Keeping Birds at Home: 7 Things to Consider!

Evde kuş besleyenler, size kuşların harika bir arkadaş olma konusunda rakipsiz olduğunu söyleyecektir. Fakat evde kuş beslemek herkesin yapabileceği bir şey değildir. Kuş sahipleri, köpekler ve kediler gibi daha yaygın evcil hayvanların sahiplerinden tamamen farklı sorunlarla karşı karşıyadır. Zira kuş bakımı daha farklıdır. Bu nedenle evde kuş beslemeye karar vermeden önce kuşlar hakkında bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için sayfayı kaydırın!

Evde Kuş Beslemek - shuayip.com
Evde Kuş Beslemek: Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum! – shuayip.com

Evde Kuş Beslemek

1. Kuşlar gürültülü canlılardır

Bazı kuş sahiplerine, evcil hayvanlarının ötüşleri bir melodi gibi gelir; bazıları ise bu durumun sadece evcil bir kuşa sahip olmanın kaçınılmaz bir sorunu olduğunu kabul eder. Pek çok kuş, yatıştırıcı ve hoş sayılabilecek sesler çıkarsa da, yaygın olarak bazı kuş türleri, özellikle kanca (çengel) gagalılar, kulak tırmalayan ciyaklamalara sahip olabilirler.

Kuşunuzun ulaşabileceği maksimum gürültü seviyesini tolere edebilmek istiyorsanız, beslemek istediğiniz kuş türünü seçerken bu faktörü göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Evde Kuş Beslemek - shuayip.com
Evde Kuş Beslemek – shuayip.com

2. Kuşlar dağınık olabilirler

Kuş sahiplenmeden veya satın almadan önce, kuşların dağınık olabileceği, yiyeceklerinin büyük bir kısmını israf edecekleri ve büyük olasılıkla kafeslerinin parmaklıkları arasından çeşitli çerezleri yere fırlatarak oyunlar oynayacakları bilinmelidir. Kuşların dağınık yeme alışkanlıklarının olduğu bir gerçektir. Zira bu yaratılışlarında vardır. Vahşi doğada, kuşların dağınık yeme alışkanlığı sayesinde ağaçların altında yaşayan sayısız yaratığa yiyecek sağlanmış olur.

Bu doğal bir dengedir. Fakat öyle olsa bile, her gün bir kuş kafesinin etrafını temizlemek pek çok insan için ideal bir durum değildir. İyi haber şu ki, bu tür pislikler genellikle bir vakum patlamasıyla veya birkaç süpürge darbesiyle hızla temizlenir. Kuşunuzun dağınıklığını en aza indirmeye yardımcı olacak kafesler ve yardımcı ürünler de mevcuttur.

3. Kuşların düzenli olarak sosyalleştirilmesi gerekir

Kediler ve köpekler gibi evcilleştirilmiş hayvanların aksine, kuşlar esasen vahşidir ve evcilleştirilmeleri için her gün ele alınmaları ve sosyalleştirilmeleri gerekir. Bir kuşa sahip olmayı düşünüyorsanız, onunla vakit geçirmek için yeterli zamana sahip olmanız önemlidir.

Bu nedenle kuş sahiplenmeden önce günlük programınızı ve rutininizi değerlendirmelisiniz. Kuşlar, ancak, gün boyunca takip edebilecekleri güvenilir rutinlerle en iyi ve en hızlı şekilde sosyalleşebilirler. Programınız böyle bir durumu imkansız kılıyorsa, o zaman kuşlar sizin için en iyi evcil hayvan olmayabilir.

Evde Kuş Beslemek - shuayip.com
Evde Kuş Beslemek – shuayip.com

4. Kuşlar özel bakım gerektirir

Sağlıklı bir kuşa sahip olmak, yem kabını dolu tutmak kadar basit değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı için onu her gün çeşitli taze meyve ve sebzelerle beslemeniz gerekmektedir. Taze gıdalar, kuşlar için eşsiz bir besin kaynağıdır. Yalnızca sağlığa faydalı olmakla kalmaz, farklı tat ve dokuları deneyimlemek kuşunuzun zihnini harekete geçirir ve psikolojik faydaları da beraberinde getirir.

5. Kuşlar evdeki eşyalara zarar verebilir

Bir kuşun en belirgin uzuvlarından biri olan gagası, yaşamı boyunca sürekli olarak büyür. Dolayısıyla aşırı büyümeyi önlemek için kuşların gagası aşındırılmalıdır. Gagayı korumak ve çene kaslarını çalıştırmak için kuşların bir şeyler kemirmesi ve çiğnemesi gerekir. Bu nedenle, kuş sahipleri, mobilyalarını ve değerli eşyalarını gaganın gıcırdayan öfkesinden korumak için evcil hayvanlarını denetleme konusunda titiz olmalıdır. 

Eğer evde bir kuş beslemek istiyorsanız, ona yırtması, parçalaması ve yok etmesi için çok sayıda eğlenceli oyuncak satın almalısınız. Diğer yandan oyuncakların güvenli olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bu oyuncaklar, kuşunuzun kendisine ait olmayan nesneleri ve daha da kötüsü tehlikeli veya zehirli bir şeyi çiğneme riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Evde Kuş Beslemek - shuayip.com
Evde Kuş Beslemek – shuayip.com

6. Kuşlar sahiplerini dahi ısırabilirler

Kuş ısırıklarını, herhangi bir kuş sahibine sorarsanız, bu durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Esasen bütün kuşlar ısırır ve bu ille de “kötü” olduklarından değil, daha çok korktuklarından veya tehdit altında hissettikleri için olur. Veyahut da sadece gagalarını üçüncü bir “el” gibi kullanmaya çalıştıkları için sizi ısırabilirler. 

Bir düşünün: Örneğin bir papağan bir dala adım atmaya giderse, normalde önce gagasıyla dalı tutar ve adımlarını sabit tutarak, dalın üzerinde durabileceği kadar sağlam olduğundan emin olmaya çalışır. Evcil papağanlar için parmaklar da tıpkı bir dal gibidir. Bu nedenle aynı şekilde davranarak, parmağınızın ya da kolunuzun güvenli olup olmadığını kontrol ederler. Kuş ısırığı düşüncesi sizi korkutuyorsa, o halde bir kuş sahiplenmek sizin için iyi bir fikir olmayacaktır.

7. Kuşlar uzun süre yaşayabilirler

Kuş türlerinden pek çoğu, özellikle de papağan, oldukça uzun bir ömre sahip olabilir. Amerika papağanı türleri gibi bazı kuşlar 80 yıl ve ötesine kadar yaşayabilirler. Çoğu insanın bir evcil hayvanı sahiplenirken bu tür abartılı zaman taahhüdü yapmak istememesi anlaşılabilir. Bir kuşun ömrü, bazı potansiyel evcil hayvan sahiplerine fazla gelebilir. Dolayısıyla bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Evde Kuş Beslemek - shuayip.com
Evde Kuş Beslemek – shuayip.com

Conclusion

Bu 6 maddeyi göze aldığınız sürece evde kuş beslemek için herhangi bir engeliniz yok demektir. Dolayısıyla önce kendinize bu soruları sorun ve eğer yapabileceğinizi düşünüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden cici bir kuş sahiplenin! Bu esnada düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

You may be interested in:

Evde Beslenebilecek Kuşlar: En Zeki 5 Kuş!

Muhabbet Kuşu Hakkında 5 İlginç Gerçek!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top