Kedi Irkları: American Shorthair! 8 Başlıkta Tüm Detaylar

American Shorthair, nazik ve kibar bir yapıya sahip olan orta boy bir kedi cinsidir. Nazik mizacı sayesinde, çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanlar için harika bir arkadaştır. Avrupa gemileriyle Amerika’ya getirilen kedilerden türeyen American Shorthair, sevimli kişilikleri ve çok çeşitli koşullara uyum sağlama yetenekleri sayesinde Kuzey Amerika’daki en popüler safkan kedi ırklarından biridir. 

Bu tatlı kedicikler mutlu ve oyuncu evcil hayvanlar olma eğilimindedir. Ancak bağımsız bir çizgileri de vardır. Yani insanlara ya da diğer hayvanlara muhtaç değillerdir! American Shorthair kedileri uzun ömürlü (15 yıl veya daha fazla) sağlıklı kedilerdir. Atletik bir yapıları olmasa da şaşırtıcı derecede güçlüdürler.

Zira gemi kedisi olarak da bilinen A. Shorthair, onlarca yıl, yük ve yolcu gemilerinde fare gibi kemirgenleri avlamış; bu sayede kalıtsal bir özellik kazanmıştır. Irkın en belirgin özelliği, İran kedisini andıran yuvarlak ve hafif düz yüz hatları olabilir. Kürklerine gelince: A. Shorthair, kışın daha da kalınlaşan ve 80’den fazla farklı renk ve desen kombinasyonunda bulunabilen kalın tüylere sahiptir. Daha fazlası için sayfayı kaydırın!

Kedi Irkları: American Shorthair! - shuayip.com
Kedi Irkları – shuayip.com

American Shorthair Hakkında Her Şey!

Genel Bakış:

 • Ağırlık: 4 ila 7 kg (erkekler); 3 – 6 kg (dişiler)
 • Uzunluk: 30 – 38 cm
 • Kürk – Tüy: Kısa
 • Kürk – Tüy Rengi: Beyaz, siyah, krem, mavi, kahverengi, alaca, turuncu ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli olasılıklar ve renk kombinleri
 • Göz rengi: Ela, altın, mavi, bakır veya yeşil
 • Ortalama yaşam süresi: 15 ila 20 yıl

Amerikan Shorthair’in özellikleri

Sevgi ihtiyacıYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk dostuYüksek
Hayvan dostuYüksek
Egzersiz/hareket ihtiyacıOrta
OyunculukOrta
Enerji seviyesiOrta
ZekaOrta
Miyavlama/ses çıkamaOrta
Tüy dökme oranıOrta
Kedi Irkları: American Shorthair! - shuayip.com
Kedi Irkları: American Shorthair! – shuayip.com

Amerikan Shorthair’in Tarihi

Avrupa’dan gemilerle Kuzey Amerika’ya gidip, yerleşen kişiler, kişisel eşyalarıyla birlikte yanlarında bu sevimli kedilerin atalarını da götürmüşlerdir. A. Shorthair’in Avrupalı ​​atalarının gemilere alınmasının asıl nedeni, kemirgenleri avlamaya ve yakalamaya olan yatkınlıklarıydı. Bu yetenekleri sayesinde Yeni Dünya’ya giden gemilerde sıklıkla yer alırlardı. Tabii ki evlerde ve ahırlarda da haşere ve kemirgen sorununu çözmek için çokça kullanılırlardı.

Gemilerle Amerika’ya adım atan sevimli kedilerin, ülkeye aslında çok daha önce gelmiş olabileceği de düşünülmektedir. Amerika’da üremeye başlayan kediler, zamanla onları gerçek bir Amerikan kedisi olarak ayıran birtakım özellikler geliştirdiler. American Shorthair kedileri, pek çok sevimli niteliklerini korumak ve yaymak için seçici bir şekilde yetiştirilmişlerdir.

