Yüzmenin 12 Faydası! Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin, vücuda birçok faydası bulunur. Uzmanlar, kolay ve güvenli bir fiziksel aktivite olduğu için sıklıkla hastalarına yüzmeyi tavsiye etmektedir. Kalpten psikolojiye, kemik sağlığından kilo verilmesine kadar pek çok faydaları bulunmaktadır.

Uzmanlar, haftada en az 4 saat fiziksel egzersizleri öneriyor. Yüzme ise fiziksel aktiviteler arasında en kolay, eğlenceli ve tehlikesiz olanıdır. Bu sebeple hamilelerden yaşlılara, eklem sorunları olanlardan kilolu bireylere kadar herkes rahatlıkla yapabilmektedir. Gelin hep beraber yüzmenin faydaları hakkında derlediğimiz bu yazımızı hep birlikte inceleyelim..

Kemiklerin ve eklemlerin kuvvetlenmesini sağlar

Yaralanma veya bir darbenin sonucunda oluşan eklem hareket kayıplarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Suda hareket çok kolay olduğundan eklemleri zarar görmüş kişilerin kolayca ve ağrısız bir şekilde fiziksel egzersiz yapmalarına yardımcı olur. Ayrıca su vücuttaki baskıyı hafiflettiğinden eklem ağrılarını ve oluşan iltihaplanmaları da azaltır.

Bütün kaslarınızı çalıştırır

Vücudun bütün kaslarının aynı anda aktif ve dengeli bir şekilde çalıştığı nadir fiziksel aktivitelerdendir. 1 saatlik yüzme 500 kaloriye kadar yaktırabilir. Ayrıca vücudun orantılı bir şekilde gelişmesini sağlar ve vücudunuza estetik katar.

Kalp ve damar sağlığını korur

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerini azaltır. Vücudun aktif kalmasının en kolay ve eğlenceli yoludur. Kan dolaşımınızı hızlandırarak damarların tıkanmasını önler ve kalp sağlığını korur. Ayrıca kan şekeri değerlerini azalttığı için diyabet hastalığına yakalanma risklerinin de azaltılmasını sağlar.

Swimming Lessons Austin Texas yüzme 2 | Shuayip.com
Yüzmenin 12 Faydası! Yüzmenin Faydaları Nelerdir? 6 | Shuayip.com

Sağlıklı bir uyku sağlar

Vücutta fazla enerjinin atılmasını sağlayarak uykuya daha rahat geçmenizi sağlar. Suyun yarattığı direnç etkisi vücudun enerji harcamasına ve yorulmasına neden olur. Buna bağlı olarak da daha yoğun ve kaliteli bir uyku çekmenizi sağlar.

Kolesterol seviyesini dengeler

Fazla kilolarınızı oluşturan vücut yağlarınızın yakılması hızlanır. Bu sebeple kolesterol seviyelerinizin düzenli ve dengeli olmasını sağlar.

swimmingmaleshutterstock 295929080 yüzme 3 | Shuayip.com
Yüzmenin 12 Faydası! Yüzmenin Faydaları Nelerdir? 7 | Shuayip.com

Astım hastaları için de iyidir

Akciğer solunum kapasitesini arttırır ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Bunun sonucunda ise astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarının iyileştirilmesini sağlar. Ayrıca havuzun yarattığı nem ve sıcak hava astım hastalarına olumlu etkiler yaratır.

Gebeler için müthiş bir aktivitedir

Gebelerin en rahat yapabileceği fiziksel aktivitelerden biridir. Hem hamile kişinin hem de fetüsün sağlığı açısından en güvenli egzersizdir. Ayrıca yer çekimini azalttığı için omurga ve sırta binen basıncı hafifletir. Bunun sonucunda ise gebeliğin sebep olduğu basınç hissi ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur.

Esnekliği artırır

Vücut esnekliğinizi arttırmanıza yardımcı olur. Suyun içerisinde yer çekimine daha az maruz kalan kemik ve dokular gevşemeye meyillidir. Bu sebeple vücudunuza esneklik kazandırırsınız ve eklemlerinizin daha fazla açıyla açılmasını sağlayabilirsiniz.

swimming 1 yüzme 4 | Shuayip.com
Yüzmenin 12 Faydası! Yüzmenin Faydaları Nelerdir? 8 | Shuayip.com

Kilo vermenizi sağlar

Tüm kasların aynı anda çalıştırdığından dengeli bir şekilde kilo vermenizi ve vücudun orantılı bir şekilde gelişmesini sağlar. Yüzücülerin vücutları bu yüzden orantılı ve estetiktir, ayrıca diğer egzersizlere göre daha eğlencelidir. 1 saat tempolu yüzme yaklaşık 516 kalori yakmanızı sağlar, bu gerçekten müthiş bir değer!

Kan dolaşımını hızlandırır

Yüzme, solunum fonksiyonlarını güçlendirerek kan ve hücrelerdeki oksijen dolaşımını arttırır. Uzmanlara göre bu aktivite, monoton bir şekilde çalışma yapan kişilerde algı ve zihin açıklığı açısından faydaları olduğu belirtilir. Bütün vücut bölümleri ve kasları çalıştıran bu aktivite ayrıca kalbe gönderilen temiz ve oksijen seviyesi yüksek kan akışını arttırır. Bu durumun sonucunda ise vücutta kan dolaşımı düzenli hale getirilir. Ayrıca eklem ve kemiklerde ağrı, iltihap ve ödem oluşumu önlenir.

swimmer underwater 3 yüzme 5 | Shuayip.com
Yüzmenin 12 Faydası! Yüzmenin Faydaları Nelerdir? 9 | Shuayip.com

Ruh halinizi iyileştirir

Yüzmenin yararları elbette sadece vücudumuza değil, aynı zamanda ruh halimizi de iyileştirmeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, bunama geçiren yaşlı kişilere düzenli olarak 3 ay yüzme aktivitesi yaptırıldığında ruh hallerinde iyileşme tespit edildi. Ayrıca diğer fiziksel egzersizlere göre eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlar ve çoğu insanı mutlu eden bir spordur.

Stresi hafifletmeye yarar

Yapılan bir araştırmada, yüzücü olan 101 kişiden 44’ü kaygılı ve stresli hissettiklerini ve yüzdükten sonra, hala kaygılı ve stresli hissedenlerin sayısı 44’den sadece 8’e düşüş göstermiştir.

İlginizi çekebilir:

Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

Sabahları Motivasyonunuzu Arttırmanızı Sağlayacak 8 Yol!

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır