Yoga Öğretisine Göre 3 Adımda Sağlıklı Beslenme

Konu başlığından da anlaşılacağı üzere bugün yoga ve yiyecekler arasındaki ilişkiyi inceleyeceğim. Bu iki unsur arasında ne gibi bir ilişki olduğunu merak ediyor ve hatta bunun çok ilgisiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak eğer daha önce yoga yaptıysanız ya da bunu denediyseniz bu iki unsur arasında bir bağ olduğunu biliyorsunuz demektir. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapan herkes bir kaç kere bedene uyumlu gıdalar kavramını duymuştur.

Kadim Öğreti Ne Diyor?

Eski öğretilere göre gıda deyince hemen aklımıza Sattvik kavramı geliyor. Sattvik kavramı yoga öğretisinde de geçtiği üzere bedene uyumlu gıdalar anlamına geliyor. Yani besinlerin verdiği enerjiye göre bedenimize en uygun olanları tüketiyoruz. Tabii ki bu kavramda tüketilen gıdalar mevsimlere, duygu durumumuza ve yaşımıza göre de değişebiliyor. Ayrıca güneşin doğuş ve batış saatine göre bir şeyler yemeye başlamak ve gıda tüketimini yine buna göre sonlandırmak Sattvik beslenmenin en temel kurallarından biri sayılıyor. Bu bedene uyumlu yaşama şekli ile çok daha rahat bir uyku uyumak, iyi hissetmek ve mutlu olmak mümkün.

Daha önceki yazımda mutluluk ve yoga arasındaki güçlü ilişkiden bahsetmiştim. Buradan ona da göz atabilirsiniz.

Yoganın Mutluluğa Götüren 5 Prensibi

Yoga ile yiyeceklerin ne bağlantısı var?
Sağlıklı Beslenin, Mutlu Yaşayın

Peki nedir bu Sattvik kavramı?

Sattvik öğreti ya da daha önce de ifade ettiğim üzere bedene uyumlu gıda tüketimi, uyarıcı besinlerin daha dikkatli alınması gerektiğini söyleyen bir öğretidir. Uyarıcı gıdaların daha az tüketildiği ve tembellik veren gıdaların tüketiminden kaçınıldığı bu yaşam şeklinin bizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok daha rahat, sakin, huzurlu, mutlu hissettireceği düşünülüyor. Bu şekilde de gündelik hayatımızda daha verimli oluyor, yoga yaparken sınırlarımızın bir adım ötesine geçebiliyoruz.

Bu yaşam türünü daha iyi anlamak için tabii ki uyarıcı gıdalar, tembellik yaratan gıdalar ve bedene uyumlu gıdalar nedir onu bilmek gerekiyor. Bu yüzden konuyu daha ayrıntılı anlatmadan önce bu gıdalardan bahsetmek istiyorum.

Uyarıcı Gıdalar

Kahve ve alkol gibi kafein oranı yüksek, bizi rahatsız eden gıdaların hepsi Sattvik kavramına göre uyarıcı gıdalardır. Bu tür şeylerin tüketilmesi bizi doğal duygu durumumuzdan çıkartma özelliğine sahiptir. Aynı şekilde hayvansal gıdalar da bu yaşam şekline göre bizi rahatsız edecek tüketim maddeleri arasında yer almaktadır. Bu konuda çeşitli tartışmalar olsa da eğer hayvansal gıda tüketiyorsanız aşırıya kaçmadan doğal ürünler tüketmeye dikkat etmenizde fayda var.   

Tembellik Yaratan Gıdalar

Fazla pişmiş gıdalar, işlenmiş ve kızarmış gıdalar, konserveler, donmuş gıdalar, sarımsak, soğan ve mantarın Sattvik öğretiye göre tembellik yarattığı düşünülür. Bu gıdaların tüketilmesi ile üzerimize belki bazen kendimiz de nedenini anlayamadığımız bir ağırlık çöker. Pek çok kişinin bu tür gıdaları tükettikten sonra “Sanki üstümde bir ağırlık var.” dediğini duymuş olabilirsiniz. İşte yoga beslenmesi bize bu gıdaların alımından sonra düşüncelerimizin olumsuz yönde değişeceğini ve bir uyuşukluk haline geçeceğimizi söylüyor.

Bedene Uyumlu Gıdalar

Yoga öğretisine göre buğday, mısır, arpa, pirinç, yulaf, kinoa gibi tüm tahıllar bedenimizle uyumludur. Susam ve çörek otu gibi tüm tohumları güvenle tüketebilir ve kendinizi çok daha zinde hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Fındık, badem, ceviz, ay ve kabak çekirdeği de yine bizi iyi hissettirecek kuruyemişlerdir. Bunun dışında mevsiminde tüketeceğiniz tüm sebze ve meyveler de uyumlu besinler kategorisindedir. Aynı şekilde mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller de bizi hem tok tutar hem iyi hissettirir. Sattvik öğretiye göre şeker yerine pekmez ve bal gibi doğal tatlandırıcıları güvenle tüketebilirsiniz. Ayrıca aşırıya kaçmadan kullanacağınız tüm baharatlar da bedenimize uygundur.

vegan 5 yoga 2 | Shuayip.com
Kendinize Uygun Gıdalarla Beslenin

Ne İşe Yarar?

Sattvik öğreti yani bedene uyumlu yaşama şekli, aslında bize antik çağlardan kalma bir tür sağlıklı diyet listesi sunuyor diyebiliriz. Yoga ve spor yapanların, günümüzde giderek popüler hale gelen farklı yaşam şekillerini araştıranların ve sadece hayatını daha iyi hissederek geçirmek isteyenlerin rahatlıkla uygulamaya başlayabileceği bu kurallar size hayatınızda büyük bir kolaylık sağlayabilir.

Kişisel Görüşüm

Yaklaşık bir yıldır Sattvik öğretinin kurallarına uygun yaşamaya çalışan biri olarak hayatınızda atacağınız küçük adımlarla çok kısa sürede büyük olumlu sonuçlar alabileceğinizi söyleyebilirim. Hemen büyük adımlar atmanız ve tamamen bu yaşam şekline geçmenize gerek yok. Eğer bir süredir kendinizi yorgun, stresli ve mutsuz hissediyorsanız Sattvik öğretinin kurallarına uygun yaşamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yoga yapmaya başlayabilir ve bu süreçte hayatınızda neler değişeceğini gözlemleyebilirsiniz. Hiç bir zaman denemekten zarar gelmez, unutmayın.

Sağlıklı yaşamak için satın alabileceğiniz gıdalara buradan göz atabilirsiniz:

https://www.istegelsin.com/grup/organik0710

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır