Evde Tavşan Bakımı: 9 Maddede Tavşana Dair Her Şey!

Evde Tavşan Bakımı: Tavşanlar harika evcil hayvanlardır, ancak diğer canlılar gibi mutlu ve sağlıklı olmaları için belirli koşullara ihtiyaçları vardır. Bu bakım kılavuzu, evcil tavşanınıza en iyi şekilde bakabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi size tanıtıyor. Aynı zamanda almanız gereken belirli sorumlulukların da bilincinde olmanızı sağlıyor.

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Evde Tavşan Bakımı – shuayip.com

Evde Tavşan Bakımı

1. Tavşan sizin için uygun bir evcil hayvan mı?

Bir evcil tavşan sahiplenmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, uzun bir ömre sahip olmalarıdır. Bu nedenle ona uzun süre bakmaya hazır olmalısınız. Zira bu şirin hayvanların ömrü, kediler kadar uzun… Tavşanlar aynı zamanda aileleriyle sıkı bağlar oluşturan benzersiz yaratıklardır.

Ancak bilmeniz gereken bazı tuhaflıkları da vardır. Örneğin rutin veteriner bakımı gerektirirler. Dolayısıyla az bakım gerektiren evcil hayvanlar oldukları söylenemez. Tavşanların tüm benzersiz niteliklerine ve ihtiyaçlarına hazırsanız, sunabilecekleri harika arkadaşlıktan tam olarak yararlanma şansı elde edebilirsiniz.

2. Sağlıklı bir tavşan seçmeye çalışın

Potansiyel evcil tavşanınıza oldukça hızlı bir bakış, herhangi bir belirgin hastalık belirtisi veya başka sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Hiçbir garanti olmamasına rağmen, ortak sağlık sorunları belirtileri olan tavşanlardan kaçınmak, gelecekte sizi çok fazla sıkıntıdan kurtarabilir.

Tavşan fiyatları pek çok evcil hayvana göre daha uygundur. Bununla birlikte satın almadan önce lütfen barınaklara veya sahiplendirme ilanlarına bakın. Zira ömürlük bir yuvada ikinci bir şansa ihtiyacı olan bir sürü tavşan var.

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Evde Tavşan Bakımı – shuayip.com

3. Bir tavşan kafesi alın

Yeni evcil hayvanınız için uygun bir kafese yani bir yuvaya sahip olması son derece önemlidir. Yeterince geniş, temizlemesi kolay ve hayvanın kolayca girip çıkabileceği kafesler, hem işinize yarayacak hem de bakım rutininizi çok daha iyi hale getirecektir. Yeterince büyük bir kafes, evcil tavşanınızın sağlığı için önemlidir. Bununla birlikte kafes, bol bol egzersiz yapmanın ve sosyal zamanın yerini asla tutamaz. Dolayısıyla egzersiz ve hareket konusuna da önem gösterin.

4. Tavşanınızı nasıl besleyeceğinizi öğrenin

En kaliteli tavşan yemi bile beslenme olarak evcil tavşanlar için tek başına yeterli değildir. Taze yeşillikler ve sebzeler gibi bol miktarda taze ot samanı ile beslenmelidir. Evcil hayvanınızı sağlıklı tutmak için doğru beslenme şekli çok önemlidir. Dengeli ve yüksek lifli bir beslenme rutini, hayvan için çok daha sağlıklı olacaktır.

5. Oyuncaklar alın

Tavşanlar eğlenceli, aktif ve meraklıdır ve onları meşgul etmek için çok çeşitli oyuncaklara ihtiyaç vardır. Oyuncaklar ayrıca bir tavşanın zihinsel aktivite süreci için önemlidir. Aynı zamanda onunla bağ kurmanız için de iyi bir fırsat yaratabilir.

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Evde Tavşan Bakımı – shuayip.com

6. Tavşan eğitimi ve davranışları

Tavşanlar eğitilebilir hayvanlardır. Ancak özellikle tuvalet eğitimi ve kemirme, kazıma gibi birçok doğal davranışı yeniden yönlendirme söz konusu olduğunda biraz sabır gerektirebilir. Tavşanınızın vücut dili ve sesleri aracılığıyla size ne söylemeye çalıştığını nasıl anlayacağınızı öğrenmek ve evinizi kemirmesinin önüne geçmek için ona biraz zaman ayırmalısınız. Eğer bunu yaparsanız her ikiniz de daha mutlu olabilirsiniz.

7. Tavşanınızı fırçalayıp, tarayın

Tavşanları taramak, tüm tavşan sahiplerinin aşina olması gerektiği bir durumdur. Tavşanların düzenli olarak taranması, fırçalanması, banyo yapması, yıkanması ve tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir.

8. Tavşanınızın sağlığına dikkat edin

Tavşanın sağlığı çok özen göstermeniz gereken bir durumdur ve bu konudaki en büyük destekçiniz hiç şüphesiz uzman bir veteriner olacaktır. Veteriner, hayvanın sağlıklı kalmasında büyük rol oynayacaktır. Kısırlaştırma, uygun beslenme, egzersiz ve düzenli kontroller, evcil hayvanınızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için hayati önem taşır.

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Evde Tavşan Bakımı – shuayip.com

9. Tavşanlarda karşılaşılabilen genel sağlık sorunları

Tavşanlar için veteriner bakımı şarttır. Söz konusu bakım, maalesef çoğu zaman maliyetli olabilir ve hatta egzotik bir veteriner bulmanız gerekebilir. Çünkü her veteriner hekim tavşan konusunda uzman olmayabilir.

Dolayısıyla özellikle kısırlaştırma işlemi gibi ameliyat gerektiren bir işlem söz konusu olduğunda deneyimli bir veteriner bulmanız çok önemlidir. Bazı tavşanlara, yaşanılan yere bağlı olarak aşı gerekebilir. Bununla birlikte tavşanlar, aşağıda yer alan hastalıklar gibi belirli tıbbi sorunlara eğilimlidir:

  • Abdominal staz (Atıkları sindirememe veya vücuttan atamama)
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Kulak akarları ve pire oluşumu
  • Fazla büyümüş ve aşınmamış dişler
  • Fazla uzamış ayak tırnakları

Bu sorunlardan bazıları her zaman veteriner gerektirmez. Örneğin, tavşanınızın ayak tırnaklarını düzenli olarak kesebilir ya da fazla uzamış ve aşınmamış diş sorununu önlemek için ona çiğneyebileceği yiyecekler ve oyuncaklar sunabilirsiniz. Bazı durumlarda, akarları ve pire oluşumunu da kendiniz tedavi edebilirsiniz. Bu mümkün olabilir; ancak yine de uzman bir veterinere danışmak daha iyi olacaktır.

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Evde Tavşan Bakımı – shuayip.com

Conclusion

Tavşan sahiplenme gibi bir düşünceniz varsa yukarıdakileri dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Eğer halihazırda bir tavşan sahibiyseniz, deneyimlerinizi mutlaka bizimle paylaşın!

You may be interested in:

Animals to Keep at Home: 4 Cute Friends!

Animals to Keep at Home: List 2!

5 Maddede Hamster Bakımı: Evde Hamster Nasıl Bakılır?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top