ve sarımsak, köpeklerdeki kırmızı kan hücrelerini öldürerek anemiye neden olabilirler. Hatta bazı yavru köpek mamalarında bulunan soğan tozu bile bu hastalığa yol açabilir. Bu gıdaların çok fazla tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir. Belirtiler, zayıflama, kusma ve solunum problemleri şeklinde sıralanabilir.

Soğan, sarımsak ve benzer kök sebzeler
Soğan, sarımsak ve benzer kök sebzeler – Shuayip.com

5. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler

Kafein, köpekler için ölümcül olabilecek bir maddedir. Dolayısıyla köpeğinizi kafein içeren her türlü besinden olabildiğince ayrı tutmalısınız. Ayrıca köpeğinize, kakao, çikolata, kola ve enerji içecekleri gibi tehlike arz eden gıdaları asla vermemelisiniz. Kafeinin ayrıca bazı soğuk algınlığı ilaçlarında ve ağrı kesicilerde bulunduğunu da unutmamalısınız. Köpeğinizin kafeine maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün.

6. Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm ve kuru üzüm köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ve sadece az bir miktar üzüm bile bir köpeği hasta edebilir. Üzüm neden olduğu zehirlenmenin en erken belirtisi, köpeğin tekrar tekrar kusmasıdır. Bununla birlikte bir gün içinde köpeğiniz halsizleşir ve depresyona girebilir. Bu tip belirtileri fark ettiğiniz an köpeğinizi hemen bir veterinere götürmelisiniz.

Köpekler için Zehirli Besinler - shuayip.com
Köpekler için Zehirli Besinler – shuayip.com

7. Süt ve Süt Ürünleri

Sıcak bir günde, dondurmanızı köpeğinizle paylaşmak iyi bir fikirmiş gibi görünebilir. Fakat bunun yerine, ona serinlemesi için biraz soğuk su vermeniz daha makul olacaktır. Süt ve süt bazlı ürünler, yavrularınız için ishale ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, kaşıntıya yol açan gıda alerjilerini tetikleyebilirler.

8. Çikolata

Çoğu insan çikolatanın köpekler için kötü olduğunu bilir. Çikolatadaki sorun içerisinde bulunan teobromin adlı maddeden ileri gelir. Söz konusu madde beyaz çikolata da dahil olmak üzere her çeşit çikolatada bulunur. En tehlikeli türleri, bitter çikolata ve şekersiz fırın çikolatasında görülür. Çikolata bir köpeğin kusmasına ve ishale neden olabilir. Ayrıca kalp sorunlarına, titremelere, nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir.

9. Yağ ve kemik

Hem pişmiş hem de pişmemiş etten kesilmiş yağlar, köpeklerde pankreatite neden olabilirler. Ve bir köpeğe kemik vermek oldukça doğal bir durum gibi görünse de, kemik parçaları köpeğinizin boğulmasına neden olabilir. Kemikler ayrıca köpeğinizin sindirim sisteminde parçalanarak, kesilmelere neden olabilir.

Köpekler için Zehirli Besinler - shuayip.com
Köpekler için Zehirli Besinler – shuayip.com

10. Hurma, şeftali ve erik

Bu meyvelerle ilgili sorun, tohumlarındadır. Hurma tohumları, bir köpeğin ince bağırsağında çeşitli problemler yaratabilir ve ayrıca köpeğin bağırsağını tıkayabilirler. Aynı şey şeftali ve erik çekirdeği için de geçerlidir. Şeftali ve erik çekirdeklerinde ek olarak, hem insanlar hem de köpekler için zehirli olan siyanür adlı bir madde bulunur. Dolayısıyla bu meyvelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

11. Çiğ yumurta

Bazı insanlar köpeklerini pişmemiş çiğ yumurta ile beslerler. Ancak veteriner hekimlere göre bu hiç iyi bir fikir değildir. Zira çiğ yumurtada Salmonella veya E. coli gibi bakteriler bulunur ve bu bakteriler köpeklerde gıda zehirlenmesine neden olabilirler.

Köpekler için sorun teşkil edebilecek diğer besin ve maddeler:

  • Çiğ et ve balık
  • Tuz
  • Şekerli yiyecekler ve içecekler
  • Hamur mayası
  • İnsani ilaçlar
Köpekler için Zehirli Besinler - shuayip.com
Köpekler için Zehirli Besinler – shuayip.com

Sonuç

Köpeğinizin sağlığını korumak istiyorsanız, onu yukarıdaki besinlerden, maddelerden, yiyecek ve içeceklerden uzak tutmalısınız. Onu mümkün olduğunca güvenilir ve kaliteli mamalarla beslemeli, ihtiyaç halinde ek takviyeler veya ödül mamaları vermelisiniz. Son olarak; bu konuyla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca bakınız:

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Köpek Malzemeleri: Köpekler için Temel 10 Ekipman

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır