Labrador Retriever: 6 Başlıkta Labradorlar Hakkında Her Şey!

Labrador Retriever, dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Sağlam, atletik yapılara sahip orta ila büyük boy arasındaki köpeklerdir. Labradorlar, zekaları, iyi karakterleri ve samimi mizaçları ile tanınırlar. Av köpekleri olarak yetiştirilmiş olmalarına rağmen, aynı zamanda mükemmel birer arkadaştırlar. Bu köpekler, sportif yeteneklerine ek olarak yardım köpeği olarak da yetiştirilmektedirler. 

Genellikle kör, engelli kişilere yardım etmek için özel olarak yetiştirilen Labradorlar bulunmaktadır. Bununla birlikte terapi köpeği ve rehber köpek olmak üzere özel bir programla eğitirler. Ayrıca uyuşturucu ve patlayıcı tespit köpeği, su – kurtarma köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak kriminal alanda da kullanıldıkları da bilinmektedir.

Labrador Retriever - shuayip.com
Labrador Retriever – shuayip.com

Labrador Retriever’e Genel Bakış

Bulunduğu grup: Sportif köpekler

Uzunluk – Boy: Erkekler 57 ila 63 cm; Dişiler 54 ila 60 cm

Ağırlık – Kg: Erkekler 30 ila 37 kg; Dişiler, 25 ila 32 kg

Tüy – Kürk yapısı ve rengi: Siyah, çikolata veya sarı renkte kısa ve yoğun kürk

Ortalama yaşam süresi: 10 ila 12 yıl

Labrador Retriever’in Özellikleri

Sevgi düzeyiYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk dostuYüksek
Hayvan dostuYüksek
Egzersiz – hareket ihtiyacıYüksek
OyunculukYüksek
Enerji seviyesiYüksek
EğitilebilirlikYüksek
ZekaYüksek
Havlama eğilimiYüksek
Tüy dökme miktarıYüksek
Labrador Retriever - shuayip.com
Labrador Retriever – shuayip.com

Labrador Retriever Tarihi

Labrador Retriever, Labrador adını almış olmasına rağmen, kökeni Newfoundland’a dayanır. Newfoundland ve Labrador, Kanada’da yer alan bir bölgedir. 19. yüzyılın başlarında, Malmesbury Dükü bu türe ilgi duymuş ve onları av sırasında su kuşlarını yakalamaları için av köpeği olarak İngiltere’ye getirtmiştir. 

Labradorlar, Newfoundland’da, İngiliz kuduzu adı verilen bir karantina yüzünden neredeyse yok olmuştur. Ancak İngilizler, bugün hala bilinen ve sevilen ırkın standartlarını korumayı ve geliştirmeyi başarmışlardır. Söz konusu ırk, 1917’de Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever Bakımı: Pürüzsüz, suya dayanıklı tüyleri ve mükemmel su köpekleri olmalarını sağlayan su samuruna benzer kuyrukları vardır. Cinsin kısa tüyleri vardır ve temel tımardan biraz daha fazlası gereklidir. Köpeğin kürkü, az bakım gerektirir, bu nedenle yürüyüşten sonra köpeğinizi temizlemeniz gerekmez. Bununla birlikte, Labradorların tüy dökme miktarı fazladır.

Dolayısıyla kürkte biriken doğal yağların dağılmasını ve dökülen tüylerin bir kısmının toplanmasını sağlamak için rutin olarak haftalık fırçalanıp, taranmaya ihtiyaçları vardır. Evinizde Labrador besleyeceksiniz, iyi bir elektrikli süpürgeye ya da robot süpürgeye ihtiyacınız olacak. Zira dökülen tüyleri temizlemek için özel zaman ayırmanız gerekecektir. Hatta tüylerin kıyafetlerinize dahi döküleceğini söylemek mümkün.

Ayrıca Labrador köpeğinin yaklaşık iki ayda bir banyoya ihtiyacı olabilir. Köpeğiniz çok fazla egzersiz yapıyorsa, tırnaklarını doğal olarak aşındırabilir. Ancak sert bir zeminde tıkırtı duyarsanız, tırnaklarını kesmeniz gerekiyor demektir. Bunun ayda bir veya iki kez yapılması gerekebilir. Diş hijyenine dikkat, sağlık ve uzun ömür için önemlidir. Köpeğinizin dişlerini her gün veya haftada en az iki ila üç kez fırçalamak gerekir. 

