Nohut Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 11 Faydası!

Nohut, Türk mutfağında en çok tercih edilen ve sevilerek tüketilen baklagillerden biridir. Protein, lif, vitamin ve mineraller gibi sağlığa faydaları bulunan besin maddelerini içermektedir. Sağlığa birçok faydaları bulunur özellikle saçlarımız, cildimiz ve organlarımız için önemli faydaları bulunmaktadır.

Nohutun geçmişi 7.500 yıl önceye kadar dayanmaktadır. Bazı arkeolojik kazılarda neolitik çağdan kalma çanak ve çömleklerde kalıntı bulunmuştur. Sağlığa önemli faydaları bulunan protein, B6 vitamini, C vitamini, folik asit ve magnezyum minerali yönünden zengindir. Kalsiyum ve potasyum gibi besin maddelerini de ihtiva etmektedir. Protein kas ve hücre yapısının gelişmesini ve yenilenmesini sağlarken, kalsiyum ve magnezyumda aynı etkiyi kemiklere gösterir. Ayrıca içeriğindeki C vitamini iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar kanser risklerini önler ve cilt bakımını sağlar. Ayrıca demir ve folik asit hamilelik evresinde anne ve fetüs sağlığı açısından büyük önem taşır.

Diyabet risklerini azaltır

Nohut bitkisinin glisemik indeks değeri sadece 28’dir. Bu sayede vücudunuza fazladan şeker yüklemez ve diyabet hastalığı risklerini azaltır. İçeriğindeki lif, vücutta kan şekeri emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve bu sayede tip 2 diyabet riskini azaltmayı sağlar. Ayrıca lif, uzun süre tokluk hissi yaratarak fazla iştahı engeller.

Chickpea1 nohut 2 | Shuayip.com
Nohut Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 11 Faydası! 5 | Shuayip.com

Kilo vermenize yardımcı olur

İçeriğindeki yüksek lif miktarı, uzun vakitler boyunca tokluk hissi yaşamanıza neden olur ve böylece fazladan kalori alımını engeller, vücut yağını azaltmaya yardımcı olur ve kilo vermenizi sağlar. Ayrıca içeriğinde bol miktarda bulundurduğu proteinler yağ yakımını hızlandırır.

Sindirim sistemi sağlığını korur

İçeriğindeki lif, kabızlığı önlemeye yarar. Bağırsaklarda bir hacim arttırıcı madde işlevi görür ve bu sayede sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca, bağırsak pH değerlerini düzenlemeye ve faydalı bağırsak florasını korumaya yardımcı olur. Zararlı bakteri florasını da azaltmaya yarar.

Kalp sağlığını iyileştirir

Kalp ve damar hastalıklarını önler. İçerisinde kalp ve damar sağlığını koruyan, potasyum, lifler, C vitamini ve B6 vitamini gibi besin maddelerini bulundurur. Ayrıca içeriğindeki lifler, kandaki kolesterol seviyelerini dengede tutmaya yarar ve böylece kalp sağlığınızı korumayı sağlar.

Kanser risklerini azaltır

Besinlerde nadir şekilde bulunan Selenyum mineralini nohut içeriğinde bol miktarda bulundurmaktadır. Selenyum, karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur ve vücutta detoks etkisi sağlayarak zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Selenyum ayrıca enfeksiyonları hafifletmeye ve tümör büyümelerini durdurmaya yardımcı olur.

Chickpeas nohut 3 | Shuayip.com
Nohut Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 11 Faydası! 6 | Shuayip.com

Protein zenginidir

Nohut, bitki proteini açısından başlıca tüketilen besinlerden biridir. 100 gramında yaklaşık 15 gram protein bulundurur. Bu neredeyse et, tavuk ve balık proteinleriyle eşdeğerdir. Bu besin maddesi vücudumuzun yapı maddesi olduğu gibi vücudumuzda da birçok işlevi bulunur, bunlardan bazıları; yaşlanma hızını yavaşlatmak amacıyla organların ve hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır. Ayrıca kan şekerini dengede tutmayı sağlar ve diyabet gibi hastalıkların önüne geçmeye yarar.

Yaşlanmayı geciktirir

Yaşlanmaya neden olan zararlı serbest radikallerle mücadele eder. İçeriğinde yer alan B vitaminleri vücut hücrelerinin enerjisini sağlamaya yarar. Ayrıca maske olarak da kullanabilirsiniz. Zerdeçalla karıştırın ve yüzünüze uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu yöntem yüzünüzü aydınlattığı gibi yaşlanmanın etkilerini de hafifletir.

Saç dökülmesini önler

Keratin proteininden oluşan saçlarımızı ve saç köklerimizi içerisinde bol miktarda bulundurduğu proteinle besler ve saç dökülmelerini durdurur. İçerdiği manganez ve çinko saç sağlığı için önem taşımaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini ve çinko minerali de kepek sorununu ortadan kaldırmaya yarar. Kemoterapi görmüş kişilerde yaşanan saç dökülmesini içeriğindeki bakır sayesinde durdurur ve saçların yeniden çıkmasını sağlar.

Kemikleri güçlendirir

İçeriğinde yer alan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kemik sağlığı için en önemli iki besin maddesidir. Ayrıca içerisinde kemik sağlığını korumaya yarayan başka besin maddeleri de bulunur. Bunlar; manganez, çinko ve K vitaminidir. K vitamini kemiklerin yapı maddesi sayabileceğimiz kalsiyumun emilimini gerçekleştirir ve bu yüzden önemi büyüktür.

foodiesfeed.com chickpea in a bowl scaled 1 nohut 4 | Shuayip.com
Nohut Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? 11 Faydası! 7 | Shuayip.com

Hamile sağlığını korumaya yarar

İçeriğinde yer alan folik asit, lifler, protein, demir ve kalsiyumun hamilelik evresinde önemli işlevleri bulunur. Özellikle folik asit, gebelikte fetüs sağlığı için önemli bir besin maddesidir. Eksikliğinde ”spina bifida” gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

İltihabı hafifletmeye yarar

Bünyedeki iltihapları sökücü özelliği bulunur. İçeriğinde yer alan A vitamini, C vitamini ve piridoksin, lif, protein, magnezyum, demir ve selenyum gibi faydalı besin ögeleri iltihaplanmayı hafifletmeye yarar.

İlgili yazılarımız:

Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır