İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi: Aradığınız Her Şey!

Apple TV 4k İncelemesi: Apple‘nin yeni yayın kutusu olan Apple TV 4k, 2021 yılının Nisan ayında piyasaya sürülmüştür. Apple TV serisini nadiren güncelleyen marka, her üç yılda bir yeni bir model yayınlamaktadır. Bugün inceleyeceğimiz Apple TV 4k, bu serinin son ve en güncel versiyonudur. Yeni nesil Apple TV, daha hızlı bir A12 Bionic çip, yüksek kare hızlı HDR desteği ve yeniden tasarlanmış bir Siri Remote gibi farklı özelliklerle donatılmıştır.

Şu anda mevcut iki farklı Apple TV modeli vardır. Bunlardan biri, 1080p’ye kadar çözünürlük, A8 çip, 32 GB depolama, HDMI 1.4, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.0 ve ücretli ekran desteği sunan 2015 model Apple TV HD’dir. Diğeri, 2021’den itibaren 4K çözünürlüğe kadar ekran desteği, A12 Bionic çip, 64 GB’a kadar depolama, HDMI 2.1, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 gibi özelliklere sahip olan ikinci nesil Apple TV 4k’dir.

Her ikisi de yeniden tasarlanmış Siri Remote (Siri özellikli uzaktan kumanda) ile donatılmıştır. İkinci nesil Apple TV 4K, neredeyse her alanda eski Apple TV HD’den daha iyi özelliklere sahiptir. Dolayısıyla gelecek olan yeni sürümlere karşı çok daha dayanıklı olacaktır. Gelin İkinci Nesil Apple TV 4k’yı yakından inceleyelim!

İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi – shuayip.com

İnceleme

İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi

Nisan 2021’de Apple, yepyeni bir Siri Remote, daha hızlı bir işlemci ve birkaç önemli dahili iyileştirme ile Apple TV 4K’nın son sürümünü tanıtmıştır. İkinci nesil Apple TV 4K, tasarım açısından, HDMI üzerinden televizyona bağlanan basit ve sade bir kutu görünümündedir. Yani önceki modellerle aynı tasarıma sahiptir. Apple TV 4K, adından da anlaşılacağı üzere, HDR10 ve Dolby Vision dahil olmak üzere yüksek kare hızlı HDR içeriği desteği ile 4K çözünürlük sunmaktadır.

Kalite ve performansa odaklanan pahalı bir yayın kutusu olan Apple TV 4k 2021, mükemmel TV uygulaması ve şık kullanıcı ara yüzü ile oldukça iyi bir sisteme sahiptir. Apple’ın TV kutusu, yazılım açısından Apple telefon ve tabletlerle aynıdır. Yani bu, Apple TV’nin sık sık güncelleneceği anlamına gelir. Dolayısıyla her güncellemede ufak tefek yenilikler eklense de çok büyük farklılar beklenmemelidir. Fakat yine de kendinizi yeni bir Apple TV alırken bulabilirsiniz.

İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi – shuayip.com

Apple TV 4k 2021, uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Siri Remote olarak adlandırılan kumandada, TV’de rahatça gezinebilmeniz için farklı fonksiyonlarda tuşlar bulunur. Bunlar: Ses azaltma ve arttırma tuşu, başlat / duraklat tuşu, sessize alma tuşu ve ayrıca sizi ana uygulama ekranına veya Apple TV uygulamasına götürecek bir ‘Geri’ tuşundan oluşmaktadır.

Siri tuşu tıpkı bir iPhone’da olduğu gibi yana kaydırılmıştır. Tam üstte TV’yi açıp kapatacak çok küçük bir güç düğmesi bulunur. Kumandanın altında, şarj için bir bağlantı noktası mevcuttur. Kumandayı bir kez şarj ettikten sonra haftalarca kullanmanız mümkün. Bunlara ek olarak Apple TV 4k iphone sahibi olanlar için kurulum açısından oldukça basittir.

Eğer İphone marka bir telefona sahipseniz, tek yapmanız gereken telefonu Apple TV’ye yaklaştırmaktır. Sonrası çorap söküğü gibi hızlıca kendiliğinden hallolacaktır. Bu oldukça iyi bir özellik! Diğer akıllı telefonların kurulumu ise bu kadar basit değildir. Ancak çeşitli aşamalarla Apple TV’ye bağlanılabilir.

Apple TV 4k’nin Genel Özellikleri

 • A12 Bionic ile birlikte Apple TV 4K’de: Yüksek kare hızı HDR (High Dynamic Range) ve Dolby Vision video özelliklerini desteklenir. Bu sayede hızlı hareketleri saniyede 60 kare (fps) hızıyla göstererek içeriklerin daha akıcı oynatılmasına ve her zamankinden daha gerçek görünmesine imkan verir.
 • Apple; yüksek kare hızı HDR ile yayın yapmaya başlayan FOX Sports, NBCUniversal, Paramount+, Red Bull TV ve Canal+ gibi dünyanın önde gelen video sağlayıcılarıyla birlikte çalışmaktadır. Bunun yanı sıra AirPlay’in sunduğu yüksek kare hızı desteğiyle, iPhone 12 Pro ile çekilen videolar yeni Apple TV 4K’da saniyede tam 60 kare hızıyla Dolby Vision kalitesinde görüntülenebilir.
 • Standart HD çözünürlüğün dört katı piksel kullanan Apple TV 4k ile en popüler ve en yeni filmlerden, severek takip ettiğiniz TV programlarına kadar her şeyi net ve gerçeğe en yakın haliyle izlemeniz mümkün.
 • Canlı içerikler, haberler ve spor karşılaşmalarını Apple TV 4K ile takip edebilirsiniz. Bunun için NBA, TV+, MLB, Bloomberg ve CNN gibi kanal uygulamalarından yararlanabilirsiniz.
 • Apple TV’ye yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde film ve dizilerden, TV programlarına, hava durumundan, evde yapabileceğiniz egzersiz videolarına kadar her şeyi ve de çocuklara yönelik programları, müzik etkinliklerini, Podcast’leri ve çok daha fazlasını dilediğiniz an seyredebilirsiniz.
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi – shuayip.com

Apple TV 4k Kutu İçeriği:

 • Yayın kutusu (Alıcı)
 • Yeni uzaktan kumanda (Siri Remote)
 • Şarj kablosu
 • HDMI kablosu kutu içerisinde bulunmaz. Ekstra satın almanız gerekiyor.

Artıları

 • Mükemmel uygulama seçimi
 • Fantastik fotoğraf kalitesi
 • Geniş HDR ve ses desteği
 • Büyük ölçüde geliştirilmiş yepyeni bir uzaktan kumanda
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi - shuayip.com
İkinci Nesil Apple TV 4k İncelemesi – shuayip.com

Eksiler

 • Muadillerine göre pahalı!

Sonuç

Apple TV 4k İncelemesi burada sona eriyor. Piyasadaki en iyi medya oynatıcı veya diğer tabiriyle yayın kutularından biri olan Apple TV 4k, kullanıcısına her yönden, pek çok kolaylık ve özellik sunuyor. Fakat fiyat açısından kendi alanındaki diğer markalara göre daha pahalı… Apple TV 4k fiyatı güncel olarak ortalama 2 bin TL‘den başlıyor.

Aşağıdaki içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Xiaomi Mi Box S İncelemesi: 4k Ultra HD!

Apple, iMac 2021’i Resmi Olarak Tanıttı!

Apple Airpods İncelemesi: 3 Maddeyle Anlatım!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır