Axiom: Dünyanın İlk Özel Uzay İstasyonu Projesi

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında uzay teknolojileri üzerinde çalışan bir şirket olan ”Axiom Space”, mevcut olan ISS‘ ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) eklenecek yeni bir özel modül üretilmesi için NASA tarafından bu işe layık görüldü ve 140 milyon dolarlık bir sözleşme ile anlaşmaya varıldı.

2016 senesinde kurulan Houston merkezli bir kuruluş olan Axiom Space, 2024 yılından itibaren ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) geliştirdiği modüllerini istasyona göndermeyi planlıyor. İstasyonun Harmony Limanı adlı kısmına eklenecek olan modüller, yörünge araştırmalarının yapıldığı laboratuvarın ticari bir kısmı olarak görevine başlayacak. Yollanacak olan ilk iki modül, istasyon personellerinin konaklama ve yaşam alanı gibi temel ihtiyaçlarının giderildiği kısım olarak görev yapacakken, üçüncü modül ise yörünge araştırma laboratuvarı; dördüncü modül ise diğer modüllere Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrı ve bağımsız olacak şekilde güneş panelleri vasıtasıyla enerji ihtiyacını sağlayacak bir güç modülü olacak.

Ancak şirketin daha uzun vadeli planları mevcut; eskiyen ve yavaş yavaş işlevlerini yitirmeye başlayan Uluslararası Uzay İstasyonu hurdaya ayrıldığında, şirketin geliştirip istasyona eklediği kendi modüllerini istasyondan ayırıp tarihin ilk özel ticari uzay istasyonunu hayata geçirmeyi planlıyor!

Axiom Uzay İstasyonu
Uzay İstasyonu Projesi Modellemesi

Yeryüzünden 400 kilometre yükseklikte yörüngesinde dönen ve saatte yaklaşık 27.300 kilometre hızla yoluna devam eden bu uzay istasyonunun; mikro yerçekimi araştırmalarına, kritik uzay-çevre ekipmanları testlerine ve özel uzay insanlarının yaşayabileceği ticari bir araştırma merkezinin geliştirilmesi planlanıyor. Şirkete göre bu geliştirilecek istasyon, Alçak Dünya Yörüngesi’nde insanoğlunun yaptığı kalıcı eserlerden ve gelişen bir ticari eylemler silsilesinin atılan ilk kurşunu olacak!

Aslında birçok özel şirketlerin uzayda ticari bir istasyon vasıtasıyla varlık göstermekle alakalı bir hayli planı var; ama bu planlamaların çoğu, fazlasıyla ütopik ve gerçekleşmeyi epey bir zor. Son 10 yılını NASA’da ISS Program Koordinatörü olarak görev yapan Suffredini, bu yaşanacak tecrübeler sayesinde Axiom Space’in başarılı olacağını belirtiyor.

Modüllerin Geliştirme Aşamaları

Şirket, ticari yörünge platformunun en hayati öneme sahip iki modülünün dizaynı ve geliştirilmesi amacıyla Avrupa merkezli uzay teknolojileri şirketi olan Thales Alenia Space ile 130 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. Bu Thales Alenia’nın ISS’ye geliştirdiği ilk modül değil, Axiom’un geliştireceği modüllerin istasyona ekleneceği kısım olan Harmony Limanı’da Thales Alenia tarafından üretilmişti.

Thales Alenia uzay şirketi yollanacak ilk modülün dizaynı, üretimi, montajı ve mikro meteorit, enkaz koruma bölümleri işlerini üstlenecek.

20200527 002237 min 1024x642 1 axiom 1 | Shuayip.com
Dünyada Bir İlk

2023’ün Temmuz ayında Houston merkezli Axiom yerleşkesine gönderilmesi planlanan modül, uzaya yolculuk için fırlatma tesisine yollanmadan önce gerekli olan teknolojik sistemler ile donatılıp, diğer sistemlere entegre edilecek ve sertifikalandırma ile onay alacak.

Her şey program akışına göre giderse, ilk geliştirilecek modülün 7 astronot kapasiteye sahip mutfak, uyku kapsülleri, araştırma odaları ve yaşam idame destek sistemlerine sahip bir şekilde 2024’te uzaya yolculuk için tamamlanmış olması gerekiyor. Yaklaşık 2 milyar dolar değerinde olacak olan modül, ISS’in görev süresi sona erip hurdaya ayrılınca, istasyondan ayrılıp sonradan geliştirip eklenecek yeni modüllerle birlikte tarihin ilk özel ticari uzay istasyonu statüsünü kazanacak.

Epey de Lüks Olacak!

Dış taraftan bakılınca Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan pek farklı olmayacak olan Axiom İstasyonu’nun iç kısmı dışının aksine tamamen yeni bir tasarıma sahip olacak!

Suffredini, Axiom İstasyonu’nun birbirlerinden çok farklı müşteri profiline sahip olacağını belirtiyor. Uluslararası Uzay İstasyonu gibi, devlet uzay kurumları ve ticari özel şirketler için bir araştırma ve deney merkezi olarak görev yapacak olan istasyon, ayrıca uzay turistlerinin de seyahat edebileceği bir destinasyon olacak. Aslında bu yüzden istasyon, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sade ve amaca yönelik tasarımı yerine şık ve lüks bir dizayna sahip olacak.

Eğer ISS Görevine Devam Ederse…

Eskiyen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 2028 yılının bitişine doğru hurdaya ayrılması planlanıyor, ancak emekliye ayrılması konusunda herhangi bir erteleme ve göreve devam etme konusu söz olacağı taktirde, Axiom’un modülleri istasyondan ayrılamayacak ve şirket modüllerini istasyonda bırakıp başka bir uzay istasyonu inşa etmeye başlayacak.

Axiom Uzay İstasyonu içi
Uzay İstasyonu Yaşam Alanları

Axiom Space Hakkında Ek Bilgiler

Axiom Space’in şu anda hali hazır 100’e yakın personeli mevcut ve gelecek yıla bu sayıyı en az iki katına çıkarmayı planlıyorlar. Şirketin öncül hedefi ise 2024’te 1000 personele sahip olmak.

Şirket, Houston Spaceport’ta 30.000 metrekarelik bir yerleşke inşa etmeyi planlıyor. Geliştirilecek olan modüllerin donatımı ve depolanması bu yerde yapılacak.

İlginizi Çekebilir:

Çevre Dostu Teknolojiler

Sağlıklı Yaşam Teknolojileri ile Hayatınızı Kolaylaştırın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır