Which Sunscreen is Better? Top 8 Suggestions!

Hangi güneş kremi daha iyi sorusunun cevabı, aslında kişiden kişiye değişir. Zira hangi güneş kreminin sizin için kaliteli olacağı tamamen beklentileriniz doğrultusunda belirlenecektir. Fakat geniş hatlarıyla bahsetmek gerekirse; eğer güneşe çıkacaksanız, cildinizi korumanın en harika yolu güneş kremidir. Güneşten gelen ultraviyole radyasyon, cilt hücrelerine zarar verir.

Bu zararlı ışınlar, ciltte güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve hatta cilt kanserine yol açabilir. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki: Güneş kremi denildiğinde aklınıza yalnızca yaz tatili gelmemelidir. Çünkü gündelik hayatta da güneş ışınlarından korunmak hem cildiniz hem de sağlığınız için önemlidir. Dolayısıyla güneş kremi veya güneş koruyucuları, güneşten korunma stratejisinin önemli birer parçasıdır.

Examination

Güneş koruyucu kremler, UV ışınlarının cildinize zarar vermesini önlemeye yardımcı olmak için farklı bileşenleri içerisinde barındırır. Bu bileşenler, ana hatlarıyla, iki kategoriye ayrılabilir.

 • Fiziksel koruyucular: Fiziksel koruyucular – titanyum dioksit veya çinko oksit – ince parçacıklar halinde öğütülmüş minerallerdir. Cildin yüzeyine otururlar ve UV ışınlarını “bir kalkan veya ayna gibi” cildinizden uzağa yansıtırlar.
 • Kimyasal emiciler:  Kimyasal (veya organik, yani karbon içeren) güneş koruyucu maddeler, UV radyasyonunu cilde nüfuz etmeden önce emen ince bir koruyucu film oluştururlar.

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Öncelikle, kremin geniş spektrumlu olup olmadığına dikkat edin. Geniş spektrum, her güneş kreminde bulunabilen bir özellik değildir; çünkü sadece belirli bir testi geçen ürünler “geniş spektrum” olarak etiketlenebilir. Geniş spektrumlu güneş koruyucular, sizi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korumakla kalmaz; cilt kanseri veya erken yaşlanma riskini en aza indirir.
 • Alacağınız kremin koruma faktörü (SPF) de çok önemlidir. Güneş kremlerinde koruma faktörünün 30’dan yüksek olması gerekir.
 • Güneş kreminin cilt tipinize uygun olup olmadığından emin olun! Zira eğer cildiniz kuruysa yoğun kıvamlı ürünler kullanmalısınız. Yağlı ve akneli bir cilde sahipseniz daha akışkan kıvamlı ve yağlı olmayan bir krem tercih etmelisiniz. Ayrıca açık ve beyaz tenliler, koyu tenlilere göre daha geç bronzlaşıp, daha çok kızardıkları için yüksek koruma faktörü içeren kremleri tercih etmelidirler.
 • Güneş kreminin ‘suya dayanıklı’ olanları da vardır. Fakat siz yine de su ile temas ettiğinizde ya da terlediğinizde güneş kreminizi yeniden sürün.
Lancaster Güneş Kremi
Lancaster

Hangi marka güneş kremi daha iyi ve kaliteli?

Yukarıda da söylediğim gibi bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte cilt alanında uzman kişilerin önerdiği güneş kremi markaları bulunmaktadır. Bakalım önerilen güneş kremleri nelermiş?

 • La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50 Güneş Kremi

La Roche Posay Güneş Kremi, Anthelios serisi içerisinde en yüksek UVA korumasına sahip olan üründür. Yüksek ve geniş spektrumlu koruması sayesinde, cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı bir kalkan gibi koruyabiliyor. Kızılötesi ve hava kirliliği sebebiyle cildin zarar görme ihtimalini en aza indiriyor. Batma hissi oluşturmayan krem, göz çevresine de uygulanabiliyor. Bunlara ek olarak, su, kum ve tere karşı oldukça dayanıklı… Daha fazla bilgi için Click here...

 • Shiseido Clear Stick UV Protector SPF50+

Stick şeklinde şeffaf bir güneş koruyucu olan Shiseido Clear Stick UV Protector, UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlıyor. Zira güneşten koruma oranı SPF50+ ile 30’un çok üstünde… Transparan özellikli bir krem olarak, cilt yüzeyinde beyaz iz bırakmıyor. Wetforce teknolojisi sayesinde su ve ter ile temas eden ciltlerde koruma oranı daha da yükseliyor. Daha fazla bilgi için Click here...

 • Mesoestetic Sun Protective Body Lotion

AR&GE çalışmaları ile adını duyuran yeni bir güneş losyonudur. Mesoprotech teknolojisi sayesinde, kızıl ötesi radyasyona ve erken yaşlanmaya neden olan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlıyor. 3 ayrı filtreleme özelliğine sahip olan losyon, kremsi ve ipeksi emülsiyon özelliği sayesinde kolayca sürülüp, hızla emiliyor. Tüm cilt tiplerine uygun olan ürün, ciltte nemlendirici ve yumuşatıcı bir etkiye sahip. Daha fazla bilgi için Click here...

 • Lancaster Sun Sensitive

Güneşe karşı koruma sağlayan Lancaster Sun Sensitive, ciltte meydana gelebilecek kızarıklıkları ya da tahriş oluşumunu engelleyebiliyor. Düzenli kullanıldığı takdirde, hassas ciltlere sağlıklı bir bronzluk kazandırıyor. Daha fazla bilgi için Click here...

 • Lancaster Sun Beauty Sun

Lancaster Sun Beauty güneş bakım serisi, geniş spektrumlu koruma özelliğiyle dikkat çekiyor. Nemlendirici dokusuyla cilde bakım yapıp, korunmasını sağlarken, Bronzluk Aktifleştirici Kompleksi (TAC) sayesinde cilde, altın rengi, eşit dağılımlı ve ışıltılı bir bronzluk katıyor. Daha fazla bilgi için Click here...

 • Nuxe Güneş Koruyucu Yüz ve Vücut Kremi SBF 50

Yaşlanma karşıtı koruma sağlamaya yardımcı bir ürün olan Nuxe Güneş Koruyucu Krem, leke görünümü oluşmasını engelleyip, cildi nemlendirebiliyor. Suya dayanıklı bir krem olan Nuxe, Hafif akışkan dokusu ile kolayca cilde uygulanabiliyor. Işığa karşı duyarlı olmayan ürün paraben ve alkol içermiyor. Ayrıca açık havada, güneşte gerçekleştirilen sportif aktiviteleri için de oldukça uygun. Daha fazla bilgi için Click here...

La Roche Güneş Kremi
La Roche
 • The Organic Pharmacy Cellular Protection Sunscreen SPF 50

İngiltere menşeli bir cilt bakım markası olan The Organic Pharmacy, tamamen doğal ve %100 organik içeriğiyle dikkat çekiyor. Yine doğal olan nemlendirici güneş kremi ile cildi güneşin UVA/UVB ışınlarına karşı koruyor. Buna ek olarak erken yaşlanma belirtilerini onarıp, güneş sebebiyle oluşan iz ve lekeleri giderebiliyor. Teninizde iz bırakmayan ürün ciltte kolayca emiliyor. Daha fazla bilgi için Click here...

 • Vichy Capital Soleil Mattifying SPF 50+

Vichy’nin çok yüksek korumalı matlaştırıcı yüz kremi Capital Soleil Mattifying SPF 50+, parlama kontrolü ve anında mat etki için Yeşil Kil ve Probiyotik Türevi Bifidus Özü ile zenginleştirilmiş geniş spektrumlu UV koruması sağlıyor. Karma ve yağlı ciltlerin kullanımına özel bir krem olarak, yağlı his bırakmayan formülüyle 12 saate kadar arınmış bir cilt hissi bırakıyor.

3 etkiye sahip olan krem, ciltteki fazla yağı emerek, parlamayı kontrol altına alıyor ve cildi UV ışınlarına karşı koruyor. Ayrıca hipoalerjenik bir krem olan Capital Soleil Mattifying içerisinde, Avrupa Birliği tavsiyelerine uygun güneş koruması sağlayan yatıştırıcı ve güçlendirici Vichy Mineralli Volkanik Suyu bulunuyor. Daha fazla bilgi için Click here...

Conclusion

Günümüzde güneş kremleri için o kadar çok farklı seçenek var ki, herkes kendisi için en doğru ürünü kolayca bulabilir diye düşünüyorum. Tabii bunun için farklı ürünleri deneme – yanılma yöntemiyle eleyerek, en beğendiğiniz güneş kremini seçmeniz gerekiyor. Dolayısıyla en iyi güneş kremi, aslında sizin en beğendiğiniz ve memnun kaldığınız güneş kremidir.

Bence bu yazım da ilginizi çekebilir: Soyulabilir Yüz Maskesi Hakkında Bilinmesi Gereken En Az 5 Bilgi!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top