Tırnak bakımı nasıl yapılır? 5 önemli ipucu!

Özellikle kadınların fazlasıyla önem verdiği bir konu olan tırnak bakımı nasıl yapılır sorusu pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Bazılarımız tırnak bakımı konusunda fazlasıyla başarılı ve dikkatli olabiliyorken, bazılarımız ise bakıma önem vermeyip neredeyse her gün tırnaklarını kırıyor, daha da kötüsü yiyor! (Böyle bir alışkanlığınız varsa hemen kurtulun!)

Tırnak bakımı benim için çok da öncelikli bir durum değil, diye düşünüyor olabilirsiniz. Öyleyse size kötü bir haberim var: Tırnaklar genel yaşamımızdaki sağlığımızı yansıtıyor. Bu sebeple uygun tırnak bakımı çok önemli bir hal alıyor. Esasen çok uğraştırıcı bir şey olmayan tırnak bakımı hakkında işinize yarayacak önemli ipuçları ve dermatolog önerileriyle karşınızdayım! Hazırsanız başlıyoruz;

Önemli detaylar

 • Tırnak bakımı nasıl yapılır?
 • Sağlıklı bir tırnak nasıl olur?
 • Tırnak kırılması nasıl önlenir? Tırnaklar nasıl güçlendirilir?
 • Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?
Evde tırnak bakımı
Evde tırnak bakımı

İnceleme

Tırnak bakımı neden önemli?

Bunun önemini anlamak için önce tırnaklarınıza bir bakmanızı öneriyorum. Yakından baktığınızda neler görüyorsunuz? Güçlü ve sağlıklı görünüyorlar mı? Ya da sıra dışı renk veya şekildeki girinti ve çıkıntılar görüyor musunuz? Eğer görüyorsanız, endişelenmeyin! Zira uygun tırnak bakımı ile arzu edilen tırnaklara kavuşmak mümkün.

Keratin adı verilen bir proteinin lamine katmanlarından oluşan tırnaklar, kütikülünüzün altındaki tırnağın tabanındaki alandan büyür. Sağlıklı tırnaklar genellikle pürüzsüzdür; çukur veya oyuk yoktur. Renk ve tutarlılık açısından tek tiptirler ve leke veya renk değişikliği içermezler.

Bazen tırnaklar, kütikülden tırnağın ucuna kadar uzanan zararsız dikey çıkıntılar geliştirir. Dikey sırtlar yaşla birlikte daha belirgin hale gelme eğilimindedir. Tırnaklarda ayrıca yaralanma nedeniyle beyaz çizgiler veya lekeler oluşabilir, ancak bunlar sonunda tırnakla birlikte büyür.

Fakat sorun daha da ciddi olabilir ve tırnaklar, altta yatan ve dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorununa işaret edebilir. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza veya dermatoloğunuza başvurmanızda fayda var!

 • Kıvrılmış tırnaklar gibi şekil değişiklikleri
 • Tüm tırnağın renginin değişmesi veya tırnağın altında koyu bir çizgi gibi değişiklikler
 • Tırnakların incelmesi veya kalınlaşması
 • Tırnak çevresinde kanama
 • Tırnak çevresinde şişlik veya ağrı
 • Tırnakların uzamaması

Tırnak bakımı nasıl yapılır veya yapılmalı?

Tırnaklarınıza iyi bir görünüm verebilmek için yapabileceğiniz pek çok şey var:

