Bağışıklığı Güçlendiren İçecekler: 5 Vitamin Deposu!

Bağışıklığı Güçlendiren İçecekler: Bağışıklık sistemimiz sürekli olarak aktiftir. Vücudumuza giren yabancı virüsleri ve hangi hücrelerin vücudumuza ait olduğunu ve hangilerinin olmadığını tespit eder. Zararlı hücreleri tespit ettiği an onlarla savaşmaya başlar ve bizleri hastalıklardan korur.

Bu nedenle bağışıklık sistemimizi sürekli güçlü tutmamız çok önemlidir. Dolayısıyla günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamamız gerekir. Aşağıdaki içecek tarifleri günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak için gereken her şeye sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerle savaşmak için birebirdir.

Meyve suyunun veya smoothienin hangi bağışıklığı artırıcı besinlere sahip olduğunu öğrenin, böylece sabahları vücudunuzun doğal savunmasını canlandırıcı bir destekle güne başlayın!

Bağışıklığı Güçlendiren İçecekler

1. Portakal, greyfurt ve diğer turunçgiller

Portakal, greyfurt ve diğer narenciyeleri birleştirerek hazırlanan bu içecek, günlük önerilen C vitamini miktarının fazlasıyla karşılayan bir karışımdır. Yani bir narenciye patlamasından bahsediyoruz! C vitamini, hücrelerinizi vücuda zarar veren maddelerden koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. C vitamini eksikliği, yaraların geç iyileşmesine, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve enfeksiyonlarla düzgün bir şekilde mücadele edilememesine neden olur.

Dolayısıyla C vitamini fazlasıyla önemlidir. Ve hatta bazı bilimsel çalışmalar COVID-19 tedavisi olarak C vitamininin intravenöz infüzyonu için umut vaat ettiğini göstermiştir. Bununla birlikte, soğuk algınlığınız varsa, yüksek dozda C vitamini, semptomların daha az şiddetli olmasına ve daha hızlı iyileşmeye neden olabilir. Yetişkinler için tolere edilebilir üst sınır günde 2.000 miligramdır (mg).

Portakal ve Greyfurt Suyu
Bağışıklığı Güçlendiren 5 İçecek! – shuayip.com

2. Yeşil elma, havuç ve portakal

Havuç, elma ve portakal, vücudunuzun kendini korumasına ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için mükemmel bir karışımdır. Elma ve portakal C vitamini açısından zengindir. Havuç ise A vitamini bakımından da oldukça iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte bağışıklık hücresi çoğalmasında ve antikor üretiminde önemli bir rol oynayan B-6 vitamini bulunur. Sabahları enerjinizi arttıracak hareket etmenizi sağlayacak bu karışımda, yeşil elmaların ekşiliği, havuç ve portakalların tatlılığına karışınca harika bir tat ortaya çıkıyor.

3. Pancar, havuç, zencefil ve elma

Bu içecek karışımı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek ve inflamatuar semptomları azaltacak üç kök sebze içerir. Enflamasyon genellikle virüslerden veya bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı bir bağışıklık tepkisidir. Soğuk algınlığı veya grip belirtileri arasında burun akıntısı, öksürük ve vücut ağrıları bulunur. Zencefilin iltihap önleyici etkileri olduğu için, romatoid artriti olan kişiler için bu içecek ayrıca önerilir.

Bağışıklığı Güçlendiren 5 İçecek! - shuayip.com
Bağışıklığı Güçlendiren 5 İçecek! – shuayip.com

4. Domates suyu

Domates suyunun taze olduğundan ve çok fazla katkı maddesi içermediğinden emin olmanın en iyi yolu kendi domates suyunuzu yapmaktır. Domates ile bir meyve/sebze suyu yapmak için meyve sıkacağı veya blendere ihtiyaç yoktur; ancak parçaları bir elekle süzmeniz gerekebilir. Domatesler, yaygın olarak folat olarak bilinen B-9 vitamini açısından zengindir. Enfeksiyon riskini düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca domatesler az miktarda da olsa magnezyum içerirler.

5. Çilek ve kivi

Çilek ve kivi, C vitamini dolu bir içecek için yeterli iki meyvedir. 1 bardak meyve suyu yapmak için yaklaşık 4 bardak miktarında çilek gerektiğinden, meyve suyu yapmak yerine bu meyveleri karıştırarak bir smoothie yapmak daha mantıklı olabilir. Smoothie yapmak için ekstra yağsız süt kullanmanız da gerekebilir. 

Süt, meyve sularında bulunması zor olan iyi bir protein ve D vitamini kaynağı olarak içeceğin değerini arttıracaktır. Birçok insan, büyük ölçüde güneş ışığında ve daha az miktarda hayvansal ürünlerde bulunan D vitamininden yoksundur. Güneş ışığı, diyet veya takviyelerle elde edilen sağlıklı seviyeler, pnömoni veya grip gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltır.

Bazı yeni araştırmalar, D vitamini eksikliği ile enfeksiyon oranları ve şiddeti arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Yeni koronavirüs SARS-Cov-2 üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için klinik deneylere ihtiyaç vardır. Ek bir destek için süt yerine probiyotik kaynağı olan kefir kullanabilirsiniz. 

Probiyotiğin hücrelerimizin antimikrobiyal bariyeri korumasına yardımcı olabileceği söylenmektedir. Probiyotikler genellikle takviyelerde ve fermente gıdalarda bulunur.

Bağışıklığı Güçlendiren 5 İçecek! - shuayip.com
Bağışıklığı Güçlendiren 5 İçecek! – shuayip.com

Sonuç

Bağışıklığı güçlendirebilecek en iyi içecekler listemiz burada sona eriyor. Bağışıklığı güçlendirdiğini düşündüğünüz özel bir tarifiniz varsa, bizlerle mutlaka paylaşın! Paylaşmak için yorum yapabilir, ayrıca listemizle ilgili görüşlerinizi de belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı başlıklarımız:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır