Acai Nedir? Neye İyi Gelir?

Süper besinleri tanıttığım yazılarıma bugün de acai üzümü ile devam etmek istedim. Son dönemin en popüler metabolizma hızlandırıcı ürünlerinden biri olan bu meyve farklı kase tariflerinin aranılan lezzeti haline gelmiştir. Zayıflamak isteyenlerin de internette sıkça araştırdığı acai hayatımıza bundan kısa bir süre önce girmiş olsa da etkileri ile pek çok kişinin mutfağına düzenli olarak aldığı ürünlere arasına girdi.

Siz de bahar yorgunluğu yaşamaya başladığımız bu mevsim geçişi döneminde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız bu mucizevi meyveyi tüketmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca havaların soğuması ile birlikte hem gribal enfeksiyonlardan hem de koronaya yakalanmaktan daha fazla korkmaya başladığımız için bu süper besini tüketerek kendimizi koruyabiliriz.

Acai nedir ve neye iyi gelir?
Süper Besinler

Acai ile İlgili Temel Bilgiler

Amazon kabileleri tarafından çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan bu meyve kilo kaybına yardımcı olan, kolesterolü azaltan ve kalp sağlığını destekleyen bir üzüm türüdür. İçerdiği doğal antioksidanlar sayesinde prostat büyümesini de kontrol ettiği düşünülmektedir.

Yağmur ormanlarında bir palmiye türünde yetişen bu besin görüntüsü itibariyle yaban mersinine oldukça fazla benzemektedir. Üzüm sınıfına girse de yenilebilmesi için dışının tamamen ıslatılıp ezilerek lapa haline getirilmesi gerektiğini de söylemekte yarar var.

Dünyada en çok Brezilya halkı tarafından tüketilen bu süper besin son zamanlarda farklı ülkelerde de sevilmeye başlandı. Tadı bakımından ise böğürtlene benzediğini söylemek mümkün. Genel olarak toz halinde satılıyor ve farklı tatlı kase tariflerine ekleniyor.

Besin Değeri

İçinde bulunan vitamin ve minerallere baktığımızda tam bir antioksidan kaynağı olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda içinde omega-3, omega-6, omega-9, A, B, C, E vitaminleri bulunuyor.

Demir, fosfor, kalsiyum başta olmak üzere çok faydalı bileşenlerden oluştuğunu da ifade etmekte yarar var. Ayrıca içinde çok düşük miktarda şeker olduğu için hem kan şekerimizi dengelemeye yardımcı oluyor hem de bizi canlandırıyor.

Son olarak da içindeki sağlıklı yağlar sayesinde vücudumuza bir kuruyemiş gibi etki ettiğini söylemek gerekir. Bu bakımdan bizim alıştığımız meyvelerden oldukça farklı bir yiyecektir.

acai nedir acai faydalari acai 1 | Shuayip.com
Süper Besinler

Faydaları

Acai içinde bulunan vitaminler, mineraller ve sağlıklı bileşenlerle gerçekten süper besin olarak adlandırılmayı hak ediyor. Peki bu yiyeceğin vücudumuza ne gibi yararlı etkileri var diye merak ediyorsanız öncelikle sadece sindirime yardımcı olmadığını söylemeliyiz.

Genelde kilo kaybına yardımcı olması amacıyla tercih edilen bu yiyeceğin bağışıklık sistemimizi güçlendirme konusunda da büyük bir etkisi vardır. Ayrıca saç ve cilt sağlığı açısından da çok yararlıdır. Bu nedenle günümüzde pek çok farklı krem ile maskenin de hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Antioksidan oranı diğer besinlere göre çok daha yüksek olduğu için vücudumuzdaki toksin maddelerinin atılmasını sağlar. İçerdiği serbest radikallerle aynı zamanda bedenimizde zehirli maddelerin yarattığı hasarın da tamamen ortadan kaldırılmasına olanak tanır.

Sağlıklı yağlar içerdiği için kalp hastalıkları ve diyabete karşı oldukça etkili bir koruyucu işlevi görmektedir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak acai tüketen kişilerin kalp krizi, fibroz gibi hastalıklara yakalanma riskinin azaldığını göstermiştir.

Lif bakımından zengin olduğu için kilo vermemize de yardım eder. Bizi uzun süre tok tutma özelliği vardır ve kan şekerimizi dengelediği için aç kaldığımız süreçte de kendimizi güçsüz hissetmeyiz.

Bonus: Alternatif Tarif

Bu sağlıklı yiyeceği günlük rutinimize eklemeye karar verdiğimizde tabi ki ilk aklımıza gelen sorulardan biri de öncesinde alışkın olduğumuz bir besin olmadığı için onu nasıl kullanacağımızla ilgili oluyor. Ben de bu konuda sorun yaşamamanız için pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz alternatif bir tarif paylaşmak istedim.

smoothie bowl nedir nasil yapilir yerimde duramiyorum ezgi coban 2 acai 2 | Shuayip.com
Süper Besinler

Smoothie Bowl

Bu tarifimiz için ihtiyacımız olan malzemeler muz, iki yemek kaşığı acai tozu, yoğurt ya da bitkisel süt, bal. Ayrıca üzerini süslemek için de yulaf ezmesi, granola, çiya tohumu, hindistancevizi ve kuruyemişler kullanabiliriz.

Bu noktada önemli olan hazırlayacağımız tarifin kıvamını tutturmak olduğu için mümkünse muzu tariften çıkartmayın, yoğurt yerine kendi beslenme düzeninize uygun bir ürün kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ana malzememiz olan tozu istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Tarifin üzerini süslemek için kullanılan malzemeleri de kendi damak tadınıza göre değiştirebilir ve kendinize oldukça sağlıklı, tok tutucu bir yiyecek hazırlayabilirsiniz. Bu tarifi kahvaltılarda ya da tatlı yerine istediğiniz bir öğünde tüketebilirsiniz.

Tarifi hazırlamak için üzeri için ayırdığımız malzemeler hariç her şeyi bir smoothie blendera atıyoruz. Güzelce karıştırdıktan sonra bir tabağa boşaltıyoruz ve üzerini süslüyoruz. İşte bu kadar basit!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır