Süper Besin Nedir?

Son yıllarda giderek popüler olan süper besinler hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. Belki de her gün bu tür besinlerle ilgili yazılar okuyor ve süper besinlerle yapılan tarifler deniyoruz. Ben de bugünkü yazımda bağışıklığı güçlendiren, metabolizmayı hızlandıran ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyen bu yiyeceklere daha yakından bakmak istedim.

Sağlıklı yaşamla ilgili önerilerin neredeyse hepsinde yer alan bu yiyecekler smoothie yapımında ve bazı yemek tariflerinde kullanılabiliyor. Ayrıca bu besinlerin sağlık açısından faydalarından yararlanmak için tek başına tüketilmeleri de mümkün.

Bu gıdaların süper olarak adlandırılmasının nedeninin içlerindeki vitamin ve mineral oranlarının diğerlerine göre çok daha yoğun olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

92635896 thinkstockphotos 467319672 süper besin 2 | Shuayip.com
Bu Yiyecekleri Hayatınıza Dahil Edin

Süper Besinler Nelerdir?

Beyin gelişiminden kilo kaybına kadar çok farklı konularda işimize yarayan bu besinlerin belki de böyle bir kategoride olduğunu daha önce duymamış olabilirsiniz. Ya da düzenli olarak tükettiğiniz bazı yiyeceklerin bu sınıfta yer aldığını öğrendiğinizde çok şaşırabilirsiniz. Eğer siz de bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz hazırladığım derlemeye göz atabilir, bu besinleri hayatınızda sokabilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Çiya Tohumu

Çiya tohumu günümüzde trend olan ve pek çok farklı tarifte kullanılan besinlerden biridir. Vegan beslenenlerin suyla ıslatıp şişmesini sağladıktan sonra yumurta yerine geçen bu besin cilde çok iyi geliyor. Cildin parlamasını, zihnin güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca içindeki omega -3 yağ asitleri sayesinde ağrılara da iyi geliyor. İki çorba kaşığı çiya tohumunun içinde tam on gram lif bulunuyor. Bu sayede bağırsaklarımıza da büyük bir olumlu etkisi olduğunu ifade edebiliriz. Çiya tohumu diğer bitkilere göre daha yoğun bir protein ve süttekinden daha çok kalsiyum içeriyor. Zayıflamak ve uzun süre tok kalmak isteyenler bu besini hayatına dahil edebilir.

Kinoa

Kinoa içinde en fazla yararlı vitamin ve mineral içeren besinlerden biridir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) da yaptığı açıklamaya göre kinoa en iyi tahıllar arasındadır. İçerisinde kolesterol yoktur. Alerjik bünyeli kişilerin de rahatça kullanabileceği kinoa veganlar için güçlü bir protein kaynağıdır. Ayrıca diğer tüm tahıllardan daha fazla lif içerdiği için gün içinde sık sık acıkanlar için oldukça iyi bir alternatiftir diyebiliriz. Bu besin son yıllarda salatalarda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca pilav yaparken pirinç yerine kinoa tercih etmek de mümkündür.

Süper besinleri hayatınıza dahil edin
Beyaz ve Kırmızı Kinoa

Sarımsak

Fazla bilinmeyen ve hayatımıza yeni giren süper besinlerden sonra şimdi de yüzyıllardır mutfaklarda kullanılan bir yiyeceğe geçiyoruz. Pek çok kişinin severek kullandığı ve Türk mutfağında da sıkça yer verilen bu besin kansere karşı savaşır. Antioksidan özelliği ile vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Ayrıca içindeki özel bileşik sayesinde pek çok bitkiden daha yoğun vitamin içermektedir. Sarımsağın yararlarından daha çok faydalanmak istiyorsanız kokusu ne kadar ağır olsa da çiğ tüketmelisiniz.

Spirulina

Bu besin geçtiğimiz yılda adını daha çok duymaya başladığımız oldukça farklı bir yiyecek. Tuzlu suda yaşayan bir bakteriden elde edilen bu besin toz halinde tüketilmektedir. İçeriğindeki yoğun protein, demir, kalsiyum, çinko ve B vitamini bu besinin en zengin takviyelerden biri olmasını sağlar. Antioksidan özelliği vardır. Kronik hastalıklara karşı koruyucudur. Ancak bu ürünü alırken kaliteli ve güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Tadı alıştığımız bir lezzette olmasa da smoothie gibi tariflerinize ekleyebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yine hayatımızda son yıllarda dahil olan meyvelerden biri de yaban mersinidir. Bu meyve ülkemizde bundan kısa bir süre önce satılmaya başlamıştır ve halen mevsimi dışındaki dönemlerde oldukça pahalı fiyat etiketi ile dikkat çekmektedir. Kırmızı ve mor meyveler arasındaki en yararlılardan biri olan yaban mersini düşük kalorili ama zengin bir mineral içeriğinde sahiptir. Kan şekerini dengeler, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Bu meyveyi tek başına da tüketebilir, yoğurtla yiyebilir ya da kek gibi tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

yaban mersini nedir süper besin 3 | Shuayip.com
Vitamin ve Mineral Zengini

Maça

Peru kökenli bir sebze olan Maça da bilinmeyen süper besinlerden biri. Bir yıldır farklı yerlerde adını duyduğumuz bu besin toz halinde satılıyor ve genellikle tatlılara ya da kahvelere ekleniyor. Maça enerjinin arttırılması, dinamik ve güçlü hissetmek için kullanılan bir kök bitki. İçindeki yoğun vitamin, mineral, enzim ve amino asitler binlerce yıldır İnkalar tarafından kullanılan bu besini hayatımıza dahil etmemiz için önemli bir neden olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır