All You Want to Know About Under-Eye Filling: Under 7 Headings!

Göz altınızda koyu halkalar veya morluklar varsa göz altı dolgusu kelimelerinin aklınıza gelme olasılığı oldukça yüksektir. Göz altı ışık dolgusu, nihai göz altı hedeflerinize ulaşmak için tasarlanmış, enjekte edilebilir, son derece popüler bir yüz gençleştirme yöntemidir. Ancak soru şu ki, etkili mi? Güvenli mi? Göz altı ışık dolgusu nedir gibi bu konu hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Göz Altı Dolgusu - shuayip.com
Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler – shuayip.com

Göz Altı Dolgusu Nedir?

Dermal dolgu veya yumuşak doku dolgusu olarak da bilinen göz altı dolgusu, çökük veya renksiz göz altı alanlarının görünümünü iyileştirmek için kullanılan bir hyaluronik asit enjeksiyonudur. Dermal dolgunun göz altında kullanımı teknik olarak FDA tarafından onaylanmasa da dermatologlar, koyu halkaları ve torbaları tamamen tersine çevirme yeteneği sayesinde (yanaklar, dudaklar ve eller için tasarlanmış) kullanılması gerektiğini düşünmektedir.

İnsanların bir kısmının gözlerinin altında, doğrudan alt kapağın altındaki yağın şişmesi veya gözün altındaki kemiğin üzerine yumuşak dokunun çökmesi ile oluşan gölgeler ve koyu halkalar bulunur. Bu gölgeli alanlara yumuşak doku dolgusu yerleştirilerek koyu, yorgun ve mor görüntü azaltılabilir.

Göz altı bölgesinin küçük yüzey alanı sayesinde bu gençleştirme işlemi çok fazla enjeksiyon gerektirmez. Bununla birlikte, oturum başına sadece bir ila iki şırınga dolguda bile (her iki göze hitap etmek için), olumlu sonuçlar alınabilir. Tedavi bazen 18 aya kadar sürebiliyor.

Fiyat etiketi ne olursa olsun pek çok insan göz altı dolgusunun buna değeceğine inanmaktadır. Sonuçta, oturması zaman alan bazı yüz tedavilerinin aksine, göz altı dolgusunun faydaları enjekte edilir edilmez fark edilir (Yine de bir miktar şişlik veya morarma olabilir. Tabi ki bunlar geçicidir.) 

Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler - shuayip.com
Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler – shuayip.com

Göz Altı Dolgusunun Faydaları

  • Anında sonuç verir
  • Daha parlak ve aydın göz altlarına kavuşmanızı sağlar
  • Göz altı bölgesini dolgunlaştırır
  • Genel olarak daha genç ve daha az yorgun görünen göz altlarına kavuşmanıza imkan verir.

Pek çok insanın göz altı dolgusunu, göz altı morlukları ve çöküntüler için tek çözüm olarak düşünmesinin bir nedeni var. Hastalarının çoğu randevularından sonraki saatler içinde daha taze ve daha uyanık göründüklerini hissedebilirler. Göz altı halkalarını kapatmak için çok daha az kapatıcı kullanabilir veya hiç makyaj yapmak zorunda kalmayabilirler.

Bu sonuçların görülmesi, Belotero, Juvederm ve Restylane gibi hyaluronik asit enjeksiyonlarının faydalı yapısı sayesinde gerçekleşir. Hyaluronik asit enjeksiyonları ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurur, genel cildi yumuşatır ve göz altının dolgun görünmesini sağlar. Ayrıca, dermal dolgu maddeleri kolajen ve elastin oluşturduğundan uzun vadeli faydalarına şahit olabilirsiniz.

Göz Altı Dolgusu ve Botoks 

Pek çoğumuz göz altı ışık dolgu ve botoksu birbirine karıştırabiliriz. Ancak, ikisi çok farklı şeylerdir. Göz altı ışık dolgusu hacim kaybını; botoks ise ince çizgiler ve kırışıklıkları giderir. Her iki yöntem de anatomik bölgenin farklı yönlerini ele alır ve sıklıkla birlikte kullanılır. 

Fraksiyone CO2 ve mikro iğneleme ile radyofrekans, bölgedeki cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilirken, dolgu maddelerinin en iyisi olarak bilinir.

Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler - shuayip.com
Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler – shuayip.com

Göz Altı Dolgusu Nasıl Hazırlanır?

Çoğu yüz enjeksiyonunda olduğu gibi, gerekli olan ilk şey kan inceltici ilaçları bırakmaktır. En yaygın yan etkiler morarma ve şişliktir. Morarma riskini en aza indirmek için, hastaların randevularından 7 gün önce aspirin, ibuprofen, naproksen, E Vitamini ve balık yağı gibi kanı inceltici ilaçlardan ve takviyelerden kaçınmalarını gerekmektedir. Alkol de benzer kan inceltici etkilere sahip olabilir, bu nedenle enjeksiyon gününe kadar alkol alamamak önemlidir. En azından son 7 gün boyunca dikkat edilmelidir.

Göz Altı Dolgu işlemi Sırasında Neler Beklenir?

Göz altı ışık dolgusu işlemleri çok korkutucu değildir. İşleme önce topikal bir anestezi ile başlanır. Uyuşturma işleminden yaklaşık 15 dakika sonra enjeksiyon gerçekleşecektir. Tüm prosedür toplamda, hastanın tam göz altı ihtiyaçlarına bağlı olarak 15 ila 30 dakika arasında sürmektedir.

Uyuşma sayesinde işlem sırasında hemen hemen hiçbir şey hissedilmez ve hekim süreci oldukça rahat bir şekilde yönetir. Bununla birlikte, yörünge kemiği tarafından garip hissedilebilen ancak çok rahatsız edici olmayan alışılmadık bir baskı hissi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Göz altı dolgusu sonrası şişlik ve morarma oluşması normaldir. Bazen oldukça fark edilebilir çünkü göz çevresinde çok fazla damar vardır ve buradaki deri katmanı fazlasıyla incedir. Ancak bazen morarma oranı çok az olabilir.

Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler - shuayip.com
Göz Altı Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler – shuayip.com

Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler

Göz altı dolgu tedavisinin ardından kanamayı ve morarmayı arttırabilecek herhangi bir şeyden veya herhangi bir maddeden kaçınmaya devam edilmelidir. Dahası, bölgeye günde birkaç kez soğuk kompres uygulamak herhangi bir şişmeyi önlemek adına sizlere yardımcı olabilir.

Conclusion

Göz altı ışık dolgusu, göz altı bölgelerini aydınlatmak ve dolgunlaştırmak isteyenler için popüler bir tedavi yöntemidir. Bir profesyonel (ideal olarak bir dermatolog) tarafından yapıldığında oldukça güvenilirdir. Fakat bazen istenmeyen kazalar (körlük gibi) meydana gelebilir. Bu nedenle, göz altı dolgusu yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka alanında uzman bir doktorla çalışın.

Dikkatli yapıldığında göz altı bölgenizin görünümünü anında değiştirebilen (ve muhtemelen iyileştirebilen) faydalı bir yüz gençleştirme tedavisi olan göz altı dolgusu, hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanızı sağlayabilir. Fakat göz altı dolgusu fiyatı biraz yüksektir. Her yıl değişebilmekle birlikte bu tedavinin fiyatı ortalama 8 bin TL’dir. Duruma göre 15 – 20 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Some titles that may interest you:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top