What is the use of a maternity corset? 8 Benefits of Postpartum Corset!

Lohusa Korsesi Ne İşe Yarar? Henüz yeni anne olmuş her kadın, doğum sonrası, daha doğrusu hamilelik sonrası vücudunu nasıl şekle sokacağını düşünmeden edemez. Eski formlarına bir an evvel kavuşmak için çeşitli yöntemler denerler. Bu yöntemlerden biri de günümüzde oldukça meşhur olan lohusa korsesidir. Peki, lohusa korsesi ne işe yarar? Doğum sonrası korsesi takmak sağlığa faydalı mı?

Lohusa korsesi nedir? Lohusa korsesi ne işe yarar?

Lohusa korsesi
Lohusa korsesi

Lohusa korsesi gibi ürünler, henüz yeni doğum yapmış annelerin, bebeğin doğumundan sonraki ilk günlerde daha rahat ve destekli hissetmesine yardımcı olan bir üründür. Genellikle gövdeyi kalçalara kadar kaplayan ayarlanabilir elastik malzemelerden yapılırlar.

Şu an vücudunuzun şeklini düşünmenin zamanı olmasa da (ne de olsa yeni doğum yaptınız!) biraz rahatsız hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, hamileliğin karın kaslarınızı germesi ve doğum sonrası sırt ağrısına sebep olmasıdır. Bunun yanı sıra kemiklerinizi aynı hizada tutan bağların hamilelik sırasında biraz fazla gevşemesi ve pelvisin dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan ‘simfiz pubis disfonksiyonu (SPD) veya pelvik kuşak ağrısının (PGP)’ kalıcı semptomlarıyla da uğraşıyor olabilirsiniz. Bu semptomlar genellikle şiddetli eklem ağrıları gibi rahatsızlıklardan oluşur.

Doğum sonrası korseleri de tam bu noktada gereklidir. Zira bu korseler sayesinde hamilelik sonrası duruş sorunlarının önüne geçilebildiği gibi, sırt ve bel ağrıları da bir nevi azaltılabilir. Aynı zamanda yukarıda da belirttiğim gibi eski formunuza dönebilmeniz açısından da oldukça etkilidir. Hatta ünlülerin çoğunun hamilelik sonrası bu korselerden kullandığını söylenir.

Lohusa korsesi diğer bir deyişiyle ‘doğum sonrası korsesi’ göbek bölgenizi sıkarak, karın kaslarınızın yavaşça çalıştırır. Böylece rahim, doğumdan önceki normal boyutuna daha hızlı bir şekilde dönebilir. Korsenin düzenli kullanılması halinde, karın çevresi daha hızlı bir biçimde daralmaya başlar. Ancak yine de bu tip korseleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Şunu da belirtmeliyim ki eski doğum sonrası korseler, güvenlik açısından sınıfta kalmıştır. Dolayısıyla modern doğrum sonrası korseleri sizler için daha iyi bir seçim olacaktır.

Lohusa korsesi ne zaman kullanılmaya başlanır?

Eğer sezaryen doğum yaptıysanız, karnınıza atılan dikişlerin kaynaması oldukça önemlidir. Aksi halde anne ve bebek için tehlikeli komplikasyonlar meydana gelebilir. Bundan dolayı korse takmaya başlamadan evvel doğum yaralarının ve dikişlerin iyileşmesi beklenmelidir. Normal doğumda ise durum daha farklıdır. Herhangi bir dikiş söz konusu olmadığı için kadınlar isterlerse doğumdan hemen sonra lohusa korsesi giymeye başlayabilir. Tabii ki doktor onayını almak bu nokta da önemlidir.

Doğum sonrası korsesi
Doğum sonrası korsesi

Lohusa korsesi ne kadar süre giyilmeli?

Doğum yaptıktan sonra kadınlar 3 ila 6 hafta boyunca lohusa korsesini giyebilirler. İyileşme ve rahmin eski haline dönem süreci kadından kadına değişiklik göstereceği için bu süre oldukça değişkendir. Yani bir nevi iyileşme hızınıza bağlı olarak korseyi daha erken veya daha geç çıkarabilirsiniz. Rahatsızlık hissi uyandırmadığı takdirde, korseler, günlük kullanım için de uygundur. Fakat uzmanlara göre doğum sonrası korsesi gece yatarken çıkartılmalıdır.

Lohusa korsesi nasıl olmalı? Alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Kolayca ayarlanabilir, yumuşak ve rahat malzemelerden yapılmış bir lohusa korsesi bulmaya çalışın.
 • Korsenin üstünüze tam oturduğundan ve çok kısıtlayıcı olmadığından, yani sizi çok sıkmadığından emin olun. Çoğu uzmana göre doğum sonrası korselerinin, bedeni rahatsız edecek kadar sıkmaması gerekmektedir.
 • Daha sert malzemelerden yapılmış ve iyileşme konusunda daha az işe yarayabilecek korselerden kaçının.
 • Takıp çıkarması kolay bir lohusa korsesi almaya çalışın.

Ayrıca her gün doğum sonrası göbek bandı takmamaya veya tüm gün belinizi sarmamaya dikkat etmelisiniz. Bazı uzmanlar, bu tip korseleri çok uzun süre giymenin çekirdek kaslarınızın daha da zayıflamasına neden olacağını ve bunun da sırt ve kalça ağrınızı daha da kötüleştirebileceğini söylemektedir.

Lohusa korsesi ne işe yarar?
Lohusa korsesi

Lohusa korsesi takmanın faydaları nelerdir?

Doğum sonrası korsesi takmanın en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

 1. Doğumdan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak
 2. Kan akışını düzenlemek
 3. Duruşu düzeltmek ve vücut hareketliliğini sağlamak
 4. Sırt ağrısını azaltmak
 5. Pelvik tabanınızı stabilize etmek
 6. İyileşmeye yardımcı olmak veya egzersizleri daha rahat hale getirmek için karın kaslarınıza kritik destek sağlamak
 7. Vücuttaki şişmeyi ve sıvı tutulmasını (ödem) azaltmak
 8. Fazla kiloları verme sürecinde destek olmak

Conclusion

Lohusa korsesi pek çok fayda sağlayan bir ürün olsa da doğum yapmış her kadının bu tip bir korseyi takmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekiyor. Dolayısıyla doktor onayı alındığı sürece çok işe yarar bir ürün olduğu aşikar.

İlginizi çekebilecek bazı içerikler:

Posture Corrector: Hunchback Corset with 3 Different Types!

How should a baby cradle be? 5 Important Rules!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top