TV Box Nedir? 6 Başlıkta TV Box Hakkında Her Şey!

TV Box Nedir? Televizyonlara bağlanarak film, TV şovu ve oyun gibi uygulamaları oynatan küçük bir TV set üstü kutusudur. Media Player, Yayın Kutusu, Akış Cihazı, Görüntü Aktarıcı veya Video Aktarıcı gibi farklı isimlerle de anılır. Bugünlerde fazlasıyla popüler olan TV kutuları, hemen hemen her Televizyonu, çok çeşitli özelliklere sahip bir akıllı TV’ye dönüştürebilirler.

TV Box, çoğu kişi tarafından; Netflix, Youtube, Blue TV, Disney Plus, Fubo TV veya Hulu gibi favori video akış sitelerinden film, dizi veya TV şovu izlemek için kullanır. Piyasada TV Box üreten pek çok firma bulunmakla birlikte; bunlar arasında en bilineni hiç şüphesiz Apple’dir.

Apple’nin yanı sıra Xiaomi, Google Chromest, Philips ve Anker gibi farklı firmalar da TV Box üretmektedir. Bu Media Player’lerin fiyat skalası oldukça geniştir. Örneğin 100 TL’ye bir TV kutusu satın alabileceğiniz gibi 20 bin TL’ye de TV kutusu bulabilirsiniz.

TV Box Nedir? - shuayip.com
TV Box Nedir? – shuayip.com

TV Box Hakkında

Bildiğiniz üzere teknoloji her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Özelikle de TV sektöründe son yıllarda çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Bu değişim ve yeniliklerden biri TV Box’tur. Peki, TV Box nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

TV Box Nedir? Ne İşe Yarar?

TV Box, genel hatlarıyla, televizyonlara bağlanıp bir dizi farklı kanalın takip edilmesini, internet bağlantısıyla Netflix, Youtube ve Blue TV gibi uygulamalardan film, dizi, belgesel ve video izlenmesini sağlayan küçük bir cihazdır. TV Box ne işe yarar? TV Box, televizyonunuzda en sevdiğiniz içeriğe cep telefonunuzdaki gibi kolay ve hızlı erişmenizi sağlamak amacıyla üretilmiştir. Söz konusu cihaz sayesinde, HDMI girişi olan tüm televizyonlar akıllı bir TV’ye dönüştürülebilir.

TV Box Nedir? - shuayip.com
TV Box Nedir? – shuayip.com

TV Box Nasıl Çalışır?

Öncelikle TV Box, TV’ye bağlanır ve kablolu Ethernet veya Wi-Fi bağlantısı üzerinden internete entegre edilir. TV Box, TV’ye ve internete bağlandıktan sonra uygulamalar yüklenebilir. Örneğin, YouTube videolarını seyredebilmek için bir YouTube uygulamasını, Netflix hesabınızı TV’ye aktarmak için Netflix uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Android, Google tarafından, Windows ve iOS gibi ağırlıklı olarak cep telefonları için oluşturulmuş bir İşletim Sistemidir. Aynı donanımı çalıştıran herhangi bir cihaza taşınabilir olmasını sağlayan ARM tabanlı işlemciler üzerinde yol alırlar. Android İşletim Sistemi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için ona dayalı donanım üretmek ve satmak çok daha ucuzdur.

Dolayısıyla söz konusu işletim sistemi, Android TV Box’u düşük maliyetli medya merkezleri haline getirerek maliyeti düşürür. Android, esas olarak akıllı telefonlarda kullanılsa da, aynı donanımı çalıştıran ancak daha iyi giriş ve çıkış seçenekleri sunan küçük kutulara da kurulabilir. Örneğin, Android TV kutuları bir TV’ye HDMI kablosu ile bağlanabilir ve TV’ye HD görüntüleme yeteneği verir. Ayrıca giriş için uzaktan kumanda, klavye veya fare (Mouse) kullanabilirler.

İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k – shuayip.com

TV Box Uygulama Yükleme İşlemi

Android TV kutusuna uygulama yüklemenin birincil yolu Google Play Store’u kullanmaktır. Size Oturum açmak ve Uygulamaları indirmek için bir Google G-mail adresi gerekecektir. Alternatif olarak, uygulamalar web siteleri gibi diğer konumlardan da yüklenebilir. Android, Windows için bir EXE dosyası gibi herhangi bir yerden yüklenebilen APK adlı dosyaları kullanır.

Örneğin Kodi, Google Play Store’dan veya doğrudan Kodi sitesinden indirilip yüklenebilen popüler bir Android Uygulamasıdır. Google Play Store ile Netflix, Youtube, Amazon Prime, Blue TV HBQ gibi video, film ve dizi yayıncılarının uygulamalarını indirebilirsiniz. TV Box, esas olarak, kullanıcılara en sevdikleri TV şovlarını, dizi ve filmleri isteğe bağlı olarak izlemelerine olanak tanıyan video içeriği akışı sağlamak için kullanılır.

Ana işlevi bu olsa da, standart bir bilgisayarın yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir. Android tabanlı akıllı telefonlarda olduğu gibi, Google Play Store’den akla gelebilecek hemen hemen her şeyi yapabilen uygulamalar TV Box’a yüklenebilir. Belge oluşturmaktan hava durumunu kontrol etmeye kadar her şeyi yapabilen çok çeşitli uygulamalar yüklenebilir.

İnternet üzerinden indirdiğiniz videolar dahili depolamadan da oynatılabilir. Bu, ünitede büyük bir video kitaplığının oluşturulabileceği ve herhangi bir zamanda dilediğiniz anda izlenebileceği anlamına gelir. Büyük video kitaplıkları genellikle kutudaki bir USB bağlantı noktasına takılan harici bir sabit sürücüde veya flash sürücüde depolanır. 

İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k – shuayip.com

Android Box’ta Normal TV İzleyebilir misiniz? 

Evet, abone olunan hizmete bağlı olarak normal TV kanalından herhangi bir dizi veya film izlenebilir. Her hizmette farklı filmler ve TV şovları veya spor gibi diğer isteğe bağlı hizmetler bulunur. Her bir hizmeti araştırıp, hangisinin izleme alışkanlıklarınıza uyduğunu tespit edebilirsiniz.

Conclusion

TV Box Nedir? TV Box, son zamanların en popüler teknolojik cihazlarından biridir. Akıllı telefonunuzdan yapabildiğiniz her şeyi televizyon ekranından da yapabilmenizi sağlar. Dolayısıyla TV Box’un oldukça işe yarar bir cihaz olduğu söylenebilir. Yukarıda da belirttiğim gibi TV Box, TV set üstü kutusu veya Media Player olarak adlandırılan bu cihazlar 100 TL ile 20 bin TL bandında fiyatlandırılıyor. Her bütçeye uyan bir TV Box bulmak mümkün.

Okumadan geçmeyin:

Second Generation Apple TV 4k Review: Everything You're Looking For!

Xiaomi Mi Box S İncelemesi: 4k Ultra HD!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top