Arı Poleni Nedir? 10 Mucizevi Faydasını Öğrenin!

Arı poleni içerisinde bir sürü amino asit, vitamin, yağ ve aktif bileşen içeren oldukça zengin bir besindir. Tıp dünyasında da büyük ilgi gören bu yiyecek takviye olarak kullanılır. İştah açılmasını sağlar, dayanıklılığı arttırır, sporcuların gücünü ikiye katlar ve erken yaşlanmanın da önüne geçer. Peki siz de bu mucizevi besinle ilgili bilinmeyenleri öğrenmek ve grip, soğuk algınlığı, korona gibi hastalıklardan korunmak ister misiniz? Bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Öne Çıkan Detaylar

  • Nedir?
  • Ne İçin Kullanılır?
  • Sağlık Açısından Faydası
  • Kullanım Alanı

f9c8761a7b9ccd06a6cc4187b1dd1bf2 arı 1 | Shuayip.com
Sağlıklı Yaşam

Arı Poleni ile İlgili Temel Bilgiler

Yapılan çalışmalar bu besinin sağlığımız açısından oldukça yararlı olduğunu göstermektedir. Antik çağlardan beri alternatif tıp gibi alanlarda kullanılmasının nedeni de budur. Almanya Federasyonu bu ek besini ilaç olarak kabul etmiş ve o şekilde sertifikalanmasına izin vermiştir.

Bitkilerden üretilen bu besin kovanlarda depolanır. Bu nedenle içerisinde az miktarda da olsa enzim, balmumu ve salgı bulunabileceği bilinmelidir. Alerjik durumlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca propolis ve bal ile aynı değildir.

Bu besinin içinde protein, karbonhidrat, lipit, yağ asidi, mineral, antioksidan da dahil olmak üzere iki yüz elliden fazla bileşen bulunmaktadır. Bu açıdan insanın günlük olarak alması gereken besin değerlerini karşılamaktadır diyebiliriz.

Kullanım Alanı

Bu yiyecek ek gıda olarak satılmaktadır. Organik ürünler satan mağazalarda, eczanelerde ve marketlerde bulabilirsiniz. Ancak satın alırken kaliteli ve katkısız olduğundan emin olmalısınız çünkü ne yazık ki piyasada bu konuda dolandırıcılık yapan pek çok firma bulunmaktadır.

ari poleni nedir 1621608045 arı 2 | Shuayip.com
Sağlıklı Yaşam

Sağlık Açısından Faydası

Bu besin içerisindeki yüksek antioksidan seviyesi sayesinde nezle, alerji ve soğuk algınlığının önüne geçer. Kronik problemler oluşmasına engel olur.

Vücudu hasarlardan korur ve yaralar konusunda da iyileştirici etki gösterir. Bu bakımdan kozmetik malzemelerin de içinde kullanıldığını ifade edebiliriz.

Yapılan çalışmalar karaciğer işlevleri konusunda da iyi olduğunu göstermiştir. Yani karaciğerin işlev kapasitesini arttırır, karaciğeri zehirli maddelere karşı korur.

İltihabı önler ve geçirir. Enfeksiyon iyileştirme gücüne sahiptir. Mikrop ve virüsleri öldürür. Yapılan deneylerde kanser riskini azalttığı da görülmüştür.

Menopoz, sıcak basması, iştahın kapanması, yüksek tansiyon, depresyon, isteksizlik, bitkinlik gibi sorunlar konusunda da etkili olduğu bilinmektedir.

Metabolizmayı düzenler. İçerisindeki bileşenler demir, kalsiyum, fosfor gibi besinlerin emilmesini hızlandırır. Böylece yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza daha yararlı olmasına yardım eder.

Temin edilmesi kolaydır. Bu nedenle bu tür şikayetleriniz varsa alıp düzenli kullanabilirsiniz. Ancak yine de doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar var.

Nasıl Kullanılır?

Eğer böyle bir ek besin almaya karar verdiyseniz öncelikle ne için kullanacağınızdan emin olun. Sertifikalı ve Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerden tercih etmeyi unutmayın. Alerjik bir durumunuz varsa, bal konusunda hassassanız uzman bir doktorla görüşmeden tüketmeyin.

Bütün bunlardan emin olduktan sonra kaşıkla ölçülü bir şekilde kullanabilirsiniz. Doğal granül halinde satılan bu besin yoğurda ya da kahvaltılık gevreklere karıştırılır. Tadı biraz acı olsa da diğer yiyeceklerle birleştirdiğinizde bu sorun ortadan kalkar.

Granülleri birkaç saat suda bekletirseniz sindirmeniz çok daha kolay olacaktır. Özellikle de hazımsızlık gibi bir probleminiz varsa mutlaka bu şekilde kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Bu şekilde kullanmak size zor gelirse kapsül halinde satılan hazır ürünlerden de alabilirsiniz. Kullanım dozu ile ilgili ürünlerin içerisinde yazan bilgilere uyabilir ya da doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Muhafazası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ürün çok kolay küflenir. Oldukça iyi bir şekilde saklanması gerekmektedir. Oda sıcaklığında tutabilirsiniz. Son kullanma tarihine de dikkat etmeli ve geçmesi halinde kesinlikle kullanmalısınız.

Çok küçük bir miktarda tüketmeye başlayıp sonrasında sorun yoksa düzenli tüketmeye geçebilirsiniz. Bir yaşın altındaki bebeklerde kullanılması uygun değildir. Ayrıca 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanacaksanız mutlaka doktorunuza danışın.

Adet döneminde şişkinlik, eklem ağrısı, kabızlık, sinirlilik, huzursuzluk ve kilo kaybı gibi yan etkiler olabilir. Bu nedenle regl sırasında kullanılmamalı ya da yan etkiler görülürse bırakılmalıdır. Hamileler kullanacaksa mutlaka doktora sormaları gerekir.

İlginizi Çekebilir:

Pul Biberin Yararları: Metabolizmanızı Hızlandıracak 3 Malzemeli Tarif!

Bilinmeyen Özellikleriyle Kimyonun Yararları!

Bitkisel Süt Nedir? Vegan Beslenme Alternatifleri ve En Sevilen 2 Marka

Sıcak Çikolata Yapmanın Püf Noktaları: Lezzeti Doruklara Çıkartacak 5 Öneri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır