2 Başlıkta Tarot Nedir? Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot, Orta çağ döneminde ortaya çıkmış köklü geçmişe sahip fal çeşitlerinden bir tanesidir. Geçmiş zamanlarda psikolojik tedavi amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde ise yalnızca geleceği öngörme ve eğlence amaçlı kullanımı sürdürülmektedir. Tarot kartlarına ve falına olan ilginin günden güne arttığından dolayı yazılarımda bu fal türünden de bahsetmek istedim. Tüm dünyada popüler olarak kullanılan fal çeşitlerinden bir tanesi de tarot falıdır. Kahve falı bakmak dünyada tarot kadar popüler olmasa da kahve falı baktırmak zamanla geleneklerimizin bir parçası hâline geldiğinden dolayı fal kültürüne birçoğumuz az çok aşinayızdır. Bu yazıda tarot falına yeni başlayanlar ve ne olduğunu öğrenmek isteyenler için detaylı bir yazı yazmaya çalışacağım.

Tarot Nedir?

Tarot toplamda 78 karttan oluşan ve birçok farklı çeşidi bulunan oyun destesine verilen isimdir. Toplam oyun destesi, 22 büyük arkana (arkana majör) ve 56 adet küçük arkana (arkana minör) kartlarından oluşur. Aynı zamanda küçük arkana, 16 saray kartı ve 40 takım kartını içinde bulundurur.

Bu kartların her birinin farklı ve birden fazla anlamı bulunur. Kartların görsellerinde neredeyse her kültürden bir parça bulmak mümkündür. Bu kartlar tek başına yorumlanabileceği gibi diğer kartlarla yan yan geldiklerinde de farklı anlamlar oluştururlar. Bu anlamların oluşmasında niyetlinin burcu, yaşı, sorduğu soru, bazı durumlarda okul, iş veya ilişki durumu da kartların farklı yorumlanmasını sağlar. Kartların üzerinde bulunan görseller ve kart açılım türüne bağlı olarak yorumcu kartın anlamını değişik şekillerde yorumlayabilir.

Tarot doğru kişiye baktırıldığında herhangi bir tehlike arz etmez ancak yorumcu tarafından yanlış yorumlanmış falı dikkate alan kişiler hayatını buna göre düzenleyebilir. Bu durumda kişi fala fazla bağlandığından dolayı yorumcu kişinin hayatında olumsuz etkiler bırakmış olur. Eğer siz de tarot falı bakmak istiyorsanız öncelikle kartları doğru yorumlayabildiğinizden emin olmanız gerekir. Karşınızdaki niyetlinin fala ne derecede bağlı olduğunu bilemeyeceğinizden dolayı fazla olumsuz yorumlar yapmanız veya kesin bilgiler vermeniz niyetlinin psikolojik olarak etkilenmesine yol açabilir.

Tarot falı bakarken veya baktırırken açılan kartların her zaman gerçeği yansıtmayacağını, hayatta karşımıza çıkan küçük değişimlerin geleceğimize büyük ölçüde etki edebileceğini unutmadan fal bakmanızı tavsiye ederim. Bu falın yalnızca merak edilen bir konu hakkında öngörüye sahip olma ve temelde eğlence amaçlı bakıldığını lütfen unutmayın, falda çıkan olumsuzluklara pes etmek yerine daima daha güçlü bir duruş sergilemeye çalışın ve en önemlisi de tüm umutlarınızı açılan kartlara bağlamayın.

Tarot Falı Nasıl Bakılır?

Tarot falı birçok çeşitte bakılabilir. Acil bir soruyu sormak için, yıllık tahminde bulunmak için, ilişki ve aşk üzerine fal baktırmak için farklı dizilimler kullanılır. Bu dizilimleri de birlikte etraflıca konuşuyor olacağız.

