Spirulina Nedir? Neye İyi Gelir?

Son dönemin en popüler süper besinlerinden biri olan spirulina smoothie gibi pek çok farklı tarifte kullanılıyor. Pandemi döneminde daha fazla ilgi görmeye başlayan sağlıklı yaşam trendleri hayatımıza belki hiç duymadığımız besinlerin de girmesini sağladı. Metabolizma hızlandırıcı, zayıflamaya yardımcı ve bağışıklık güçlendirici özellikleri olan spirulina da bunlardan biri.

Ben de bugünkü yazımda sizin için farklı özellikleriyle hayatımızda yer edinen bu süper besini ele almak istedim. Eğer sağlıklı yaşamak istiyor ve sıra dışı yiyeceklerle yapılan tariflere ilgi duyuyorsanız spirulina ile ilgili bütün merak ettiklerinizi hazırladığım yazıda bulabilirsiniz.

Spirulinanın yararlarını biliyor musunuz?
Süper Besinler

Spirulina ile İlgili Temel Bilgiler

Mavi yeşil algler grubunda yer alan bu besin aslında hem denizde hem de karada yaşayabilen küçük bitkilerinin kurutularak hazırlanmasından elde edilmektedir. Gıda takviyesi olarak da tüketilebilen spirulina vegan ve vejeteryanların sıkça kullandığı protein kaynaklarından biri haline geldi diyebiliriz.

Bu besinin içerdiği yüksek protein, doğal demir, B vitamini ve beta karoten ile birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli tüketiminde kansere ve alerjilere yakalanma riskini azalttığını göstermiştir. Ayrıca koronavirüs ve gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklara karşı da koruyucu özelliği vardır.

İçeriğindeki Yararlı Maddeler

Bu besinin içerisinde oldukça fazla yararlı madde olduğu için süper besinler kategorisine girmiştir. Bu yararlı maddeler arasında B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamin, bakır, demir, karbonhidrat, omega-3, omega-6, omega-9 yağ asitleri, 4 gram protein, 8 miligram kalsiyum, 14 miligram magnezyum, 8 miligram fosfor, 95 miligram potasyum, 73 miligram sodyum, 0.7 miligram C vitamini vardır. Ayrıca az miktarda B6, B9, D, A ve E vitaminleri bulunmaktadır. Son olarak da selenyum ve çinko ihtiyacınızı karşılamaya yardımcıdır diyebiliriz.

spirulina faydalari 01 spirulina 1 | Shuayip.com
Süper Besinler

Ekstra Detayları

Bu besinin içinde bulunan proteinin kalitesi mükemmel seviyede kabul edilmektedir. Yüzde elli ila altmış arasında protein içerdiği için en iyi bitkisel protein kaynaklarından biri olduğunu söylemek mümkün.

İçerdiği demir ile düzenli et tüketenlerin vücuduna aldığı düzeyde bir emilim gerçekleştirilmesini sağlar. Yoğun oranda kalsiyum içeriği için hayvansal kalsiyum kaynakları arasında en etkili olanlardan biri sayılır. İçinde sütte bulunan kalsiyumdan yirmi altı kat fazla kalsiyum vardır.

Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı Gamma Linolenik Asit (GLA). Bu asidin besin kaynaklarında bulunmasının ne kadar zor olduğunu da hesaba katınca spirulinanın bizim için önemini daha iyi anlıyoruz.

Faydaları

Spirulinanın içinde yoğun oranda vitamin ve mineraller bulunduğundan bahsettik. Peki bütün bu besinin vücudumuza ne gibi faydaları var diye soracak olursanız ilk olarak iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu söyleyerek işe başlayabiliriz.

Bu besinin düzenli tüketiminde vücudumuzdaki ödem azalır, kronik ağrılarımız geçer ve kendimizi çok daha iyi hissetmeye başlarız. Aynı zamanda bu besin kan basıncı seviyemizin düşmesine yardımcı olur. Bu sayede de kalp krizi, felç, kronik böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı bizi korur.

Düzenli tüketiminde kötü LDL ve trigliserid düzeylerimiz azalır. Yapılan çalışmalar kolesterol riski olanların da bu besini sık sık kullanması gerektiğini göstermiştir. Alerjik rinit belirtilerini azalttığı ve özellikle de bahar döneminde kendisini kötü hissedenlere büyük fayda sağladığı bilinmektedir.

Bu besin burun tıkanıklığı, kaşıntı gibi belirtileri yok eder ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur, kanser oluşumunu engellediği ve tümör boyutlarını küçültmede de rol oynadığı düşünülmektedir.

Kan şekerini dengelediği için diyabet hastalarına iyi gelir. Ayrıca yüksek besleyici özellikte olduğu için metabolizma hızını arttırarak ihtiyacımız olandan daha çok kalori almamıza engel olur. Kas gücü ve dayanıklılığımızı arttırır.

Kandaki zehirli maddelerin temizlenmesine yardımcı olur, içeriğindeki klorofil sayesinde vücudumuza giren arsenik, florür, kurşun ve cıva gibi maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlar.

spirulina spirulina 2 | Shuayip.com
Süper Besinler

Kullanım Şekli

Bu kadar fazla yararı olan bu besin hayatımıza oldukça kısa bir süre önce girdiği için onu ne şekilde tüketmemiz gerektiğini bilemeyebiliriz. Bu durumda ilk aklımıza gelen smoothie tariflerinde kullanmak olabilir.

Demir eksikliği olan kişilerin, bitkisel protein kaynağı ile beslenenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bu besin her tür içeceğin içine eklenebilir, hap olarak takviye şeklinde alınabilir, tatlılara konabilir.

Yiyecek olarak kullanım alanının dışında tozundan maske yapılması da mümkündür. Aktardan, eczaneden ya da organik ürün satışı yapan mağazalardan temin edebilirsiniz. Düzenli kullanımınızda vücudunuzda hızlı bir şekilde etkisi göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır