How to Remove Ink Stains? 4 Effective Methods!

Mürekkep lekesinin çıkarılması en zor lekelerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Mürekkebin rengi ister siyah, ister mavi isterse de kırmızı olsun; her türlü giysiden, mobilyadan ve çarşaftan bu lekeyi çıkarmak, temizlik konusunda yaşanan en yaygın sıkıntılardan biridir. Her leke bir değildir. Dolayısıyla çıkarılma yöntemleri de farklılık gösterebilir.

Lekeyi çıkarmak için kumaşta ne tür bir solüsyonun işe yarayacağını ve yüzeydeki mürekkep lekelerini hangi uygulama tekniğinin çıkaracağını bilmeniz gerekir. Ve hata yapmadan önce, kumaşlardan mürekkebi nasıl çıkaracağınıza ilişkin tavsiyelerimizi mutlaka okuyun! En iyi leke çıkarma tekniği malzemeye bağlıdır ve mürekkep lekesini çıkarmak için bazı püf noktalara ihtiyacınız vardır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? – shuayip.com

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

1. Metil Alkol

Mürekkep lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntem metil alkoldür. Özellikle de kıyafetlerin üzerinde bulaşan lekelerde harikalar yaratabilmektedir. Yapılması gereken ilk şey, temiz bir bezi metil alkol ile ıslatmaktır. Ardından bu bezi lekenin bulaşmış olduğu kıyafetin altına serin.

Bir parça pamuk alarak, mürekkebe bulanmış noktanın üstüne bastırın. Akabinde pamuk, mürekkep lekesini çekmeye başlayacaktır. Tüm lekeyi çekene dek pamuğu mürekkebin üstüne bastırmaya devam edin. Çıkarabileceğiniz kadar çıkarın ve ardından kıyafetinizi çamaşır makinesine atın ve yıkayın.

2. Deterjan

Kıyafetlere bulaşan mürekkep lekesinin nasıl çıkarılacağı büyük bir problemdir. Peki, kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkarılır? Şöyle ki ilk bilmeniz gereken şey: Mürekkep kıyafetinize bulaştığı an çıkarılmalıdır. Mürekkep kurursa, kıyafeti bu lekeden kurtarmak çok daha zor olacaktır. Dolayısıyla anında müdahale etmelisiniz. Kıyafetin kumaşının, yünlü, ipek, keten veya pamuk oluşu hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Hemen kıyafetinizi çıkarın ve mürekkebi soğuk su yardımıyla akıtmaya çalışın. İyice akıttıktan sonra, sabun ya da deterjan yardımıyla ılık suyun altında mürekkep lekesini iyice yıkayın. Tüm bunları yapmanıza rağmen leke çıkmadıysa, leke üzerine limon tuzu ile bir miktar süt dökün ve iyice ovalayın. Ovaladıktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Söz konusu kurumuş mürekkep lekesi ise bulaşık veya çamaşır deterjanı fark etmeksizin herhangi bir deterjandan bir miktar lekenin üzerine döküp, iyice yayın. Ardından bir bez, peçete veya kağıt havlu yardımıyla mürekkebi çıkarmaya çalışın, iyice çitileyin. Sonrasında kıyafeti veya kumaşı çamaşır makinesine atıp, yıkayın.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Mürekkep Nasıl Çıkar? – shuayip.com

3. Süt, Sirke ve Mısır Nişastası Karışımı

Süt – sirke karışımı ve mısır nişastası, hem kıyafetlere hem de halılara bulaşan mürekkep lekelerinin üzerinde uygulanabilen doğal leke çıkarma yöntemleridir. Eğer leke halıdaysa; öncelikle süt ya da sirke ile mısır nişastasını bir kap içine alın ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine sürün. Kuruyana kadar bekleyin.

Kuruduğundan emin olunca elektrikli süpürge yardımıyla kuruyan kalıntıları çekin. Ardından halıyı sabunlu su ile temizleyin. Aynı karışımı kıyafetteki mürekkep lekesini çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için karışımı aynı halıdaki gibi kıyafetin üzerindeki mürekkebe sürün. İyice yayın ve yine kuruyana kadar bekleyin. Karışım kuruduktan sonra lekenin üstüne diş macunu sıkın ve diş fırçası ile iyice çitileyin.

4. Saç Spreyi

Mürekkep lekesini koltuktan çıkarmak da mümkündür. Peki, mürekkep lekesi koltuktan nasıl çıkar? Koltuğunuza mürekkep bulaştıysa, söz konusu lekeyi saç spreyi yardımıyla kolayca çıkarmak mümkündür. Yapılması gereken ilk şey, saç spreyini mürekkepli bölgeye sıkmaktır. Spreyi sıktıktan sonra, bir süre beklenmelidir.

Ardından lekenin bulunduğu bölge nemli bir bezle silinmelidir. Eğer leke çıkmadıysa, çıkana dek aynı işlemi tekrar edin. Eninde sonunda çıkacaktır. Tabii ki lekenin üstünden çok zaman geçmediyse, lekeyi çok daha hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Fakat kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak çok daha zor olacaktır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? - shuayip.com
Mürekkep Nasıl Çıkar? – shuayip.com

Mürekkep Lekesi Çıkarırken Yapılmaması Gereken Şeyler

  • Mürekkebin bulaştığı bölgeye müdahale ederken ilk aşamada asla sıcak su kullanılmamalıdır. Zira sıcak su kullanmak, mürekkebin kumaşın derinine işlemesine ve daha da çok yayılmasına sebebiyet verebilirsiniz.
  • Mürekkep bulaşan kumaş veya kıyafet, hemen çamaşır makinesine atılmamalıdır. Zira lekeyi çıkarmak bir yana, daha da kalıcı hale gelmesine neden olabilirsiniz.
  • Herhangi bir leke çıkarıcı kullanmadığınız sürece mürekkebi çitilemeyin. Bu şekilde lekeyi daha çok yayabilirsiniz. Ve hatta kumaşa iyice işlemesine yol açabilirsiniz.

Conclusion

Mürekkep lekesi, çıkması zor bir leke olsa da uygulayabileceğiniz en az 4 yöntem var. Tüm bunları yapmanıza rağmen hala çıkaramıyorsanız, kuru temizleme firmalarından yardım alabilirsiniz. Peki, sizler mürekkep lekesi ile nasıl baş ediyor, bu lekeleri nasıl çıkarıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizlerle paylaşın!

Some of our titles that may interest you:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top