Bu kartlarda fal bakarken doğru dizilim yapmaya ve kart sırasına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Yeni başlayanlar için dizilimler kafa karıştırıcı olabilir bu yüzden dizilimler üzerine defalarca pratik yapılması gerekir.

Tarot falının temelde kart görselleri ve kitapçıklarda yazan anlamlarıyla bakıldığını söylemiştim. Şimdi bu kartların dizilimleri ile ilgili birkaç bilgi daha verip kart diziliminin mantığını anlamanız konusunda daha iyi yardımcı olmak istiyorum.

Tekli Kart Açılımı:

İlk ve en basit kart açılımı tekli kart açılımıdır. Bu kart dizilimi başlangıçta hem kartları tanımanıza yardımcı olur hem de tek kart oluşundan yorumlaması bir nebze daha kolaydır. Verdiği cevap nettir, gidişat ve şimdiki zaman hakkında genel bilgiler verir. Aşk ve kariyer falı bakarken tercih edilebilir. Kart açılımını yapmadan önce karşıdakinin konu ile ilgili net bir soru sorması önemlidir. Soruyu sorarken evet/hayır sorusu tercih edilmesini öneririm. Bu açılımı herhangi bir konu ile ilgili soru sormak istediğinizde de uygulayabilirsiniz.

Üç Kart Açılımı:

Üç kart açılımı geçmiş-şimdi-gelecek hakkında bilgi verir. Sırasıyla açılan her kart bunlardan birini temsil eder. Üç kart açıldıktan sonra birbirleri arasındaki uyum ve geçiş de yorumlanmalıdır. Kartlar soldan sağa açılır ve dizilime göre yorumlanır.

tarot

Tarot İnsan İlişkileri Fal Açılımı:

İnsan ilişkileri hakkında fal açmak isteyen bir kişinin aşağıdaki görsele uygun fal dizilimi yapması gerekir. Dizilim sırası biraz karmaşık görünebildiğinden kart sıralarının karıştırılmaması oldukça önemlidir. Tarot konusunda kendini bir tık daha fazla geliştirmiş kişilerin biraz pratikle bu fal açılımını da yapabileceğini düşünüyorum. Kartlarla ilgilenmeye başlayalı çok uzun süre olmasa da açılımını yapmaktan en çok hoşlandığım dizilimin bu olduğunu söyleyebilirim.

Acil Sorular İçin Fal Açılımı:

Bazı zamanlar öyle çelişkili durumlar yaşarız ki olayın nasıl sonuçlanacağını bilmek ve bir nebze içimizi rahatlatmak için tarot falı açmak gibi yöntemlere başvururuz. Bu tarz durumlarda hızlıca yorumlayabileceğiniz dört rastgele kart seçmelisiniz. Seçtiğiniz kartların birincisi ilgili konuya gösterilmesi gereken tutumu anlatır. İkinci kart yakın geleceği temsilen açılır, konu ile ilgili seçimler bu kartta belli olur. Üçüncü kart bahsedilen konuda karşılaşılabilecek zorluklardan bahseder. Son kartımız olan dördüncü kart ise diğer üç karttan çıkan sonuca ve anlamına göre yorumlanır. Niyetli kişinin seçtiği konu ile ilgili meydana gelebilecek son ihtimallerden bahseder.

Tarot Kartı Dizilimleri:

Kartı dizilimleri açılımlardan biraz daha farklıdır. Burada daha karmaşık ve fazla karttan oluşan dizilim şekillerinden bahsetmiş olacağım. Bu dizilimler arasında hem acemilerin hem de tarot falı konusunda uzmanlaşmış kişilerin kullanabileceği dizilimler yer alıyor. Tarot falı bakmaya henüz başlamış kişilerin tüm dizilimleri denemelerini tavsiye ederim. Zaten gün geçtikçe favori diziliminiz oluyor ve o dizilim üzerine yoğunlaşmaya başlıyorsunuz.