Labrador Retriever - shuayip.com
Labrador Retriever – shuayip.com

Herhangi bir enfeksiyon belirtisi için köpeğin kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Labrador Retriever, bol miktarda egzersiz, dikkat ve eğitim alabilecekleri evler için idealdir. Çünkü bu köpekler yüksek enerjili olup; apartman yaşamına uygun değildir. Köpeğinizi 30 dakikalık yürüyüşlere çıkarmanız ve enerjisini tüketebileceği aktiviteler yaptırılması gerekecektir. Çitle çevrili bir bahçeniz varsa, orada köpeğinizle oynayabilirsiniz. 

Labradorlar sık sık evden kaçabilirler. Dolayısıyla köpeğinize, üzerinde adının ve iletişim bilgilerinin yazdığı bir tasma takmalısınız. Bir Labrador köpeği günün çoğunda yalnız bırakılırsa ve yeterince egzersiz yapamazsa kötü davranışlar geliştirebilir. Labrador Retriever, ağızlarında bir şeyler taşımayı severler. Dolayısıyla ağızlarına almaları için dayanıklı çiğneme oyuncakları ve toplara sahip olmalıdırlar.

Olumlu davranışları geliştirmek ve talimatlarınızı dinlemesini sağlamak için Labradorunuzu erken yaşta eğitmelisiniz. Bu, sayede asi ve söz dinlemeyen bir köpeğe değil, iyi ve uslu bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Doğru sosyalleşme eğitimi, aynı zamanda köpeğinizin korkmadan veya savunmaya geçmeden ziyaretçilerin, köpeklerin ve diğer evcil hayvanların etrafında olmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Labradorlar gerçek birer aile köpekleridir. Genellikle çocuklarla iyi geçinirler. İnanılmaz derecede sadık, sevecen ve aktif oldukları bilinir. Bununla birlikte, küçük çocuklar bir evcil hayvanın yanında nasıl davranacaklarını öğrenene kadar her zaman bir köpeğin yanındayken denetlenmelidir. 

Çocuğunuz bir köpeğe saygı duyacak kadar büyüdüğünde, Labrador Retriever sahiplenmeyi düşünebilirsiniz. Labrador cinsi köpekler, erken yaşta diğer köpekler ve kedilerle sosyalleşirlerse, çok evcil hayvanlı evlerde de uyumlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilirler. 

Labrador Retriever - shuayip.com
Labrador Retriever – shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Sorumlu köpek yetiştiricileri, en yüksek cins standartlarını korumaya çalışırlar. Bu standartlara göre yetiştirilen köpeklerin genetik hastalıkları taşıma ve bu hastalıklara yakalanma riski çok daha düşüktür. Bununla birlikte, yine de bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir:

Beslenme

Labrador köpeğinizi günde iki öğün 1.25 ila 1.5 bardak kuru köpek maması ile besleyin. Miktar, köpeğinizin boyutuna ve aktivite düzeyine bağlı olarak değişecektir. Beslenme ihtiyaçları bir köpeğin ömrü boyunca değişir ve bunu her veterinere gittiğinizde sorabilirsiniz. 

Bununla birlikte köpeğinize her zaman taze, temiz su sağladığınızdan emin olmalısınız. Kısmen yiyecekleri sevdikleri ve kendilerini iyi düzenleyemedikleri için Labradorların kilo alması ve obeziteye yakalanması olasılığı yüksektir.

Köpeğinizin fazla yememesi için yiyecekleri porsiyonlara ayırmanız gerekebilir. Köpeğinizin kilo aldığını fark ederseniz, beslenme programını, mama türünü, mama miktarını ve egzersizi nasıl değiştirmeniz gerektiğini veterinerinizle görüşün. Obezite köpeğinizin ömrünü kısaltabilir.

Labrador Retriever - shuayip.com
Labrador Retriever – shuayip.com

Sonuç

Labrador Retriever, oldukça sadık bir köpek cinsidir. Çocuklu evlerde ve diğer evcil hayvanların da yaşadığı hanelerde uyumlu ve başarılı bir şekilde yaşayabilir. Bununla birlikte çok fazla egzersiz, dikkat ve eğitime ihtiyaçları vardır. Aksi halde evdeki pek çok şeyi parçalayabilirler. Ayrıca aşırı yemeye ve kilo almaya eğilimlidirler.

Dikkatinizi çekebilecek bazı içerikler:

Golden Retriever: 6 Başlıkta Sevimli Golden Hakkında Her Şey!

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır