Alerjisi Olanların Kolayca Uygulayabileceği 7 Pratik Öneri

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre tüm dünyada alerjik insan sayısı giderek artıyor. Araştırmacılar 1990 yılından bu yana bu konuda sorun yaşayanların oranının tam yüzde 500 arttığını söylüyor.

Bu sorunların başında astım, egzama ve gıda kaynaklı rahatsızlıklar yer alıyor. Benzer şekilde yapılan araştırmalara göre her üç kişiden birinde bu tür belirtiler görülüyor.

Alerji oranının neden arttığı ile ilgili çok çeşitli teoriler olsa da genel anlamda bunun sebebi hava kirliliği, değişen beslenme düzeni ve yaşam şekline bağlanıyor diyebiliriz.

Tüm dünyada bu sorunun artmasının ardından tabi ki doktorlar ve araştırmacılar bu durumun insanların hayat kalitesini bozmaması için daha çok çalışma yapmaya başladı. Bunun sonucunda da bu tür reaksiyonları önlemek için gündelik yaşantımızda dikkat edeceğimiz bazı pratik önerilerle bu sorunu büyük bir oranda çözebileceğimiz kanısına vardılar.

Kimi zaman kendisini öksürük, hapşırık, kızarıklık ya da şişlik olarak gösteren belirtilere karşı alacağımız önlemler bizi sonrasında ortaya çıkabilecek ciddi sorunlardan koruyabilir.

Alerji korkulu rüyanız olmasın.
İşinizi Şansa Bırakmayın

Peki Alerjimiz Varsa Ne Yapabiliriz?

Her ne kadar alacağımız önlem yaşadığımız belirtilerin türüne göre değişiklik gösterse de genel anlamda hem evde hem dışarıda uygulayabileceğimiz bazı yöntemler var diyebiliriz.

1. Temizlik

Bunların en başında temizlik geliyor. Evimizi temiz tutarak pek çok belirtinin önüne geçebiliriz. Yılın her mevsimi yaşanabilecek alerjik reaksiyonlara karşı alacağımız ilk önlem evdeki küf ve toz akarlarının giderilmesi olabilir. Bunun için de evinizde düzenli olarak dip köşe temizlememiz gerekiyor.

Bu süreci daha kolay hale getirmek için aşağıdaki ürünlerden de yararlanabilirsiniz:

7 Points Fakir Hypo Clean Product Review

Dyson V11 Kablosuz Süpürge Ürün İncelemesi

2. Bulunan Ortamın Havalandırılması

Alerjik bünyeli kişilerin en çok dikkat etmesi gerekenlerden biri de ortamlarını havalandırmak ve temiz tutmak olacaktır. Hem bulunduğunuz ortamı düzenli olarak havalandırmalısınız hem de mümkünse kullanacağınız nemlendirici cihazlarla havanın kurumasına engel olmalısınız. Bu da burun tıkanıklığı ya da öksürük gibi şikayetleriniz varsa bunların geçmesini sağlayacaktır.

Bu süreçte size yardımcı olacak aletlerden faydalanmak isteyebilirsiniz:

New Generation Air Purifier: Fakir Vigor Plus LR600

3. Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin ve Aksatmayın

Alerjik bünyeli kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri de kişisel bakımdır. Sürekli ellerinizi ve yüzünüzü yıkayarak cildinize bulaşan alerjik maddelerden kurtulabilir ve kendinizi koruyabilirsiniz. Benzer şekilde her gün ılık duş almak da büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü gün içerisinde saçınıza ya da cildinize yapışan bütün alerjik maddeler sizi rahatsız edebilir.

4. Evcil Hayvanınız Varsa Bu Konuda Harekete Geçin

Evcil hayvanları neredeyse hepimiz çok seviyoruz ve onlarla birlikte olmaktan mutlu oluyoruz. Ancak alerjik bünyeli insanlar için bu durum tam bir işkenceye dönüşebilir. Sevdiğimiz küçük dostlarımızdan ayrı kalmamak için alabileceğimiz en önemli önlemler arasında ekolojik spreyler ve önleyici evcil hayvan şampuanları yer almaktadır. Bu şekilde yaşayacağınız rahatsızlık seviyesini büyük oranda azaltabilirsiniz.

5. Fazlalık Eşyalardan Kurtulun

Belki pek çoğumuzun aklına gelmese de evde bulunan fazladan kitap, çiçek, halı ya da kilim gibi bazı eşyalar tuttukları toz nedeniyle bu konuda sorun yaşayan insanların korkulu rüyası haline gelebilir. Bu durumda önlem olarak evinizdeki fazlalıklardan kurtulmanız yararınıza olacaktır. Benzer şekilde evde duvardan duvara halı döşenmiş bir odanız varsa halıları kaldırıp temizlemesi daha kolay bir yüzey çeşidini tercih edebilirsiniz.

6. Sigara gibi Tütün Ürünlerini İçmeyin ve İçilen Ortamlarda Bulunmayın

Sigara, puro ya da nargile gibi tütün ürünlerini içmek yaşanacak bu tür reaksiyonların riskini ciddi anlamda arttırmaktadır. Bunların tüketildiği ve duman altı ortamlarda bulunmak da aynı şekilde sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle bu konuda elinizden gelen tüm önlemleri almanızda yarar var.

7. Reaksiyona Neden Olacak Gıdalardan Kaçının

Gıda hassasiyetiniz olsun ya da olmasın bazı gıdaların alerjik reaksiyonları arttırdığını unutmamalısınız. Mesela süt, balık, kabuklu deniz ürünleri, ceviz, fındık, fıstık, domates, çilek, çikolata, ketçap, mayonez, bal ve margarin gibi bazı yiyecekler vücudumuzda hassasiyet yarattığı için bu tür belirtilerimizin de alevlenmesine neden olabilir. Böyle yiyeceklerden kaçınmaya özen gösterin. Ayrıca özel bir gıdaya alerjiniz varsa zaten bu ürünleri hayatınız boyunca tüketmemeniz gerektiğini biliyorsunuz demektir.

Bütün bu önlemlere rağmen hiç bir sonuç alamıyorsanız mutlaka konuyla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz. Daha fazla bilgi edinmek için göz atabilirsiniz.

pexels andrea piacquadio 3961224 scaled 1 alerji 2 | Shuayip.com
Önceden Önlem Alın

Conclusion

Alerjisi olan ya da hayatında en azından bir kez böyle belirtilerle karşılaşmış kişiler bu sürecin ne kadar zor ve can sıkıcı olduğunu bilir. Ben de hassas bünyeli biri olarak her zaman bu konuda dikkatli olmaya çalışıyorum. Araştırmacıların saptadığı gündelik pratik öneriler dışında benim kişisel deneyimimden bildiğim kadarıyla spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve olabildiğince stresten kaçınmak da bu tür rahatsızlıkları azaltan etkenler arasında yer alıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top