4 New Trends in Street Basketball

basketbol
Sahalar Sizi Bekliyor

Havaların giderek ısınmaya başladığı bugünlerde hepimiz kendimizi sokağa atmak istiyoruz. Özellikle de gençlerin okullarının bitmesi sokakta geçirdikleri zamanın artmasına neden oldu diyebiliriz. Aynı zamanda pandemi nedeniyle gelen kısıtlamaların azalması ile sokakta yapılan sporlarda büyük bir artış görüldü.

Sokak sporu denince akla genelde basketbol, futbol ve tenis geliyor. Günümüzde parklarda, sitelerin bahçelerinde, sahillerde ve farklı açık alanlarda yer alan sahaların artması ile birlikte pek çok kişi buralarda spor yapmaya gelir oldu. Bu spor eskiden beri hem kadınların hem erkeklerin sevdiği, takip ettiği bir tür olsa da açık havada dostlarla oynanan oyunların tadı bir başka olduğundan sokak basketboluna olan ilgi giderek artmaya başladı.

Peki sokakta arkadaşlarımızla, aile üyelerimizle ya da sevdiklerimizle kıyasıya mücadele ederken şık olamaz mıyız? Modanın belki de hayatımızın her alanına girdiği bu dönemde dışarıda spor yaparken bile güzel görünmek istiyoruz. Kadınların da erkeklerin de dış görünüşlerine daha fazla dikkat ettiği bilinen bir gerçek. Bu durumda da basketbol sahalarına baktığımızda herkesin özenerek geldiğini görebiliyoruz. Siz de bu konuyu önemsiyorsanız sokak modasını takip edebilirsiniz.

Öncelikle basketbol kıyafetlerinden, topuna kadar her türlü ürünün bir modası olduğunu söyleyerek işe başlayalım. Rahat ayakkabıların aynı zamanda göze hitap etmesi, sahaya yanınızda getireceğiniz topun estetik zevke de hitap etmesi gerekiyor. Yani kısacası yeni trendler öyle fazla hafife alınacak cinsten değil.

Sokak Basketbolunda Yeni Trendler

Sokakta basketbol oynamaya giderken en rahat ve kirlenebilecek kıyafetleri giysem daha iyi olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce de bahsettiğim gibi artık hayatımızda sokak modası ve spor trendleri diye kavramlar var.

Yeni trendleri takip etmek ve sahalarda hoş görünmek için profesyonel bir oyuncu olmanıza gerek yok. Piyasada satılan farklı modellerde, çeşitli bütçelere uygun onlarca ürün var. Bunların arasında kıyafetler, taytlar, ayakkabılar, şortlar, üstler, toplar ve su mataraları bulunuyor.

Eğer basketbol oynamaya giderken trendlere uygun davranacaksanız kendinize bir de konsept seçebilir ve tarzınıza tarz katabilirsiniz.

pexels spencer lind 1331750 scaled 1 basketbol 2 | Shuayip.com
Açık Havada Spor Yapmanın Tadı Başka

Alaycı Tarz

Eğer alaycı bir kişiliğe sahipseniz belki de renkli kıyafetler, ayakkabılar ve toplar size göre olabilir. Sevincinizi ve üzüntünüzü coşkulu bir şekilde gösteriyorsanız, sahaya çıktığınızda oyunun ateşleyici gücü siz oluyorsanız alaycı tarz tam size göre demektir. Bu alaycı tarza sahip en tanınan oyunculardan birinin de LeBron James olduğunu unutmayalım.

Renkli ayakkabı modellerine buradan you can take a look.

Gizemli Tarz

Alaycı tarzın tam tersi duygularınızı coşkulu bir şekilde ifade etmiyor ve sahanın gizemli, sade ama başarılı oyuncusu olmak istiyorsanız o zaman sizin konseptiniz farklı demektir. Stephen Curry gibi estetiğe önem veren biriyseniz onun kadar karizmatik de olabilirsiniz. Tabii ki bunun için uyumlu kıyafetlere ve dikkat çekici bir topa ihtiyacınız olacak. Eğer bu tarzı benimsiyorsanız top konusuna daha fazla önem vermenizde yarar var.

Farkı top modellerine buradan you can take a look.

Geleneksel Tarz

Siz de yenilikleri takip ediyorum ama geleneklere de çok bağlıyım diyorsanız kendinize bu tarzı uygulamayı düşünebilirsiniz. Bu tarzın en büyük örneklerinden biri de Kevin Durant’tır. Durant kendi karakterine uygun renk seçimleri ve kökenlerine bağlı kaldığını gösteren ekipmanları ile tam bir geleneksel basketbol oyuncusu diyebiliriz. Bu tarzın püf noktası ise her şeye rağmen sizi kendi kimliğinizde rahat ettirecek malzemeler kullanmanız olacak. Rahatınızdan taviz vermeyin ama güzelliğinizi ya da yakışıklılığınızı da herkese gösterin.

Çocuksu Tarz

Kadın ya da erkek olmanız fark etmez, eğer içinizdeki çocuk ölmediyse çocuksu tarzdan vazgeçemeyeceksiniz. Çocuksu yönleri ile göz dolduran ve bu özelliklerinden her zaman gurur duyanlar kesinlikle daha salaş kıyafetleri tercih edebilirler. Rengarenk toplar ve değişik ayakkabılar da tam onlara göre olacaktır. Allen Iverson gibi bir stiliniz varsa çocuksu kadın ya da erkek basketbol malzemelerini kullanarak sahada dikkat çekebilirsiniz.

pexels monstera 5384612 scaled 1 basketbol 3 | Shuayip.com
Modayı Takip Edin

Personal Assessment

Dışarıda olmayı çok seven ve her fırsat bulduğunda kendini dışarı atan biri olarak ben de zaman zaman sokaktaki basketbol sahalarına gidiyor, kendim oyuna dahil olmasam da maçları izlemekten büyük keyif alıyorum. Bu sırada yaptığım gözlemlerde artık herkesin sokak trendlerine daha fazla dikkat ettiğini fark ediyorum. Bu yüzden siz de kuralların daha esnek ama yaratıcılığın çok daha yoğun olduğu bu alanda dikkat çekmek istiyorsanız mutlaka kendinize bir konsept seçmelisiniz.

Konuyla ilgili diğer writings you can take a look.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top