Bişektomi Nedir? Nasıl Yapılır? 7 Başlıkta Merak Edilen Her Şey!

Günümüzde hem erkekler hem de kadınlar, fiziksel görünüm açısından ideallerine ulaşabilmek, genç ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için pek çok yola başvuruyorlar. Bunların başında; Rinoplasti, Otoplasti, Brezilya Popo Kaldırma ve Botoks gibi daha iyi bir görünüm kazanmanızı sağlayan birkaç cerrahi ve kozmetik prosedür geliyor. Ancak son zamanlarda, estetik işlemlerden biri özellikle dikkat çekiyor. Bişektomi, kısa sürede sonuç vermesi ve hızlı bir şekilde iyileşmesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Söz konusu cerrahi işlem, kısaca yanak bölgesindeki yağların alınması anlamına geliyor. Yanakların içindeki iki yağ bölmesinde bulunan Bichat’ın yağ torbasını hedef alan estetik bir yüz operasyonudur. Bichat yağ torbaları, vücut fonksiyonları için gerekli değildir; dolayısıyla bu torbaların bişektomi yöntemiyle alınması sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Bişektomi operasyonu, genellikle, diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen yuvarlak yüz hatlarından kurtulamayan ve bu nedenle de daha kilolu görünen kişilere öneriliyor.

Bişektomi Nedir? Nasıl Yapılır?
Bişektomi Nedir? Nasıl Yapılır? – shuayip.com

Bişektomi Nedir? Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi nasıl yapılır? Bichectomy diğer bir deyişle Hollywood yanağı, alanında uzman bir cerrah tarafından yapılan, yanakların iç kısmında, yağ torbalarının yakınında küçük bir kesi açılmasıyla başlayan bir işlemdir. Cerrah bu fazlalık yağ torbalarını çıkarır ve işlemi tamamladıktan sonra kesik sonrası oluşan yarayı diker. Nispeten kolay bir işlem olan Bichectomy, tamamlanması bir saatten fazla sürmeyen hızlı bir prosedürdür.

İyileşme, kişiden kişiye değişmekle birlikte; ortalama 14 gün kadar sürmektedir. İlk üç gün sıvı ve ılık (ne sıcak ne de çok soğuk) besinlerin tüketilmesi ve buna ek olarak kanamaya neden olmaması için güneşe çıkılmaması önerilir. Torbalar çıkarıldıktan sonra, iltihaplanma 3 ila 6 ay içerisinde kaybolur. Bunun sonucunda kişi istediği ince yüz hatlarına kavuşur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bichectomy çok basit bir işlem olsa da, her cerrahi işlem gibi komplikasyon riski taşır. Hastalar açısından en yaygın olan komplikasyon, istenilen sonucun alınamamış olmasıdır. Çünkü çoğu durumda işlem, kişinin yüz özelliklerinden dolayı beklenen sonuçları vermez. Bichat yağ aldırma ameliyatının olası riskleri bununla sınırlı olmamakla birlikte; aşağıdaki komplikasyonların meydana gelme olasılığı vardır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Kesiklerin geç iyileşmesi
 • Hematom (Morluk)
 • Anestezi riskleri
 • Sıvı birikimi (seroma)
 • Uyuşukluk
 • Uzun süreli şişlik
 • Yüz kaslarında geçici veya kalıcı güçsüzlük – Fasiyal sinir dallarında yaralanma
 • Tükürük kanalında yaralanma
 • Derin Ven Trombozu, Kardiyak ve Pulmoner komplikasyonlar
 • Asimetri – Orantısız yüz hatları
 • Yetersiz estetik sonuç ve/veya minimal değişiklik
 • Revizyonel cerrahi olasılığı
 • Kalıcı ağrı

Doktorun talimatlarına uymazsanız, her cerrahi işlemin komplikasyonları olabileceğini unutmayın.

Bichectomy Nedir? Nasıl Yapılır? - shuayip.com
Bichectomy Nedir? Nasıl Yapılır? – shuayip.com

Kimler Bişektomi (Yanak İnceltme) Yaptırabilir?

Yanak bölgesindeki bichat adı verilen yağ dokusu bazı kişilerde normalden fazla gelişir. Bazen zayıf kişilerde daha fazla yağ dokusu olduğu görülebilir. Yanaklardaki bu yağ birikimi, diyet ve egzersizle atılmaya karşı dirençlidir ve genellikle genetik kalıtım yoluyla ebeveynlerden miras alınır. Daha yuvarlak bir yüze (elma yanak) neden olan bu yağ dokusu istenildiğinde çıkarılabilir; daha ince ve net çizgilere sahip bir yüze kavuşulabilir.

Bişektomi için Uygun Muyum?

Doğduğumdan itibaren herkesin bichat torbaları olduğunu ve büyüdükçe bu yağ torbalarının azalacağını unutmamalısınız. Bu ameliyat 18 yaş üstü, normal kilolu ve yuvarlak yüzlü kadın ve erkeklere yapılabilir. Ancak fazla kilolu veya obezite olan kişiler için önerilmez.

Ayrıca 45 yaş üstü kişiler için de uygun değildir; çünkü bu yaşlarda bichat torbalarında gerçekleşecek önemli bir azalma, yüzün erken yaşlanmasına neden olabilir. Her vaka farklı olduğu için bir ön değerlendirme yapılması tavsiye edilir.

Bichectomy - shuayip.com
Bichectomy – shuayip.com

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

 • Yüzü inceltir.
 • Yuvarlak görünümlü yüzü ortadan kaldırır.
 • Ayakta tedavi bazında yapılan bir ameliyattır.
 • İyileşme süresi kısadır.
 • Kesi yanak içinden yapıldığı için iz görülmez.

Bişektomi Öncesi Planlama Nasıl Olur?

Öncelikle başvuran kişinin tıbbi geçmişi ve yüz şekli değerlendirildikten sonra hastaya operasyonun detayları ve ameliyat sonrasında yapılması gereken ve gerekmeyen şeyler hakkında bilgi verilir. Ameliyat tarihinin belirlenmesi ile planlama aşaması tamamlanır. Kişide ameliyat günü herhangi bir sorun görülürse hastalığına göre durum yeniden değerlendirilir. Gerekirse süreç başka bir tarihe ertelenir.

Bichectomy - shuayip.com
Bichectomy – shuayip.com

Conclusion

Bişektomi gerçekten güvenli bir operasyondur, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Aynı zamanda çoğu durumda komplikasyon olmaz ve iyileşme travmatik bir süreçle gerçekleşmez. İşlem ortalama 30 dakika gibi bir sürede tamamlanır ve hastlar ortalama bir haftada iyileşir. 

Sonuçlar hasta ameliyattan çıktığı gibi fark edilmeyebilir; zaman içerisinde şişliğin inmesi ve yüzde biriken ödemin atılmasıyla yeni yüz hatları belirginleşir. Herkes bu ameliyat için uygun olmayabilir. Dolayısıyla alanında uzman bir doktora danışmanız önem arz etmektedir. Bununla birlikte bişektomi fiyatı 2021 yılı itibariyle 5 ila 8 binden başlayıp, 20 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aranızda daha önce bu operasyonu geçirmiş kişiler varsa; deneyimlerinizi bizlerle mutlaka paylaşın!

You may be interested in:

What is Eyelash Lifting? All Details in 6 Questions!

5 Pratik Detoks İçeceği ile Hafifleyin

Ödem Attıran Besinler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top