Pentagram Dizilimi

Kartlar pentagram şekli oluşturacak şekilde dizilir. Ortada kalan kart kişinin benliğini ifade eden karttır. Bu kart dizilimindeki diğer beş kartın her biri farklı bir anlam taşır. Merkezde bulunan kart bir numaralı karttır. Kart dizilimi yıldız şekli çizer gibi yapılmalıdır. Açılımında da bu sıraya dikkat edilmesi gerekir. Pentagram diziliminde toprak, ateş, su ve hava elementlerinin enerjisini temsil eden bir kart bulunur. Merkezde bulunan kart ile boşta kalan diğer kartın enerjisi farklı şekilde yorumlanır. Pentagram dizilimi yapmadan önce yıldızla yorumcunun arasında bir bağ bulunmalı, niyetlinin sorduğu sorunun bu enerjilerle bütünleşik olması gerekir desek yanlış olmaz, yalnızca pentagram dizilimini yapmış olmak için yapmak bizi yanlış sonuca götürecektir.  

pexels anete lusina 4790558 scaled 1 tarot 2 | Shuayip.com

Kelt Açılımı:

Kelt açılımını yapmak bi’ tık komplikedir diyebiliriz. Tarot falını yeni öğrenenlerdenseniz bu açılımı yapmakta zorlanabilirsiniz. Kelt açılımı, üzerine yoğunlaştığınız konunun birçok açıdan değerlendirilmesini ve detaylı bir sonuca vardırılmasını sağlar. Yanlış yönlendirme yapmamak için öncelikle kendi başınıza bu açılım üzerinde pratik yapmanızı öneririm. Bu açılım aynı zamanda kartların anlamını bilmeniz ve iyi yorum kabiliyetine sahip olmanız gerekiyor. Bu açılımı bir başkasına yaptıracaksanız işini profesyonel anlamda yaptığından emin olmanızı tavsiye ederim.

Yedi Kartlı At Nalı Dizilimi:

Yedi kartlı at nalı dizilimi yorumcular tarafından sıklıkla kullanılan dizilimler arasındadır. Bu dizilimde tarot kartlarının anlamını bilmeniz gerekse de basit bir dizilim olduğundan tarot yorumculuğuna başlarken sıklıkla tercih edebileceğiniz dizilimlerden bir tanesidir. Bu dizilimde niyetlinin öğrenmek istediği durumun geçmişi, şimdisi, kişi üzerindeki bilinen veya henüz ortaya çıkmamış etkileri, niyetli kişinin duruma olan bakış açısı ve yakınlarının duruma olan yaklaşımı, gelecekte olabilecek ihtimaller bu kartlarda sırasıyla yer alır.

pexels cottonbro 7179418 adobespark 1 tarot 3 | Shuayip.com

Tarot Kartında Çingene Dizilimi:

Tarot falı bakarken çingene dizilimini kullanmak kart sayısının fazla olması sebebiyle yorumcuyu yorabilecek bir dizilimdir. Çingene diziliminde yirmi bir adet kart kullanılır. Tarot kartı anlamları hakkında fazla bilgisi olmayan yorumcuların bu dizilimi kullanarak kart yorumları hakkında daha iyi pratik yapabileceğini düşünüyorum. Aynı zamanda basit bir dizilim olduğundan dolayı yorumlaması da kolaydır. Niyetli kişinin öğrenmek istediği konuda genel anlamda bilgi almasına ve konunun gidişatı üzerine bilgi edinmesine yardımcı olur. Bu dizilimi de mutlaka denemenizi tavsiye ederim, tarot yorumlaması yaparken az kart kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bu dizilim sizin için ideal dizilimlerden bir tanesi olabilir.

eca8259ff01 adobespark tarot 4 | Shuayip.com

Bu yazımda kart açılımlarından ve dizilimlerinden bahsettiğim, bunun gibi daha fazla yazı okumak için beni takipte kalmayı unutmayın! Rossmann’da bulunan cruelty makyaj markaları için bir tık yeter!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır