Evde mi yoksa Ofiste mi çalışmak?

Dünya da ve ülkemizde yıllardır tartışılan bir konu… Evde mi yoksa ofiste mi çalışmak? Son birkaç aydır tüm dünya bunu daha da sorgulamaya başladı. Çünkü tüm dünya ‘pandemi’ sürecinde… Yani salgın bir hastalık. Pek çok global şirket çalışanlarına evde çalışmalarınına olanak verecek teknoloji ve alt yapılar sağladı ya da sağlamaya başladı.

Peki neler oluyor? Bu bir değişim mi? Yeni bir devrime ‘merhaba’ mı diyoruz? ya da istemeden de olsa alışmaya mı çalışıyoruz?

Anahtar kelime; Pandemi

Bence ‘pandemi’ de yine gördüm ki; hemen hemen tüm mavi ve beyaz yaka çalışanı ofise ya da işyerine sanki iş içinde daha çok sosyalleşmek için gidiyormuş. Zaten bir günü saat dilimlerine böldüğünüzde, göreceksiniz ki ailenize ayırdığınız zamandan fazlasını iş dünyasındaki sosyal yaşama harcıyorsunuz… Kaç kişi çocuğu ya da eşi ile ya da sevgilisi ile saatlerce kahve içmek ister ki ya da istedi?

aile 3 değişim 1 | Shuayip.com
‘kim mutlu bir yuva istemez ki’ klişesini bir kenara bırakalım. mutluluk elimizde…

Aile kavramını unutuyor muyuz?

Halbuki iş yerinizdeki insanları da her gün görüyorsunuz, sadece onlarla beraber uyumuyorsunuz… Belki bazı sektörler için düşünürsek; yapılan fazla mesaileri de göz önüne koyarsak, aynı ortamda uyuduklarını da söyleyebiliriz.

Peki ama aile olmayı tüm dünya olarak öğrenemiyorsak ya da bunu unuttuysak, toplum olmanın bir önemi kalıyor mu? Belki de bu yeni ‘değişim’ altında toplum olma bilincini tamamen mi ortadan kaldırmak istiyorlar.

Çünkü ‘pandemi’ sürecinde kimse ‘eşimi özledim, çocuğumu özledim ya da sevgilimi özledim’ demiyor. Herkes iş ortamını ya da iş arkadaşları ile dışarı çıktığı, kahve içmeyi ya da eğlence mekanlarına gitmeyi özlediğini söylüyor.

Aslında işini evinde ya da her hangi bir ortamda sürdüren kitlenin daha sosyal, daha gezgin ve bundan dolayı da gözlemlerinden kazandığı deneyimler ve bilgilerin daha çok olabileceğini hiç düşünmüyor muyuz?

her yer calisma ortami değişim 2 | Shuayip.com
Taşınabilir bilgisayar ya da tablet. Her yer sizin iş yeriniz. Daha verimli olmaması için bir neden yok.

Ya da böyle çalışan kişileri yıllarca neden ciddiye almadı iş dünyası? Şimdi çalışanlarını koşa koşa evine gitmesi için ikna etmeye çalışan bu firmalar için, çalışanları hala değerli kalacak mı?

Belkide yeni dünyanın hedeflediği anahtar kelime değişim için ‘pandemi’ olmalı…

gezgin değişim 3 | Shuayip.com
Gezgin olup işlerinizi her yerden yönetebilir ve planlayabilirsiniz.

İstediğiniz yer sizin çalışma ortamınız bunu asla unutmayın. Ve bunun size yaratacağı konfor alanlarını araştırın…hayat çok daha eğlenceli olacaktır… Daha çok gezin, daha çok görün ve keşfesin…

1 “Evde mi yoksa Ofiste mi çalışmak?” üzerine düşündü

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır