Kuşburnu Faydaları: Kuşburnunun 10 Müthiş Etkisi!

Kuşburnu Faydaları Nelerdir? Kuşburnu, yaz sonlarında ve sonbaharda genellikle dikenli çalılarda görülen yaban gülünün (Rosa canina) parlak kırmızı meyveleridir. Yenilebilir bir meyve türü sayılan kuşburnunun, uzun zamandır Kuşburnu çayı, jöleler ve reçeller yapmak için kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca, bilimin yeni yeni anlamaya başladığı uzun bir tıbbi kullanım geçmişine de sahip!

Kuşburnu
Kuşburnu – shuayip.com

Kuşburnu Çayı ve Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu üzerine şimdiye kadar pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Kimyasal çalışmalar, kuşburnunda potansiyel olarak faydalı bir dizi bileşik ortaya çıkarmıştır. İlk olarak, çok yüksek seviyelerde likopen içerdiği bulunmuştur. Kırmızı renkten büyük ölçüde sorumlu olan ve yaygın olarak domateslerde bulunan likopenin insanlar tarafından tüketildiğinde antioksidan koruma sağladığını gösteren kanıtlar mevcut.

İkinci olarak, kuşburnunun özellikle C vitamini açısından zengin olduğu saptanmıştır. Bir çay kaşığı kuşburnu içinde, portakalın iki katı kadar, yani yaklaşık 60 mg C vitamini bulunur. C vitamininin bağışıklık sistemi için ne denli önemli olduğu göz önünde bulundurulursa, kuşburnunun ve kuşburnu çayının, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili olabileceği kolayca anlaşılacaktır.

Ayrıca bilim insanları tarafından, kuşburnunun, içerisinde bulunan GOPO adlı madde sayesinde kuşburnunun, insan vücudunda iltihap önleyici bir rol oynadığı da tespit edilmiştir. Bu unsurlar bir araya geldiğinde, bilim çevrelerinde mütevazi kuşburnuna olan ilgi iyiden iyi artmıştır. Kuşburnu, sağlık bilincine sahip bireyler tarafından, çeşitli hastalıkları hafifletmek için kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca kuşburnu çayı, özellikle ülkemizde çok meşhur!

Kuşburnu - shuayip.com
Kuşburnu Çayı – shuayip.com

Kuşburnunun sağlığa faydaları nelerdir?

  • Kireçlenme (Osteoartrit)

Araştırmalar, genel olarak, kuşburnunun osteoartrit, yani kireçlenme sorunu yaşayan insanlar için faydalı olduğunu göstermektedir. Çoğu araştırma, 3 – 4 ay boyunca günde iki kez belirli bir kuşburnu ürünü (Hyben Vital) almanın, osteoartritli kişilerde ağrıyı, sertliği azalttığını ve eklemlerdeki işlevi iyileştirdiğini tespit etmiştir.

  • Sancılı regl dönemi (adet sancısı)  

Bazı bilimsel kanıtlara göre; lavanta, adaçayı ve kuşburnu içeren bir aromaterapi formülünün tüketilmesi halinde, ağrılı adet gören genç kadınlarda, adet krampları azalabilmektedir.

  • Obezite 

Başka bir araştırma, kuşburnunun, obez kişilerde kolesterol ve kan basıncını mütevazı bir şekilde azaltabildiğini gözlemlemiştir. Ayrıca kuşburnu kilo vermeye yardımcı olabilir, kilo kontrolünde de etkilidir.

  • İltihaplı romatizma (Romatoid artrit)

Farklı araştırmalar, belirli bir kuşburnu ürününün (LitoZin / i – flex, HybenVital, Danimarka) ağız yoluyla alınmasının iltihaplı romatizmanın bazı semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir.

  • Cancer

Kuşburnu, kanser ve diğer kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Bilimsel bir araştırmaya göre kuşburnu özütünün, meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemiş ve göçünü azaltmıştır. Çalışmada, en yüksek kuşburnu özütü konsantrasyonu, meme kanseri hücrelerinin göçünü yüzde 45’e kadar azaltmayı başarmıştır. Meyve özü ayrıca meme kanseri hücrelerinin yayılma eğiliminde olduğu beyindeki kanserli büyümeyi de engellemiştir.

  • Ek C vitamini takviyesi

Kuşburnu, C vitamini ile doludur. Kuşburnu içerisinde, portakaldaki C vitamini oranından 60 kat daha fazla C vitamini bulunur. C vitamininin en büyük faydalarından biri, vücuttaki kolajen üretiminin potansiyel olarak uyarılmasıdır. Kolajen, vücuttaki bağ dokusunu oluşturan bir proteindir. Vitamin ayrıca iltihabı tedavi eder ve bağışıklığı artırır. Kas güçsüzlüğüne, eklem ağrılarına, kızarıklıklara ve diş kaybına neden olabilen bir hastalık olan iskorbütü önler.

  • Kalbe iyi gelir

İsveç Deneysel Tıp Bilimleri Departmanı tarafından yürütülen bir çalışmada, kuşburnu tozu alımının kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Kuşburnundaki flavonoidler ve antioksidanlar da vücudu kalp hastalığına karşı korur.

Kuşburnu - shuayip.com
Kuşburnu Reçeli – shuayip.com
  • Sindirime yardımcı olur

Michigan Üniversitesi tarafından bildirildiği üzere kuşburnu meyvesinin kabuğu, mide ağrısını önlemeye ve diğer sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  • Cilde iyi gelir

Kuşburnu meyvesinden elde edilen yağ, cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz eder ve cilt sağlığını iyileştirir. C vitamini, gördüğümüz gibi, kolajen üretimini uyarır, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Meyve ayrıca cildin nem içeriğini artıran A vitamini içerir.

  • Güneş ışınlarından korur

Kuşburnu yağı ayrıca güneşin UV ışınlarıyla da savaşır. Meyvedeki antioksidanlar cilt dokusunu ve tonunu iyileştirip, pigmentasyonun tedavisine yardımcı olur. Ayrıca Kuşburnu yağındaki esansiyel yağ asitleri, yara izini önler ve cilt yenilenmesini teşvik eder. Ancak unutmayın, yağ doğrudan sivilcelere uygulanmamalıdır.

Kuşburnu
Kuşburnu – shuayip.com

Conclusion

Kuşburnu faydaları saymakla bitmiyor. Lakin kimi insanlarda, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, mide ekşimesi, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı ve uyuyama zorluğu gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kuşburnu tozunun solunması bazı insanlarda alerjik reaksiyona yol açabilir. Dolayısıyla kuşburnu tüketmeden önce temkinli olmakta fayda var. Sizler daha önce kuşburnu tükettiniz mi? Ne gibi faydalar hissettiniz? Bizimle paylaşın!

You may be interested in:

Benefits of Green Tea: 10 Great Effects!

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Bilinen 8 Faydalı Etki!

What are the Benefits of Cinnamon? 12 Health Benefits!

eten Tohumu Faydaları Nelerdir? En Az 20 Fayda!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top