Apartman Yaşamına Uygun Kedi Türleri: 10 Sevimli Tür

Apartman yaşamına uygun kedi türleri: Kediler apartman yaşamı için en uygun evcil hayvanlardır, desek abartmış olmayız. Yeterli dikkat verildiği, oyunlar oynandığı ve kedinin tüm ihtiyaçları karşılandığı sürece sevimli bir kedi, apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilir.

Apartman daireleri için en iyi kedi ırklarından bazıları genellikle yumuşak huylu, kolay uyum sağlayan mizaca sahiplerdir. Düşük ila orta enerji seviyelerine sahip kediler, küçük yaşam alanlarında da mutlu olabilirler. Bununla birlikte hareketli ve aktif kedilerle daha çok ilgilenmek ve onlarla sık sık oyunlar oynamak gerekiyor.

Fakat bunun için zaman ayıramayacağınızı düşünüyor, ama yine de bir kedi sahiplenmek istiyorsanız okumaya devam edin! İşte apartman yaşamına uygun kedi türleri:

Apartman Yaşamına Uygun Kedi Türleri

Irk Özellikleri

Apartman yaşamı için, genellikle sakin ve arkadaş canlısı, ancak aşırı dikkat gerektirmeyen bir kedi cinsi ideal olacaktır. Son derece zeki kedi ırklarından kaçınmanızda fayda var; çünkü küçük bir alan, kendilerini tatmin hissetmeleri için yeterli derecede zihinsel uyarı sağlamayabilir. Sonuç olarak, yıkıcı davranışlarda bulunmaya başlayabilirler. 

1. American Shorthair

American Shorthair
American Shorthair – shuayip.com

Shorthairlerin en soylu versiyonu olan American Shorthair, sahipleriyle vakit geçirmeyi seven, sakin ve uysal bir kedi cinsidir. Bu kediler, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak kadar evde olduğunuz sürece apartmanlarda kolay bir şekilde yaşayabilirler. Ek olarak aynı zamanda oyuncaklarla oynamaya ve pencereden kuşları izlemeye de bayılırlar. Daha fazlası için: Kedi Irkları: American Shorthair! 8 Başlıkta Tüm Detaylar

2. Birman Kedisi

Birman Kedisi
Birman Kedisi – shuayip.com

Tatlı ve nazik bir tür olan Birman Kedisi, çok fazla alana ihtiyaç duymayan sevecen bir kucak kedisidir. Bu sakin kediler, en sevdikleri insanların olduğu yerde olmak ister ve evlerinin büyüklüğünü sorun etmezler. Eğlenceli bir yanları vardır ve özellikle diğer evcil hayvanlarla kovalamaca oynamayı severler. Bununla birlikte iyi vakit geçirmek için fazla geniş bir alana ihtiyaç duymazlar.

3. British Shorthair

British Shorthair - shuayip.com
British Shorthair – shuayip.com

British Shorthair, bir apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilen son derece uyumlu bir kedidir. Bu sessiz, sakin ve rahat kediler genellikle evlerinin etrafında yarışmaktansa oturup, uzanıp dinlenmeyi tercih ederler. Ancak enerji patlamaları yaşayabilirler. Zihinsel ve fiziksel olarak zorlamak için etkileşimli oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Yiyecek bulmacaları, aşırı beslenmeye yol açmadıkları sürece onları küçük bir alanda eğlendirmek için harika bir seçenektir.

4. Burmese Kedisi

Burmese Kedisi
Burmese Kedisi – shuayip.com

Birman kedisinin alt türlerinden biridir. Tıpkı Birmanlar gibi tipik olarak tatlı ve sevimlidir. Burmese kedileri, sosyal kedildir; yalnız kalmamak için insanlarla veya diğer evcil hayvanlarla arkadaşlık etmeyi tercih ederler. Ayrıca oldukça atletiktirler ve sıçrayıp zıplayabilecekleri kedi ağaçlarına ve diğer noktalara ihtiyaç duyarlar. Ancak yeterince ilgi gördükleri sürece evlerinin büyüklüğü gerçekten önemli değil.

5. Egzotik Shorthair

Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Egzotik Shorthair, aslında İran kedisinin kısa tüylü versiyonudur. Uzun tüylü kuzenleri gibi, bu kediler de sakin ve sevecendir, yoğun aktivite yerine sıcak bir kucak veya peluş minder tercih ederler. Orta düzeyde bir aktivite seviyesine sahiptirler ve kucağınızda uyumadan önce kendi oyuncaklarıyla mutlu bir şekilde biraz enerji atacaklardır.

6. Maine Coon

Maine Coon - shuayip.com
Maine Coon – shuayip.com

Maine Coon, her ne kadar büyük olsa da uysal, arkadaş canlısı doğasıyla bilinir. Bu büyük kediler, insanlarıyla sosyalleşmeyi severler, ancak genellikle ilgi istemezler. Biraz oyuncak ve dışarıyı izleyebilecekleri bir pencere olduğu sürece her yerde mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Ayrıca, bir kedi tasması ile dışarıya çıkıp, gezmekten zevk alırlar.

7. İran Kedisi

İran kedileri - Shuayip.com
İran kedisi – Shuayip.com

İran kedisi dinlenmenin ve rahatlamanın değerini iyi bilen bir kedi cinsidir. Bu nazik ve sakin kedi, özellikle bir kucak başta olmak üzere mevcut herhangi bir yumuşak yüzeye oturup, uzanıp şekerleme yapmaktan mutluluk duyarlar. Tırmanmaya ve zıplamaya pek hevesli değillerdir. Bu da onları küçük evler için ideal kılar. En sevdikleri insanlarla birlikte olmaktan, vakit geçirmekten hoşlanırlar. Bununla birlikte yalnız kalıp, kendi kendilerine vakit geçirmeyi de severler.

8. Scottish Fold

Scottish Fold - shuayip.com
Scottish Fold – shuayip.com

Samimi ve sakin bir mizaca sahip olan Scottish Fold, apartmanlar da dahil olmak üzere pek çok farklı yaşam koşuluna uyum sağlayabilir. Bu sessiz kediler, insanlarının yaptığı her şeyle meşgul olmayı severler ve bir dizi aktiviteden hoşlanırlar. Ödül mamalı bulmacalar, zeki ve meraklı yapıları için ideal oyunlardır.

Sonuç

Bazı kedi ırkları oldukça aktiftir ve bir apartmanın veya diğer küçük evlerin duvarlarından sıçrayarak düşebilirler. Özellikle de Habeş, Bali, Bengal, Savannah ve Sibirya kedileri gibi kedi cinsleri buna örnektir. Bu kediler macerayı severler, meraklıdırlar ve her zaman yapacak bir şeyler ararlar. Küçük dairelerde oyalanacak bir şey bulamazlarsa, muhtemelen huzursuz ve de mutsuz olacaklardır.

Dikkatinizi çekebilecek başlıklar:

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat!

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Tüysüz Kedi Cinsleri: 7 Farklı Tüysüz Kedi ve Özellikleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır