Masa Başında Çalışanlara Öneriler

Günümüzde beyaz yaka çalışanların çoğu işlerini masa başında hallediyor ve günlerinin büyük bir kısmını oturarak geçiriyor. Bu durumda da hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan olumsuz sonuçlar sağlıklarını tehdit edebiliyor.

Son dönemde sağlıklı yaşam trendlerine olan ilginin artması ile birlikte uzmanlar masa başında çalışanların daha iyi bir şekilde hayatına devam edebilmesi için de çeşitli önerilerde bulunmaya başladı.

Siz de sabahın erken saatlerinde evden çıkıp ofiste masanıza oturduktan sonra neredeyse akşama kadar ayağa zor kalkıyorsanız hayat tarzınızda ve günlük rutininizde bazı değişiklik yapmanız gerekiyor olabilir.

Bugünkü yazımda sizin için hazırladığım önerileri okuyarak atacağınız küçük adımlarla sırt, bel, boyun ağrısı, kilo artışı gibi pek çok şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Masa başı çalışanların sağlıklarına daha çok dikkat etmesi gerekiyor
Beyaz Yaka Çalışanlar

Masa Başı Çalışanlar Neler Yapabilir?

Belki de hayatınızda büyük değişiklikler yapmaya vaktiniz ya da gücünüz olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ama ne olursa olsun sağlığınızın her şeyin başında geldiğini aklınızda tutmalısınız. Atacağınız küçücük adımlarla pek çok sorundan kurtulabilirsiniz.

1. Hareket Edin

Bütün günü oturarak geçiren masa başı çalışanlar hayatının büyük bir kısmında sandalyelerinin üstünde işini yapıyor. Bu durumda hareketsiz kalmaları hiç de şaşırtıcı değil. Hareket etmeden yaşamanın ne kadar sağlıksız olduğunu söyleyen uzmanlara göre sabit oturma süresinin yarım saatten fazla olması oldukça zararlı.

Yoğun temponuz içinde ayağa kalkacak zaman bulamıyor olabilirsiniz ama iş aralarında kalkıp birkaç dakika dolanmanız yararlı olacaktır. Mesela ofis içinde iş arkadaşlarınıza mail ya da mesaj atarak onlarla haberleşiyorsanız bunun yerine kalkıp onların yanına şahsen gitmeyi tercih edin.

Telefon konuşmaları yapacağınız zaman da oturarak konuşmak yerine ayağa kalkıp biraz dolaşabilirsiniz. Ofis içinde yapacağınız küçük yürüyüşler gün sonunda oldukça fazla adım atmanızı sağlayacak. Ayrıca bütün bunları yapamıyorsanız bile öğle arasında iş yerinize yakın bir parkta yürüyüş yapabilir, sokak aralarında dolanabilirsiniz. Ya da mesai sonunda on beş yirmi dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Hareket etmek için atabileceğiniz adımlardan bir diğeri de ofiste asansör yerine merdiven kullanmak. Yürüyüş dışında merdiven çıkmanın da oldukça yararlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

2. Otururken Dikkat Edin

Ofiste sık sık ayağa kalkmayı ve öğle arasında yürüyüş yapmayı başardıysanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da oturma şeklinizle ilgili olacak. Otururken belinizi korumalısınız. Vücudunuz aynı sandalyenin üzerinde saatlerde sabit kalacak bu nedenle sandalyeniz rahat değilse kendinize bir bel desteği satın alabilirsiniz.

Sandalyeniz ayarlanabilir bir modelse mutlaka onu kendinize göre ayarlayın ve kişisel hale getirin. Sandalye ile masa arasında fazla ya da az mesafe olmayacak şekilde ayarlama yapın ki omurganızla ilgili problem yaşamayın.

Ayrıca oturma pozisyonunuzu çalışırken doğru bir şekilde ayarlamanız da çok önemli. Kambur durmak istemiyorsanız ilk yapacağınız iş kendinizi kontrol etmek olmalı. Dik durmadığınızı fark ettiğiniz anlarda hemen toparlananın.

Eğer dik durma konusunda tek başınıza kalıcı bir çözüm elde edemiyorsanız yoga ya da pilates gibi bir spora başlamayı da düşünebilirsiniz.

pexels burst 374016 scaled 1 masa başı 2 | Shuayip.com
Masadan Kalkmak için Her Fırsatı Değerlendirin

3. Bilgisayar Ekranını Ayarlayın

Bütün gün oturup bilgisayar ekranına bakmanız gerekiyor olabilir. Tabi ki bu durumda göz sağlığınız büyük bir tehdit altında. Eğer uzun vadede gözünüzle ilgili ciddi sorunlar yaşamak istemiyorsanız şimdiden önleminizi almalısınız. Ekranı gözünüze uygun hizaya getirin ve sık sık gözlerinizi kısa süreli de olsa dinlendirin.

4. Nefes Egzersizleri Yapın

İş yerinde bizi en çok yoran ve sağlık sorunları yaşamamıza neden olan etkenlerden biri de stres. Stresle mücadele etmek için daha fazla yemek yiyebiliyor, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar edinebiliyoruz. Ama bunların hiçbiri stresle baş etmede bize yardımcı olmuyor. Ofiste kendinizi bunalmış hissettiğiniz anlarda nefes egzersizleri yaparak rahatlamayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle ne tür bir çalışma yapacağınıza karar verin. Bu konuda internette size yardımcı olabilecek bir sürü video bulunuyor. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız komplike bir çalışma yapmak yerine basit bir yöntemle başlayabilirsiniz. 4 saniye nefes alıp 4 saniye tutup 4 saniyede nefes verip yeniden 4 saniye tutarak yapılan kare nefes egzersizi iyi hissetmeniz için size büyük fayda sağlayabilir.

5. Beslenme

Son olarak da beslenme konusuna değinmek istiyorum. Ofis ortamında çeşitli faktörlerden dolayı sağlıksız beslenmek oldukça kolay olabilir ama uzun vadede bunun size ciddi olumsuz getirileri olacağını hesaba katmalısınız.

Bu nedenle iş yerinde pratik ama sağlıksız şeyler yemek yerine ya evden bir saklama kabı yardımıyla sağlıklı yiyecekler getirebilirsiniz ya da ofise yakın sağlıklı yemek alternatifleri sunan mekanları deneyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır