Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: 7 Enfes Çekirdek!

Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: Kahvesiz bir hayat düşünemiyorsanız, yalnız değilsiniz! Yorgun anların kurtarıcısı, kokusu ve tadıyla hemen herkesi cezbeden bir içecek türü olan kahve, neredeyse 1200 – 1300 yılı aşkın bir süredir hayatımızda yer alıyor. Dünyada 70 civarında ülkede yetiştirilen kahve ve kahve çekirdekleri hemen her ülkede ve toplumda kendisine bir yer bulabiliyor.

Dolayısıyla evrensel bir içecek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Aralarından seçim yapabileceğimiz pek çok popüler kahve çekirdeği ve kahve türü bulunuyor. Kahve çeşitleri, kahve çekirdekleri ve kahve çekirdeği türleri hakkında bilgi almak için okumaya devam edin!

Kahve Çekirdeği Türleri

Kahve türlerine geçmeden evvel kahve çekirdeklerini yakından tanımak gerekiyor. Üç ana kahve çekirdeği türü bulunuyor: Robusta, Liberica ve Arabica. Bu üçü ana kahve çekirdeği türleri olmakla birlikte; kendi içlerinde alt türleri vardır. Söz konusu kahve çekirdeklerinin, işlenme süresi ve tatları gibi bazı özellikleri değişiklik gösterir.

  • Liberica: Liberica; Arabica ve Robusta’ya göre verimi daha düşük bir kahve türüdür.
  • Robusta: Diğer türlere göre %2,5 daha fazla kafein içeren bu kahve türü oldukça keskin bir tada sahiptir.
  • Arabica: Düşük kafeinli ve daha yumuşak bir tada sahip olan bu kahve çekirdeği aromalı ve lezzetlidir. Dünyadaki kahvenin %80’i bu çekirdeklerden üretilmektedir.
Kahve Çekirdeği Türleri - Shuayip.com
Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: 7 Enfes Çekirdek! – Shuayip.com

1. Vietnam – Robusta

Vietnam, dünyanın en büyük kahve ihracatçılarından biridir. Muhtemelen Vietnam’daki o büyük savaştan etkilenmeyen tek şey de kahvedir. Vietnamlılar, içmek için, genellikle, güçlü ve keskin bir tada sahip olan Robusta kahve çekirdeğini tercih ediyor. Esasen Vietnam’ın Robusta’nın anavatanı olduğu söylenebilir. 

2. Endonezya – Robusta ve Arabica

Endonezya’da, bir yıl içerisinde 660.000.000 kg kahve üretildiği biliniyor. İlginç kahve türleriyle meşhur olan Endonezya’da kalite ve tat açısından, Brezilya ve Kolombiya’ya göre daha düşük kalitede kahve üretiliyor. Fakat buna rağmen Endonezya’nın dünya kahve üretiminde önemli bir yere sahip olduğu su götürmez bir gerçek.

3. Brezilya – Arabica

Sizin de bildiğiniz gibi en çok kahve üretilen ülkelerden bir diğeri de Brezilya’dır. Brezilya’da sadece 2016 yılında 2.594.100 ton kahve üretilmiştir. Burada yetişen kahvenin bu denli lezzetli olmasının sebepleri arasında geniş üretim alanları ve ürünün üstün kalitesi yer alıyor. Brezilya’da üretilen kahve, asiditesi düşük olduğu için sıklıkla tercih ediliyor.

Kahve Çekirdeği - Shuayip.com
Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: 7 Enfes Çekirdek! – Shuayip.com

4. Hindistan – Arabica ve Robusta

Hindistan’da bol miktarda üretilen Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri, genellikle ülkenin güney bölgesinde yetişir. Tüm dünyada fazlasıyla meşhur olan bu kahve çekirdekleri, yumuşak tadı ve yüksek asit seviyeleri ile bilinir.

5. Kolombiya – Arabica

Kolombiya, yılda 810.000.000 kg ile kahve üretiminde ciddi bir paya sahiptir. Arabica kahve çekirdeği ile lezzet açısından Brezilya’nın hemen arkasında yer alan Kolombiya’nın lezzetli kahve çeşitleri arasında Extra ve Supremo bulunuyor.

6. Etiyopya – Arabica

Tarihi verilere göre kahvenin anavatanı büyük olasılıkla Etiyopya’dır. Ülkede kahve kültürü MS 800’lü yıllara kadar uzanır. Bir rivayete göre, eski zamanlarda dervişler keçilerin kahve çekirdeği yediğini görüp bu bitkiyi merak etmiş ve keçilerin yediği bitkinin suyunu kaynatıp içmişlerdir. Bu şekilde kahve keşfedilmiştir. Yılda 384.000.000 kg kahve üreten Etiyopya, lezzetli kahve veren ağaçlarıyla kahve sektöründeki varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Kahve Çekirdeği - Shuayip.com
Kahve Çekirdeği Türleri, İsimleri ve Özellikleri: 7 Enfes Çekirdek! – Shuayip.com

7. Uganda – Arabica ve Robusta

Uganda kahvesi, aroması ve şarabı andıran asitli tadı açısından Afrika kahvesiyle benzerlik gösteriyor. Ancak Kenya veya Etiyopya kahvesi kadar popüler değil. Ülkede üretilen kahvenin çoğu dış pazara ihraç ediliyor ve bu da ekonomiye önemli katkı sağlıyor. Uganda’da üretilen önemli kahve türleri arasında Bugishu bulunuyor.

Conclusion

Kahve çekirdeği türleri, tatları ve özellikleri, yetiştikleri bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Yumuşak içim veya sert ve keskin bir tat severler için özel olarak üretilen çekirdekler bulunuyor. Tadı ister yumuşak isterse de keskin olsun dumanı üstünde tüten enfes bir kahve ile güne başlamak gibisi yok! Peki, siz güne nasıl başlıyorsunuz? Kahve mi yoksa çay mı?

Some titles that may interest you:

Best Coffee Bean Grinders

4 Lezzetli Kahve Çekirdeği Türü

Karaca Hatır Plus 2 in 1 Coffee Machine

Hario V60 02 Ceramic Coffee Brewing Set Review: All Details!

Karaca Hatır Hüp Türk Kahve Makinesi – 2 Ana Başlıkta İnceleme

Benefits of Turkish Coffee 3 Steps to Enter the Magical World of Coffee

Bio Kaffee” Kahve İçmek İçin 5 Neden

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top