Best Vegan Cosmetics Brands – 1

Gıda ve moda gibi sektörlerde artan vegan ürün tüketiminin ardından kozmetik alanında da bu yönde olumlu gelişmeler olmaya başladı. Tavşan Ralph ile ilgili hayvan deneyleri videosunun ciddi anlamda ses getirmesi de bu bakımdan çok etkili oldu diyebiliriz. Tüketiciler bilinçlendikçe etik ürünlere olan talep arttı ve vegan kozmetik markaları çok daha fazla satış yapmaya başladı.

Cilt bakımı, makyaj malzemeleri gibi çok çeşitli alanlarda çıkan hem vegan hem de crulety free yani hayvan deneyi yapılmadan üretilen ürünler tüketiciler tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Gratis ya da Rossman gibi zincir mağazalarda da bulabileceğiniz bu ürünlerle ilgili bilgi almak istiyorsanız sizin için hazırladığım vegan kozmetik markaları derlememe göz atabilirsiniz.

Vegan ve Cruelty Free Farkı

En iyi markaları detaylı olarak incelemeye geçmeden önce bu iki kavramın farklarından ve hangi logolarla ifade edildiklerinden bahsetmek istedim. Çünkü bu konulara olan ilgi arttıkça aslında giderek daha fazla kavram karmaşası yaşanmaya başladığını da ifade edebiliriz.

Bu noktada vegan dendiğinde içerisinde hayvansal hiçbir ürün kullanılmayan ürünlerin anlatıldığını bilmemiz gerekiyor. Bu ürünlerde süt, yumurta, et, kemik, deri, kan ya da bal gibi içerikler yer almıyor. Bu ürünler küçük bir bitki sembolü yer alan logolarla belirtiliyor.

Bir ürün cruelty free olduğunda ise bu üretim aşamasında hiçbir hayvan deneyi yapılmadığı anlamına geliyor. Küçük bir tavşan logosu ile belirtilen bu ürünler aynı zamanda vegan olmayabiliyor.

İlgili logolara buradan göz atabilirsiniz:

En İyi Markalar Listesi

Aveda

Öncesinde de benzer ürünler üreten marka 2021 yılının başında artık hiçbir ürününde hayvansal içerik kullanmama kararı aldı. Saç ve cilt bakımı gibi alanlarda pek çok farklı malzemenin satışını yapan firma bu yönde artan talebe göre hareket etmeyi tercih ederek üretim politikasını yeniledi.

Ayrıca ürünlerinde bal mumu, bal, ipek, keratin ve gliserin gibi bitkisel olmayan içeriklere de yer vermeyeceğini açıkladı. Böylece tamamen doğal kaynaklardan üretilen ürünleri piyasaya sunmuş oldu. Bu markanın Feed My Lips koleksiyonu altında satışını yaptığı ruj, parlatıcı, dudak kalemlerine göz atabilirsiniz.

Markanın ürünleri kullanan kişilerin de oldukça memnun kaldığını ifade edebiliriz. Özellikle de kullanıcılar saç bakım ürünleri konusunda çok başarılı olduğunu düşünüyor.

The Body Shop

Uzun yıllardır tamamen bitkisel ürünler üreten ve alanında öncü firmalardan biri olan The Body Shop tüketiciler tarafından da çok seviliyor. Ürünlerinde paraben, petrolatum, mineral yağ, gluten ve karmin bulunmuyor.

Ancak markanın bazı ürünlerinde bal ve bal mumu olduğundan bunlar vejeteryan kategorisine giriyor. Bu konuda da bilginiz olmasında fayda var. Eğer tamamen bitkisel içerikleri tercih ediyorsanız markanın ürünlerini alırken ambalaj içeriklerini detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda markanın ürünlerinin üretiminde hiçbir hayvanın üzerinde deney yapılmadığı için The Body Shop tamamen cruelty free bir firmadır diyebiliriz. Markanın tüketicileri özellikle de cilt bakımı ürünlerinden çok memnun olduklarını ifade ediyorlar.

The Body Shop magazalari vegan 2 | Shuayip.com
The Body Shop

Elf Cosmetics

İngiliz markası olan Elf Cosmetics yüzde yüz bitkisel ürünler üreten iyi firmalardan biridir diyebiliriz. Uygun fiyatları ve sıkça yaptığı indirimlerle ünlü olan bu markanın ürünlerinde paraben, sülfat, karbon gibi insan sağlığına zararlı içerikler de bulunmuyor.

Ayrıca ürünlerinin üretim sürecinde hayvanlar üzerinde test yapmadığını da söylemek mümkün. Hem bitkisel hem de cruelty free bir marka arıyorsanız bu firmanın makyaj malzemelerini severek kullanabilirsiniz. Pudra, kapatıcı ve makyaj fırçaları konusunda çok başarılı olduğunu ifade edebiliriz.

Revolution

Eğer bitkisel içerikli göz makyaj malzemeleri arıyorsanız mutlaka siz de daha önce bu konuda zorlanmışsınızdır. Ezilmiş böceklerden yapılan karmin boyasının bu göz malzemelerinde sıkça kullanıldığı bilinen bir gerçek.

Revolution bu anlamda fark yaratan öncü markalardan biri sayılıyor. Rengarenk farlarında hem bitkisel ürünler kullanıyor hem de malzemelerin hayvan testi yapılmadan üretilmesini sağlıyor. Far paletleri konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tüketiciler fiyatlarından da çok memnunlar.

Youth To The People

Listemizin son sırasında yer alan bu marka ürünlerinin hammaddesinde sebzeleri kullanmayı tercih ediyor. Hayvansal maddelerin insan sağlığı açısından zararlı olduğunu ifade eden markanın malzemelerinde ıspanak ve lahana gibi içerikler yer alıyor.

Kullanıcıların çok memnun kaldığı bu ürünleri cildi hassas kişiler de rahatlıkla kullanabilirler. Ürünlerin içinde kimyasal katkılar olmadığı için alerjik bünyeler için de bir sakıncası olmayacaktır. Bu marka da hem bitkisel hem de hayvan testi yapmayan bir firma.

You May Be Interested In:

Vegan Personal Care Products

Katı Şampuanlar

Cruelty Free Cleaning Products

Reflex Kedi Kumu İncelemesi

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top