Amerikan Shorthair adını, diğer rastgele yetiştirilen ve bu tür belirli özellikleri taşımayan Yerli Shorthair’den ayırt edilmeleri için 1966 yılında almışlardır. Cat Fanciers’ Association’a göre American Shorthair kedileri günümüzde en popüler 6. safkan kedi ırkıdır. 

Kedi Irkları: American Shorthair! - shuayip.com
Kedi Irkları – shuayip.com

Amerikan Shorthair Bakımı

A. Shorthair, oyun oynamayı çok sever ve havasında olduğu sürece büyük bir zevkle türlü oyunlar oynayabilir. Bu cins, insanlarla sosyalleşmekten hoşlanır; ancak bununla birlikte bağımsız bir ruha da sahip oldukları için yalnız kalabilirler. Dolayısıyla evde yokken, kedim ne yapıyor, sıkılıyor mu, gibi endişelere kapılmanıza gerek yoktur.

Yalnızca evin çeşitli noktalarına etkileşimli kedi oyuncakları bırakmak yeterli olacaktır. Zira bu cins kediler, tek başına oyunlar oynayıp, hareket edebilirler. Bu cins diğer kedilerle iyi geçindiği için, ikinci bir kedi sahiplenmek de iyi bir fikir olabilir. Bu American Shorthair’inizi aktif tutmanın ve sıkılmasını önlemenin başka bir yoludur.

Temizlik konusunda, bu kedilerin tüyleri kısa olabilir, ancak tüylerinin kalın yapısı nedeniyle düzenli olarak taranmaları gerekir. Haftalık fırçalamalar, optimum tüy sağlığı için idealdir ve düzenli diş bakımı, kulak temizliği ve tırnak kesimi dahil olmak üzere diğer standart bakım uygulamalarına da uyulmalıdır. Bunların dışında Amerikan Shorthair bakımı kolaydır.

Yaygın sağlık sorunları

American Shorthair kaç yıl yaşar? Uzun süre yaşayabilen sağlıklı kedilerdir. Bununla birlikte, birçok farklı kedi cinsini etkileyen ve yaygın bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopatiye (HCM) eğilimlidirler. HCM’nin kısmen genetikle ilişkilendirilebileceğine inanılsa da, hastalık herhangi bir kedide ortaya çıkabilir. Ve bu durum çoğu zaman önlemez. Dolayısıyla bir American Shorthair satın alıyorsanız, her iki ebeveyninin (anne-baba) de HCM riski taşımadığından emin olun. 

Kedi Irkları: American Shorthair! - shuayip.com
Kedi Irkları: American Shorthair! – shuayip.com

Beslenme

American Shorthair kedileri, aşırı kilo alımını önlemek için dikkatli beslenmeleri gereken kedilerdir. Zira bu cins kilo alımına ve obeziteye eğilimlidir. Uzun ömürlü olup; 20 yıla kadar sağlıklı yaşayabilmelerine rağmen, aşırı kilo almaları halinde bu süre büyük oranda kısalabilir.

Dolayısıyla kilo alımına yol açmayacak, bir yandan da vücut için yeterli besini sağlayacak yüksek kaliteli bir mama ile beslenmelidirler. American Shorthair’i nasıl düzgün bir şekilde besleyeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa veya fazla kiloluysa, uygun beslenme yönergeleri hakkında mutlaka bir veterinere danışmalısınız.

Artı yönler

 • Dost canlısı, harika bir ev arkadaşıdır.
 • Diğer evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurabilir.
 • Bağımsız bir yağıya sahip olduğu için sürekli yanında olmanız gerekmez.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Kilo almaya eğilimlidirler. Dikkatli beslenmeleri gerekir.
 • Haftalık tarama ve bakım gerektirir
 • Göründüklerinden daha ağır olabilirler.

Sonuç

American Shorthair, sevgi dolu, sevecen bir kedi cinsidir. Üstelik bakımı hiç de zor değildir. Dolayısıyla sahiplenmek ve evde bakmak için harika kedilerdir.

İlginizi çekebilir:

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 3 Önemli İpucu!

Yavru Kediye Hazırlık Rehberi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır