Dog Care: The First 30 Days with Your New Dog!

Köpek bakımı konusunda ne kadar deneyime sahip olursanız olun, bilinmesi gereken ilk şey, her köpeğin benzersiz özelliklere sahip olduğudur. Dolayısıyla her köpek sahibinin kendi köpeğiyle başa çıkma yöntemleri vardır. Ancak ilk kez bir köpeğin bakımını üstlenecekseniz, köpeğiniz için neyi, nasıl yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Zira köpek tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır. 

Yeni bir köpek yavrusu almak çok heyecan verici bir şeydir. Muhtemelen yeni tüylü arkadaşınızın gelişini aylardır (hatta yıllardır!) planlıyor olabilirsiniz. Veyahut da ani bir kararla her şeyden habersiz bir sokak köpeğine aşık olarak, onu sahiplenmiş olabilirsiniz.

Her iki şekilde de, yavru köpeğinizle geçireceğiniz ilk ay, hem siz hem köpeğiniz hem de diğer ev sakinleri (varsa) için son derece önemlidir. Öncelikle evinize ilk kez bir evcil hayvan gelecekse, bu durum, köpek gelmeden önce çözülmesi gereken birkaç problem olduğu anlamına gelir. Peki, bunlar nelerdir? Öğrenmek için sayfayı kaydırın!

Köpek Bakımı - shuayip.com
Köpek Bakımı – shuayip.com

Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeğinizi eve getirmeden önce

Evinize yeni bir köpek yavrusu getirmeyi planlıyorsanız, köpeğin gelişine hazırlanmak için biraz zaman ayırmalısınız. Yavru köpeğiniz için önceden hazırlayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz birkaç önemli şey var.

  • Halihazırda başka bir köpeğiniz olsa bile, yeni köpeğinizin de kendi yatağı, mama ve su kapları ile birkaç oyuncağı olduğundan emin olun.
  • Gıda onaylı bir köpek maması ve ödül maması almaya çalışın. Yetişkin köpek mamaları farklı formüle edilmiştir, bu nedenle seçtiğiniz mamanın özellikle yavru köpekler için olduğundan emin olun.
  • Yeni yavru köpeğinizin dönüp yatabileceği kadar büyük bir sandık veya kutu gibi bir şey kurulmalıdır. İdeal olarak, yavru köpeğiniz büyüdükçe daha büyük bir alan yaratmak için ayarlayıp, hareket ettirebileceğiniz sandık seçin. Burası yavru köpeğinizin güvenli yeri olmakla birlikte; aynı zamanda önemli bir eğitim aracı olacaktır.
  • Yeni yavru köpeğiniz için bir tasma veya koşum takımı ve isim etiketi alın.
  • Yeni yavru köpeğinizin tüy tipine uygun özel bir fırça veya tarak satın alın. Yavru köpeğinizi, özellikle de tüyleri uzunsa, mümkün olan en kısa sürede taranmaya alıştırmanız gerekecektir.
  • Dog feromonları, yeni yavru köpeğinizin gelişinden önce yayılabilir. Bunlar sadece yeni yavru köpeğinizin yeni evinde sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni aile üyesi geldiğinde diğer köpeklerinizin daha az endişeli olmasına yardımcı olacaktır.

Satın aldığınız yeni köpek eşyalarını, diğer ev sakinleri ve diğer evcil hayvanlarınızın alışması ve uyum sağlaması için evinize yerleştirin. Böylelikle hane halkının uyum sağlaması için daha kademeli bir değişim gerçekleştirebilirsiniz.

Köpek Bakımı - shuayip.com
Köpek Bakımı – shuayip.com

İlk gün

İlk gün yeni köpek yavrusu ile çok heyecan dolu geçecektir. Başka köpeğiniz yoksa, yavru köpeğinizin evinizi güvenle keşfetmesine izin verin. Yavru köpeğinize tasmasına takın ve yeni bölgesini koklarken tasmayı arkasından sürüklemesine izin verin. Yavru köpeğinizle yere oturun ve her yeri keşfederken onu gözlemleyin, herhangi bir şekilde zarar görmeyeceğinden emin olun. 

Sesinizi duymaya alışması için ararken köpeğinizin adını kullanmaya başlayın ve her yarım saatte bir yavru köpeğinizi tuvalete götürmek için dışarı çıkarın. Büyük olasılıkla bahçede ne yapacağını bilemeyecek, ancak sonrasında anlayıp; tuvaletini yapacaktır. Bu esnada onu izlememeli, görmezden gelmelisin. 

Eğer tuvaletini yaptıysa, sözlü övgü, küçük bir ikram ve biraz sevgi ile onu hemen ödüllendirin. Yavru köpeğinize bakmadığınızda veya yanında bulanamayacağınızda, onu güvende tutmak ve evin içinde herhangi bir kazayla yaralanmasını önlemek için onu kutusuna koyun.

Köpek Bakımı - shuayip.com
Köpek Bakımı – shuayip.com

İlk 10 gün

Yaklaşık bir hafta sonra yavru köpeğiniz yeni evine alışacak ve rahat etmeye başlayacaktır. Muhtemelen sınırları zorluyor ve çiğnememesi gereken şeyleri çiğniyor, havlıyor, oynuyor ve evde birtakım tuvalet kazalarına sebebiyet veriyor olacak. Eğitim için tutarlı ve sabırlı olun. Bir köpek yavrusu sizi memnun etmek ister ama elbette ki hatalar yapacaktır. Doğru şeyi yaptığında onu övmeye devam edin veya bir oyuncakla dikkatini dağıtarak yanlış şeyi yapmaktan caydırın.

İlk 10 gün içerisinde yavru köpeğiniz evde en sevdiği yeri belirleyecektir. Bu onun sandığı, yatağı ya da sehpanın altı olabilir ama nerede olursa olsun, bu nokta kendisini güvende ve rahat hissetmesini sağlayacaktır. Yavruların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanması ve bağırsak paraziti gibi sorunlar yaşaması yaygın görülen bir durumdur. Bu nedenle yavru köpeğinizin idrar ve dışkısını sık sık kontrol edin.

Ayrıca yavru köpeğinizi, tam bir fizik muayene, aşılar, dışkı analizi gibi kontrollerden geçirmesi için veterinerinizden randevu alın. Etkili olmaları için aşıların belirli, zaman aralıklarıyla birlikte tamamlanması gerekir. Bu nedenle aşı programının dışına çıkmayın. Yavru köpeğinizi, aşı serilerini bitirmedikçe ve veterineriniz onu tam olarak sağlıklı addetmedikçe diğer köpeklerle etkileşime girmesine hatta onlara yaklaşmasına izin vermeyin.

Köpek Bakımı - shuayip.com
Köpek Bakımı – shuayip.com

İlk 30 gün

Bu süre zarfında, yeni yavru köpek aşıları için en az bir kez veterinere gitmiş olmalıdır. Ancak yavru köpeğinizin yaşına bağlı olarak aşılarını tamamlamak için ileride birden fazla veteriner kontrolü gerekebilir. Ayrıca pireleri, keneleri, bağırsak parazitlerini ve kalp kurtlarını önlemek veya kontrol etmek için yavru köpeğinize düzenli önleyici ilaçlar vermelisiniz. Bunlar genellikle aylık ilaçlardır, ancak veterinerinizin kullanım önerilerine uymalısınız.

Yavru köpeğinizi kısırlaştırmak, ona mikro çip taktırmak ve evcil hayvan sigortası yaptırmak için veterinerinizle görüşmelisiniz. Köpeğinizin yaşına, cinsine ve sağlığına bağlı olarak, veterinerin bu öğeler için özel önerileri olabilir. Evde başka bir köpeğiniz varsa ve henüz yeni köpek yavrusuyla anlaşamıyorsa panik yapmayın. Bu süreç zaman alabilir ve yaşlı köpeğinizin genç, enerjik bir köpeğe uyum sağlaması için 30 gün yeterli olmayabilir. 

Evdeki köpeğiniz genç köpekle zor zamanlar geçiriyor gibi görünüyorsa, köpek yavrusu her yaklaştığında köpeğinizi bir ödül mamasıyla ödüllendirmeyi deneyin. Bu, köpeğinizin yeni yavruyu bir baş belası olarak görmesini engelleyip, onun hakkında olumlu şeyler düşünmesine yardımcı olacaktır.

Köpek Bakımı - shuayip.com
Köpek Bakımı – shuayip.com

Conclusion

Yavru köpek bakımı, kolay bir süreç değildir. Bu süreçte sabırlı ve temkinli olmanız gerekmektedir. Sizler de köpeğinizle ilk 30 gün içinde neler yaşadığınızı ve ne gibi zorluklarla karşılaştığınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

See also:

Puppy Preparation Guide

Büyük Köpek Cinsleri: Asaletiyle Göz Dolduran 4 Köpek Irkı!

Büyük Köpek Irkları: 6 Harika Köpek Cinsi ile 2. Liste!

İdeal Köpek Maması Markaları: 4 Farklı Örnek!

Köpek Yıkamanın Püf Noktaları

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top