Bisiklete Binin Covid-19 Dönemini İyi Değerlendirin

bisiklet
Çevre Dostu Alternatif

Bugünkü yazımda kendi deneyimimde de olduğu üzere bisikletin pandemi dönemi ile birilikte nasıl yeniden hayatımıza dahil olduğunu anlatacağım.

2019 yılının Aralık ayında şok bir şekilde hayatımıza giren Covid-19 virüsü tüm dünyada hayatı alt üst ve hepimizi ister istemez bir dönüşüm dönemine sürükledi. İlk başta hiç birimiz Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün bu kadar çok hayatımıza işleyeceğini düşünmüyor, böyle bir salgınla tüm dünyada büyük bir değişim olacağını aklımıza bile getirmiyorduk. Ama evet, bu salgın düşündüğümüzden çok daha etkili oldu. Bir şekilde her birimizin hayatına sızdı, bazen çok acı ölüm haberleri almamıza neden oldu, bazen kapanma döneminde bize hayatı sorgulattı ve bazen de bizi sürüklediği belirsizlik hissi ile kendimizi sıkışmış hissettirdi. Ama bunun dışında bisiklet gibi yenilikleri de hayatımıza soktu.

Ne olursa olsun sonuçta 2019 yılında hayatımıza giren bu virüs bizi de hayatlarımızı da değiştirmiş oldu. Salgının getirdiği koşullar sonucunda toplu taşımadan uzak durmaya başladık. Hatta bazı yaştaki bireyler için getirilen kısıtlamalar nedeniyle çoğu kişi toplu taşıma araçlarına hiç binemez oldu.

Şimdi aradan geçen bunca zamanın ardından salgınla yaşamaya yavaş yavaş alışırken hepimiz bisiklet gibi alternatifleri tercih eder olduk. Tüm dünyanın geçtiği bu değişim döneminin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağına dair bir fikrimiz yok. Zaman neler getirecek bunu bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey varsa insanın her konuda adaptasyona en yakın canlı olduğu. Bu durumda tabi ki bu özelliğimizi kullanmak zorundayız.

Artık eskisi kadar fazla yolculuk edemiyor, bir yerlere gidemiyor ya da gün içinde toplu taşımayı gönül rahatlığı ile kullanarak oradan oraya gezemiyor olabiliriz. Ama bu sorunun çözülmesi için ortaya çıkan alternatifleri tercih edebilir, çağın ruhunu yakalayabiliriz. Öncelikle toplu taşıma araçlarına gelen kısıtlamalar ve kısıtlama olmadığı dönemde de herkesin kalabalığın içinde kalmaktan çekinmesi nedeniyle araba kullanımının arttığını, bunun da çevreye büyük bir olumsuz etkisi olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşte bu nedenle çevre dostu alternatiflere açık olmalıyız.

Salgınla ilgili bu yazı da ilginizi çekebilir:

https://biletino.com/tr/blog/koronavirusu-nedeniyle-sosyal-hayatimizdaki-degisiklikler/

Peki Bunu Nasıl Yapabiliriz?

Bütün bu olumsuzlukların içinde çevre sorunlarını düşünmek çok fazla aklımıza gelmiyor olabilir. Belki de kolaya kaçıyoruz. Ama bu dönemde araba kullanımı dışında scooter ve bisiklet kullanımının da bir o kadar artması pek çok kişinin güzel alternatif arayışında olduğunu gösteriyor. Farklı uygulamalar sayesinde kolayca kiralanabilen scooterlar toplu taşıma ve araba kullanımına en iyi alternatiflerden biri. Ama bir de hareketi seven ve çevrecilerin gözdesi bir alternatif var ki bu da bisiklet.

Artık şehirlerde rahatça kullanılabilen, modern çağa ayak uydurmuş küçük evlerimizde kolayca saklanabilen, diğerlerine göre hafif katlanır modeller var. Maceraseverlerin sıkça tercih ettiği dağ bisikletleri size fazla geliyorsa şehir içinde kullanılabilen modellerden almayı da isteyebilirsiniz. Ya da satın almak gibi bir niyetiniz yoksa pek çok büyük şehirde belediyelerin sunduğu kiralama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

isbikeee bisiklet 2 | Shuayip.com
Satın Almak Zorunda Değilsiniz

Neden Böyle Bir Alternatifi Tercih Edelim?

Sadece spor amaçlı değil aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak da pek çok farklı olumlu özelliği bulunan bisikletlerle hem kondisyon tutmak hem de hızlıca bir yerden bir yere gitmek mümkün. Eğer bu işten gerçekten zevk almaya başlarsanız gerekli ekipmanları da edinebilir, yaz kış böyle yolculuk yapmayı düşünebilirsiniz.

Günümüzde artan imkanlar sayesinde bisikletinizle vapura, feribota, hızlı trene, metroya ya da farklı toplu taşıma araçlarına da binebiliyorsunuz. Salgınla birlikte değişen ve belki de daralan hayatın bize sunduğu bazı olumlu alternatifler de olduğunu unutmayalım. Çevre dostu olun ya da olmayın yapacağınız böyle bir tercihle hem kendinize hem de dünyaya bir iyilik yapabilirsiniz.

Kendinize en uygun modelin hangisi olacağı konusunda şüpheleriniz varsa linke göz atabilirsiniz:

https://www.decathlon.com.tr/C-528932-bisiklet-modelleri

Ayrıca pandemi döneminde artan satışlar piyasaya daha bütçe dostu modellerin de girmesini sağladı. Bütçenize ve kullanım şeklinize uygun olarak seçeceğiniz bir modelle benzin derdinden de kurtulabilirsiniz. Bu dönemde bisiklete binme konusunda önyargılı olan kişilerin bile bir kere denediğinde bunu sevdiğine sıkça şahit oluyoruz. Çocukluğunda bu deneyimi tadanlar da tatmayanlar da bu alternatifle kendilerini çok daha iyi hissediyorlar Eğer bisiklete binmeyi bilmiyorsanız pek çok belediyenin düzenlediği ücretsiz kurslardan birine katılabilirsiniz.

Bisiklete binmenin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu da düşününce herkesin bu alternatife bir şans vermesi gerektiği ortada. Giderek artan talebi göz önünde bulundurunca çok yakında bisikletlerin daha da popüler olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Sağlıklı yaşamla ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz:

5 Principles of Yoga that Lead to Happiness 

Health Begins Everything

Yoga Öğretisine Göre 3 Adımda Sağlıklı Beslenme

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top