Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Sağlığı için 12 İpucu!

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç dökülmesini yavaşlatmak veya tamamen durdurmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Ancak ne yapmanız gerektiği, saçınızın neden döküldüğüne bağlıdır. Yani saçınızın dökülmesi bir dizi faktöre bağlı olabilir. Önemli olan altta yatan nedeni bulabilmektir. Saç neden dökülür, bunu bulabilirsek, çözüme daha kolay ulaşabiliriz. Mesela hamilelik sonrası saç dökülmesi (telogen effluvium) gibi bazı durumlar kendiliğinden düzelebilir. Ve unutulmaması gereken bir husus var ki herkes her gün saç dökebilir; belirli bir miktara kadar normaldir.

Eğer saçlarınız anormal bir şekilde dökülüyorsa, öncelikle bir doktora danışmanızda fayda var. Alanında uzman bir doktor, saç dökülmesinin, tiroit sorunlar, stres, kafa derisi enfeksiyonları, androjenik alopesi veya sadece yaşlanma gibi bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilir. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? İşte, saç dökülmesini önlemek için işinize yarayabilecek 12 ipucu:

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? - shuayip.com
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – shuayip.com

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Beslenme

 • Akdeniz diyeti

2018’de yapılan bir araştırma, Akdeniz diyeti gibi çiğ sebzeler ve taze otlar içeren bir diyetin androjenik alopesi (kadın tipi kellik veya erkek tipi kellik) riskini azaltabileceğini veya başlangıcını yavaşlatabileceğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, katılımcılar, maydanoz, fesleğen, salata yeşillikleri gibi bu gıdaları haftada üç günden fazla tükettiğinde gözlemlenmiştir.

 • Protein

Saç folikülleri çoğunlukla keratin adı verilen protein içerir. 2017 yılında yapılan bir çalışma, saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde, proteinin yapı taşları olan amino asitler de dahil olmak üzere çeşitli beslenme eksiklikleri olduğunu tespit etmiştir.

Araştırmacılar bunu not ederken daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu da belirtmişlerdir. Protein açısından zengin bir beslenme şekli, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Protein ağırlıklı besinler arasında yumurta, kuruyemiş, fasulye, bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi yiyecekler bulunur.

 • A Vitamini

A vitamini, saç uzama oranını arttırdığı gösterilen retinoidlerin bir kısmına ev sahipliği yapar. Bu vitamin aynı zamanda sebum üretimine yardımcı olarak saç derisini daha sağlıklı tutar ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Patates, biber ve ıspanak gibi A vitamini açısından zengin yiyeceklerle beslenirseniz, saç sağlığınızı koruyabilir, saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? - shuayip.com
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – shuayip.com

Takviye ve vitaminler

 • Multivitamin

Bilim insanları, A, B, C, D vitaminlerinin, demir, selenyum ve çinkonun, hücre döngüsü açısından, saç uzaması ve saç dökülmesi süreçleri için önemli olduğunu belirlemişlerdir. Günlük multivitaminleri çoğu markette veya eczanede bulabilir veya bir doktordan tavsiye alabilirsiniz. Bu konuda bir vitamin takviyesi tavsiyesi: Perfectil Tablet İncelemesi: 7 Başlıkta Tüm Detaylar!

 • Vitamin D

2018 yılında yapılan bir çalışma, D vitamininin skar bırakmayan alopesi ile ilişkili olduğunu belirlemiştir. Bu, D vitaminin saç dökülmesini engelleyebileceği ve saçların uzamasını hızlandırabileceği anlamına gelir.

 • Biotin

Biotin – H veya B7 vitamini – vücuttaki yağ asidi sentezinde önemli bir rol oynar. Bu süreç saçın yaşam döngüsü için çok önemlidir ve bu açıdan bir eksikliğiniz varsa saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Doktor kontrolünde, günde üç ila beş miligram biotin takviyesi alarak, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Biotin ile ilgili daha fazla bilgi almak için mutlaka okuyun: What is Biotin? What Does It Do? 3 Benefits of Biotin!

 • Ginseng

Amerika’da yetişen cüce çam ağaçlarının meyvesinden elde edilen bu bitki, erkeklerin testosteron düzeylerini korumalarına yardımcı olmaktadır. 2004 tarihli bir makalede, ginseng takviyesi alan katılımcıların yaklaşık %60’ının saçlarının hızlıca uzadığı belirtilmiştir. Çalışmada, katılımcılara günde, dozaj olarak 200 miligram ginseng verildiği bilinmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? - shuayip.com
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – shuayip.com

Hair care

 • Düzenli yıkama

Her gün saçlarımızı yıkarsak, saç derisini sağlıklı ve temiz tutup, saç dökülmesine karşı koruma sağlayabiliriz. Fakat yumuşatıcı hafif bir şampuan kullanmalıyız (saç dökülmesine karşı şampuan çeşitlerini tercih etmeliyiz). Daha sert formüllere sahip olan şampuanlar, saçları kurutabilir ve kırılmasına yol açarak, saç dökülmesine neden olabilir.

 • Hindistan Cevizi yağı

2018 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada, Hindistan cevizi yağının, tarama, fön, maşa ve düzleştirici işlemlerinin ardından oluşan saç hasarını önlemeye yardımcı olabileceği saptanmıştır. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, saçtaki proteinin bağlanmasına yardımcı olup, saç köklerini ve saç tellerini kırılmaya karşı korur. 

Hindistan cevizi yağını kafa derisine masaj yaparak uygularsanız, kan akışını teşvik edebilir ve saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz. Dahası yeni saçların çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

 • Zeytinyağı

Zeytinyağı, saçı güçlendirmek, kuruluktan ve buna bağlı kırılmalardan korumak için kullanılabilen doğal bir yağdır. Ayrıca zeytinyağı, genetik saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek Akdeniz diyetinin merkezi bir bileşenidir. Birkaç yemek kaşığı zeytinyağını doğrudan saçınıza sürün ve yıkamadan önce en az 30 dakika bekletin.

 • Saçınızı şekillendirirken dikkat edin

Saçı kökünden çekebilecek ve potansiyel olarak saç dökülmesine yol açabilecek sıkı örgüleri veya atkuyruğu gibi şekillerden kaçınmaya çalışın. Saç derinizi tahriş etmemek için saçınızı fön makinesiyle kurutmak yerine kendiliğinden kuruması için rahat bırakın. Kıvırma veya düzleştirici maşaları gibi saça ısıyla şekil veren cihazlar, saç şaftına zarar verebilir ve saç kırılmasına yol açabilir.

 • Saç işlemlerine dikkat edin

Perma veya saç boyama gibi kimyasal işlemler, saça ve saç derisine zarar verebilirler. Amonyak, peroksit veya para-fenilendiamin (PPD) içermeyen Organik saç boyası gibi alternatifleri kullanmayı deneyin.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? - shuayip.com
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? – shuayip.com

Conclusion

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna cevaben, saç dökülmesini önleyebilecek en az 12 ipucunu anlattığımız içeriğimiz burada sona eriyor. Bu konuyla ilgili görüşlerinizi kendi yöntemlerinizi bizlerle mutlaka paylaşın!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Best Hair Care Products: Say Goodbye to Damaged Hair with 4 Different Products!

How to Care for Hair? 6 Important Points for Proper Care!

Wag Tongs: The New Favorite of Well-Groomed Hair!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top