Yüz Germe Bandı Ne İşe Yarar? 2 Farklı Yöntem

Yüz Germe Bandı: Yüz gerdirme işlemi, en popüler plastik cerrahi prosedürlerinden biridir. Yüz gerdirmenin getirdiği gençleşmiş ve tazelenmiş görünüm, yaşlanmayla birlikte gelen kırışıklık ve sarkmayı ortadan kaldırmak isteyen herkes için çekici bir seçenektir. Ancak yüz gerdirme genellikle kırklı yaşların sonlarında yapılır. Dolayısıyla daha genç bireylerin bu operasyonu yaptırma şansı pek yoktur.

Dolayısıyla daha gergin yüz hatlarına sahip olmak isteyen 40 yaş altı bireylerin başka yöntemlere başvurmaları gerekir. Bu yöntemlerden biri de hiç kuşkusuz yüz germe bandıdır. Peki, yüz germe bandı tam olarak ne işe yarar? Dahası yüz germe bandı nasıl kullanılır? Hepsini tüm detaylarıyla öğrenmek için okumaya devam edin!

Yüz Germe Bandı Ne İşe Yarar? - shuayip.com
Yüz Germe Bantları – shuayip.com

Yüz Germe Bandı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yüz germe bandı, genellikle lateks, silikon veya polietilen plastikten yapılır. Söz konusu bant, gündüzleri yüze gergin ve kırışıksız bir görünüm vermek için; geceleri ise kırışıklıklarla savaşmak için kullanılmaktadır. Hemen hemen her online alışveriş mecrasında satılan yüz bandı, özellikle son zamanlarda oldukça popüler.

Bu yeni bir uygulamaymış gibi görünse de aslında yüz germe bandının yeni bir teknik olmadığı ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak, yüzde anında bir kaldırma etkisi yaratmak isteyen kişiler için potansiyel bir çözüm olarak yıllardır kullanıldığı bilinmektedir. Esasen film endüstrisinde, aktrislerin yüzlerinin kamerada daha sıkı görünmesini sağlamak için perukların altına bant taktıkları da bir gerçektir.

Yüz Germe Bantları - shuayip.com
Yüz Germe Bantları – shuayip.com

Yüz germe bandı nasıl kullanılır?

Bant yardımıyla yüz germe işlemi, yüzünüzün bir tarafına (kulağınızın arkasına) ambalaj bandı veya başka bir tür kalın bant uygulayarak ve ardından başınızın üzerinden diğer tarafa çekerek başarılabilen bir işlemdir. Diğer bir seçenek ise, elastik bir bant üzerinde silikon bir çıkıntı içeren ve koli bandı yöntemine benzer şekilde uygulanan kitlerdir.

Yüz bandı uygulaması ilk başta biraz zor gibi görünse de oldukça basittir. Ancak, dışarıda kullanmadan önce evde biraz pratik yapmanız gerekir.

1. Elastik iplerle

Elastik ipli yüz bandı kullanıyorsanız, bandın ucunu yüzünüzdeki cilde, kulaklarınızın hemen yanına yapıştırın. Bunu her iki tarafta da yapın. Şimdi elastik ipliği geri çekin ve cildinizin ‘yukarı çekilmiş’ bir görünüm kazanması için başın arkasına sağlam bir şekilde bağlayın. Saçınızı telleri kaplayacak şekilde şekillendirin ve kendinize anında genç bir görünüm kazandırın.

Yüz Germe Bantları - shuayip.com
Yüz Germe Bantları – shuayip.com

2. Elastik ipler olmadan

Elastik ipleri olmayan bir yüz germe bandı kullanıyorsanız, bandın bir ucunu yüzünüzde kulağın yakınındaki cilde yapıştırın. Gergin bir görünüm elde etmek için serbest elinizle yanaklarınızı geri çekin ve bandın diğer ucunu yüzünüze daha fazla yapıştırın. Son olarak, bandı gizli tutmak için saçınızı uygun bir yöntemle şekillendirin. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha sıkı görünen bir cilt elde edebilirsiniz.

Bu yöntemleri aralıklı olarak kullanmak sağlık açısından sorun teşkil etmese de, yine de bazı riskler taşımaktadır. Bazı uzmanlara göre bantların uzun süre kullanılmaması gerekir. Çünkü gerçekte ters etkiye neden olabilirler. Yüz germe bandının uzun süreli kullanımı cildin aşırı gerilmesine neden olabilir ve en kötüsü de yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir. Sıkı bantlama tekniklerinden ve uzun süreli aşınmadan kaynaklanan cilt gevşekliği meydana gelebilir. Bu da daha fazla kırışıklık anlamına gelir.

Kırışıklıklar için yüz germe bandı kullanmak

Çoğu dermatolog ve estetiysen, bantların, yamaların ve bandajların kırışıklıkları etkili bir şekilde azaltmayacağı, ortadan kaldırmayacağı veya önlemeyeceği konusunda hemfikirdir. Kırışıklıkları gidermek için yüz bandı kullanmak tartışmalı bir konudur. Kırışıklık bantlarını, örneğin kaz ayaklarına veya alın çizgilerine doğrudan yerleştirirseniz ve gece boyunca bırakırsanız işe yarayabilir, ancak buradaki ana sorun, yumuşatma etkisinin yalnızca bant açık olduğu sürece sürmesidir.

Uyandığınızda ve bandı çıkardığınızda, eski haline geri dönebilirsiniz. Yüz germe bandının kendisi cilt için tehlikeli değildir, ancak uzun süre kullanılırsa cildin yeterince hava almamasına veya doğal nemlenmemesine neden olabilir. Bu da hiçbir durumda ideal değildir. Yapıştırıcıyı oluşturan bileşenlere karşı insanların alerjik kontakt dermatit geliştirdiği durumlar da oluşabilir.

Yüz Germe Bantları - shuayip.com
Yüz Germe Bantları – shuayip.com

Yüz germe bantları nasıl bir yapıya sahiptir?

Yüz germe bandı, uçlarına elastik ipler bağlı olan veya olmayan iki kalın ve opak bant şeridi ile birlikte satılır. İpler farklı renklerde olabilir, böylece saçın altında kolayca saklanabilir. Yüz bantları yalnızca bir kerelik kullanım içindir. Ancak gün boyu takılabilir. Tipik olarak, markalar yüz germe bantları setlerini birlikte satarlar. Her paket, bunların nasıl kullanılacağına ve nasıl çalıştıklarına ilişkin ayrıntılı resimli talimatlar içerir. Bu sayede nasıl kullanılacağını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Yüz germe bantlarına alternatifler

Yüz germe bantlarına alternatif olarak, kullanabileceğiniz veya uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

  1. Topikal kremler (C vitamini, Retinol bazlı vs.)
  2. Kimyasal peeling
  3. Lazer Yüzey Yenileme veya Lazer Peeling
  4. Botoks
  5. Yüz masajı
  6. Doğal yüz maskeleri (Hindistan cevizi yağı, Aloe vera, bal vb.): Natural 4 Homemade Face Masks

Conclusion

Yüz germe bandı geçici güzellikler sunabilir; fakat uzun vadeli bir kaldırma veya kırışıklık giderme çözümü olamaz. Çünkü yüz germe bantları böyle bir etkiye sahip değildir. Yani günü kurtaran ama kalıcı etki bırakmayan ürünlerdir. Aranızda daha önce bu bantlardan kullananlar varsa deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

You may be interested in:

Bişektomi Nedir? Nasıl Yapılır? 7 Başlıkta Merak Edilen Her Şey!

What is Eyelash Lifting? All Details in 6 Questions!

Facial Cleansing Devices: 4 Different Products!

Are Skin Whitening Creams Harmful? Pay Attention to These 4 Items!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top