 1. Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutun: Bu, bakterilerin tırnaklarınızın altında büyümesini önler. Su ile tekrarlanan veya uzun süreli temas, tırnakların kırılmasına neden olabilir. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken veya sert kimyasallar kullanırken pamuklu veya astarlı lastik eldiven giyerek tırnaklarınızı korumanız mümkün.
 2. Tırnak hijyenine dikkat edin: Keskin bir tırnak veya manikür makası kullanın. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin, ardından uçları hafifçe törpüleyin.
 3. Nemlendirici kullanın: El losyonu kullandığınızda, losyonu tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize de yedirin.
 4. Koruyucu bir tabaka işinize yarayacaktır: Tırnak sertleştirici ürünlerle tırnaklarınızı güçlendirip, kırılmalarını önleyebilirsiniz.
 5. Bazı araştırmalara göre zayıf ve güçsüz tırnakların sebebi, büyük oranda sağlıksız beslenmeye dayanıyor. Dermatologların çoğu besin takviyesinin zayıf veya kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
 6. Ayak tırnaklarını düzenli olarak kesin. Bunları kısa tutmak travma ve yaralanma riskini en aza indirecektir.
 7. Ayak tırnaklarınızın sağlığı için uygun ve rahat ayakkabılar giyin.
Tırnak bakım ürünleri
Tırnak bakım ürünleri

Tırnak bakımı esnasında yapılmaması gereken şeyler!

Tırnaklarınıza zarar vermek istemiyorsanız aşağıda sıraladığım şeyleri yapmamaya dikkat edin:

 1. Tırnak ve tırnak eti yemek: Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilir. Tırnağınızın yanında küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların içeri girip enfeksiyona neden olmasına yol açabilir.
 2. Tırnaklarınızdaki kütikülü yemeyin, koparmayın, kesmeyin: Bunun yerine, ölü deriyi/tırnak etini dikkatlice kırpın, kesin.
 3. Sık sık aseton kullanmayın: Tırnak bakım ürünleri kullanın. Oje çıkarıcı kullanımınızı sınırlayın. Oje çıkarıcı kullanırken aseton içermeyen bir formül tercih edin.
 4. Sorunları görmezden gelmeyin: Kendi kendine geçmeyen veya diğer belirti ve semptomlarla ilişkili bir tırnak probleminiz varsa, değerlendirme için doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.
 5. Tırnaklarınızı konserve açmak gibi şeyler için bir araç olarak kullanmayın.
 6. Özellikle enfekte ve ağrılıysa, batık ayak tırnaklarını “kazımaktan” vazgeçin.

Tırnak bakımında önemli ipuçları

 1. Daha önce kullanılmış makasları ve törpüleri dezenfekte etmeye dikkat etin. Zira bu aletler aylık olarak dezenfekte edilmelidir. Bir fırçayı izopropil alkole (%70 veya daha yüksek) batırın ve ardından fırça ile makasları temizleyin. İşlem bitince sıcak suyla durulayın.
 2. El ve ayak tırnaklarınızı kesmek için farklı tırnak makasları kullanın.
 3. Takma tırnakları çıkarırken dikkatli olun.
 4. Hafif cila ve oje katmanları uygulayın.
 5. El kremi ve tırnak yağı gibi ürünler kullanın.

Evde tırnak bakımı

Evde tırnak bakımı için kullanabileceğiniz pek çok ürün mevcut. Bu ürünleri düzenli olarak kullanabilirseniz, sağlıklı, güçlü ve pürüzsüz tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Limon suyu – zeytinyağı ikilisi: Üç yemek kaşığı zeytinyağı ve altı damla limonu bir kabın içinde karıştırın. Ardından karışımın içerisinde tırnaklarınızı 20 dakika kadar bekletin.

Elma sirkesi: İki yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz sıcak suyu bir kabın içine döküp, karıştırın. Ardından 10 dakika boyunca tırnaklarınızı bu karışımın içinde bekletin.

Karbonat: Bir yemek kaşığı karbonatı bir su bardağına dökün ve karıştırın. Ardından tırnaklarınızı bu karışıma batırın ve 15 dakika boyunca bekletin.

E vitamini ampulleri kullanın: Eczanelerden ve kozmetik mağazalarından temin edebileceğiniz E vitamini serumlarını, el kreminize damlatabilir veya tırnaklarınıza sürebilirsiniz.

Sonuç

Tırnak bakımının sağlığımız açısından da ne denli önem arz ettiğini görmüş olduk! Üstelik evde tırnak bakımı yapmak da çok kolay… Sizler de evde kendi tırnaklarınıza nasıl bakım yaptığınızı bizlerle paylaşabilirsiniz!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır