En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Fazla kilolar, bir dizi insan için bir problemden daha fazlası olabiliyor. Diyet ve sporun yanı sıra kilo vermeyi hızlandıracak bir takviye hiç de fena olmaz. Hızlı kilo kaybı için en ideal yardımcı ürünlerin başında tabii ki zayıflama çayları geliyor.

Peki, en etkili zayıflama çayları hangileri? Zayıflama çayları ile kilo verilir mi? En hızlı zayıflatan bitki çayı hangisi? En çok yağ yakan bitki çayı hangisi? Tüm soruların cevabı için sayfayı kaydırın arkadaşlar!

İnceleme

Çay, dünyanın her yerinde – ama en çok da Türkiye’de – keyifle tüketilen bir içecektir. Yapılan araştırmalar, çay içmenin – hücreleri hasardan korumak ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi – insan sağlığına pek çok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Ve hatta bu araştırmaların bazıları, çayın kilo kaybını hızlandırdığını ve göbekte biriken fazla yağla savaşmaya yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Ancak zayıflama söz konusu olduğunda bazı bitkiler, diğerlerine açık ara fark atmaktadır. Peki, bu en etkili zayıflama çayları hangileri? Hemen başlayalım;

En etkili zayıflama çayları

1. Yeşil Çay

Yeşil çay zayıflama çayları
Yeşil çay

Zayıflama veya form tutma denildiğinde akla ilk gelen bitki çayı, hiç şüphesiz yeşil çaydır. Yeşil çay, en popüler çay türlerinden biridir ve sağlığa pek çok faydası vardır. Bu faydalardan en bilineni kilo sorununda etkili olmasıdır. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, yeşil çayı hem kilo hem de vücut yağındaki azalmaya bağlayan önemli bulgular elde etmiştir.

Örneğin 2008 yılında yapılan bir çalışmada, 60 obez insan, 12 hafta boyunca standart bir diyet uygulamış, insanların bir kısmı diyet boyunca düzenli olarak plasebo içerken, bir kısmı yeşil çay içmiştir. Çalışma boyunca yeşil çay içenlerin, plasebo içen gruba göre 3,3 kg daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmıştır.

Başka bir araştırma, 12 hafta boyunca yeşil çay özü tüketen kişilerin bir kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı, vücut yağı ve bel çevresinde önemli düşüşler meydana geldiğini saptamıştır.

Bunun muhtemel sebebi, yeşil çay özünün özellikle kateşinlerde (katehin), metabolizmayı hızlandırabilecek ve yağ yakımını artırabilecek antioksidanlar bakımından yüksek bir değere sahip olmasıdır. Aynı etki normal yeşil çay ile aynı faydalı bileşenleri içeren oldukça konsantre bir toz yeşil çay türü olan matcha çayı için de geçerlidir.

2. Limon Çayı

Limon Çayı
Limon Çayı

Tuzlu yiyecekler veya alkol gibi karnınızı balon gibi şişiren ürünlerin ardından limon çayı içmeyi denemelisiniz. Zira limon çayı, içerisinde bulunan d-limonen sayesinde şişkinlikle savaşmanıza yardımcı olacaktır. Limon kabuğu yağında bulunan bileşik, eski çağlardan beri idrar söktürücü etkileri için kullanılmaktadır.

Ancak yakın zamana kadar bunu destekleyecek hiçbir bilimsel bulgu ortaya konmamıştı. Ta ki European Journal of Pharmacology’de yayınlanan araştırmaya kadar…

Bu araştırma D-Limonene’nin yüksek yağlı besinlerin neden olduğu obeziteye sahip farelerde metabolik bozukluklar üzerinde terapötik (destekleyici, iyileştirici) bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla şişkinliği yenmek için limon çayını mutlaka bu diyetinize ekleyin!

3. Sinameki Çayı

Sinameki Çayı
Sinameki Çayı

Kabızlık sorununun en etkili çözümlerinden biri Sinameki çayıdır. Bu mucizevi yağ, bağırsakları temizleyip, metabolizmayı hızlandırmakta ve şişkinliği gidermektedir. Hem vücuttaki fazla suyu, ödemi kolayca atan hem de şişkinliği gideren Sinameki çayı, kısa sürede mucizeler yaratabilir!

Fakat müshil etkisi dolayısıyla gün içerisinde 1 – 2 fincandan fazla tüketmemek gerekir. 1 fincan kaynamış suya 1 çay kaşığı sinameki otu ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Sonrasında çayınızı içebilirsiniz. Tadı hakkında fazla yorum yapmayacağım!

4. Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı
Yaban Mersini Çayı

Pek çok vitamin ve minerali içerisinde barındıran yaban mersini, yağ hücrelerinin küçülmesini sağlayan özel bir meyvedir. Yaban mersini çayı da aynı şekilde, yağ hücrelerini küçültüp, yağ yakımını hızlandırmaktadır. En iyi etki ve kilo kaybı için düzenli olarak içmenizde fayda var. 1 çay bardağı kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru yaban mersini atın ve 10 dakika kaynatın. İşte, çayınız hazır!

5. Biberiye Çayı

Biberiye Çayı
Biberiye Çayı

Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunların baş düşmanlarından biri Biberiye çayıdır. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta tutulan fazla suyu, toksin ve ödemi atabilen biberiye çayı, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıp, bağışıklık sistemini güçlendirir. Biberiye çayı, diğer bitki çayları gibi aktarlarda toz veya kuru tohum şeklinde satılmaktadır. Bir çay kaşığı biberiyeyi bir fincan sıcak suya ekleyin ve biraz demlenmesini bekleyin.

6. Kekik Çayı

Kekik Çayı
Kekik Çayı

En etkili zayıflama çaylarından ve en güçlü antioksidanlardan biri olan kekik, A ve C vitamini açısından fazlasıyla zengindir. Kekik çayı ile metabolizma hızlandırılıp, yağ yakımı arttırılabilmektedir. Gün içerisinde 1 – 2 bardak kekik çayı içerek bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu mucizevi çayın etkisini artırmak için kekik yapraklarının taze olduğundan emin olmalısınız.

Sonuç

Sonuç itibariyle bazı bitkilerin zayıflama konusunda mucizeler yarattığı bir gerçek. Fakat bir kez içmekle iki beden incelmeyi bekleyemeyiz. Dolayısıyla bu en etkili zayıflama çaylarını düzenli olarak içmeli ve yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz.

Hatta yapabiliyorsak, 10 – 15 dakikalık yürüyüşler hiç fena olmaz. Hazır lafı açılmışken size bir diyet önerim de var! Üstelik son yıllarda oldukça popüler: Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyetle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır