Baharatların Bilinmeyen Yararları

Baharatların sağlık için ne kadar şifalı olduğu sürekli hatırlatan uzmanlar bu besinleri düzenli olarak kullanmamız gerektiğini ifade ediyor. Kilo kaybı ya da metabolizma hızlandırma gibi hayatımızın her alanında işimize yarayan baharatlara hayatımızda sıkça yer vermemizde fayda var.

Genel olarak baharatların bize ne gibi yararları olduğuna baktığımızda ilk olarak aklımıza gelen şey antioksidan özellikleri oluyor. Bu özellikleri ile bizi kronik hastalıklardan ve kanser gibi rahatsızlıklardan koruyabiliyorlar. Ayrıca yapılan çalışmalara bakıldığında baharatların kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürerek kan sulandırıcı etki yaptığını görüyoruz. Tüm bu faydalı etkilerinin yanı sıra eğer uygun bir şekilde tüketirseniz bu faydalarından daha iyi yararlanmanız da mümkün olacaktır. Şimdi de kullanım şekillerine ve çeşitlerine göre yararlarına göz atalım.

geleneksektucc88rkmutfagcc86ibaharatlari biostore 924 baharat 2 | Shuayip.com
Bilinmeyen Pek Çok Çeşit Baharat Vardır

Baharatların Kullanım Şekillerine Göre Yararları

Karabiber

Karabiberin genel olarak ne tür yararları olduğuna baktığımızda tükürük ve mide asidi salgılarını arttırdığını görüyoruz. Bu yararı sayesinde metabolizmayı da hızlandıran karabiber aynı zamanda bağışıklık sistemimizi düzenliyor, spazmları gidermeye yardımcı oluyor, Alzheimer gibi hastalıkların gelişimini yavaşlatıyor. Ayrıca tansiyon düşürme konusunda da önemli bir katkısı var. Ülkemizde yemeklere konulan karabiber aslında çay olarak da tüketilebiliyor.

Karanfil

Gaz giderici olması ile bilinen karanfil mide bulantısını giderme konusunda da oldukça etkili. Bunun dışında bakteri ve virüslerin neden olduğu ağız ve boğaz enfeksiyonlarında da antiseptik özellik gösteriyor. Diş çürüklerini önlüyor. Ağız kokusunu da gideriyor. Eğer bu tür konularda problem yaşıyorsanız suyunuza ya da çayınıza karanfil atabilir, uygun yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kişniş

Bu bitki her ne kadar ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa da aslında sindirimi kolaylaştırıyor, hazımsızlık ve iştah kaybı gibi sorunlarda yardımcı oluyor. Uyku problemlerini azaltma konusunda da oldukça etkili olduğu biliniyor. Eğer bu bitkiden yararlanmak isterseniz günde üç dört gram parçalanmış tohumu salatalarınıza ya yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Tarçın

Her türlü tatlıda tüketilen ve eklendiği her şeye lezzet katan bu bitki kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Sindirim sorunları, iştah kaybı, spazmlar ve gaz ile şişkinlik gibi problemler yaşıyorsanız yine bu bitkiyi düzenli olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer tatlılarda kullanmak istemiyorsanız kaynatılmış su içine ekleyerek demlerseniz de aynı etkileri göreceksiniz.

Baharatların bilinmeyen bir sürü faydası vardır
Tarçın

Nane

Migren ve tansiyona bağlı baş ağrılarında, mide bulantısı ve ağrısı gibi sorunlarda yoğun bir şekilde tercih edilen bu bitki safra salgısını arttırıyor. Bu nedenle safra taşı şikayetinin giderilmesine de yardımcı olabiliyor ancak eğer doktor kontrolünde kullandığınız ilaçlar varsa naneyi kullanırken biraz daha dikkatli olmanız lazım.

Zencefil

Özellikle kış aylarında çokça tüketilen ve bulantıların bastırılması konusunda olumlu etkisi ile bilinen zencefil kemoterapi hastalarında, ameliyat olan kişilerde anestezinin etkilerini gidermede ve hamilelerin sabah mide bulantılarını önlemede yararlı olmaktadır. Bu kök bitkinin tadı acı olduğu için eğer tadını fazla sevmiyorsanız balla karıştırarak tüketebilir ve yararlarından faydalanabilirsiniz.

Zerdeçal

Yapılan çalışmalara baktığımızda zerdeçalın bedenimize gerçekten ne kadar iyi geldiğini anlıyoruz. Antioksidan içeriği ile kanserin önlenmesi ve karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesi gibi konularda da bize büyük katkı sunan bu bitki hamilelerin rahim hareketini arttırabilir bu yüzden kullanırken dikkatli olmanız çok önemli.

4788674 baharat 3 | Shuayip.com
Zerdeçal

Kırmızı Biber

Kırmızı biber metabolizmayı hızlandırıcı ve kilo kaybına yardımcı olma özelliği ile bilinmektedir. Özellikle de böyle konularda sorun yaşayanların acı biberi tercih etmesi gerekir. Kırmızı biberin metabolizma hızlandırıcı özelliği dışında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinir. Kırmızı biberi yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Biberiye

Kalp sağlığımızı korumada bize büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Kalp hastalığı olan kişilerin kürler halinde uygulanması istenilen bu bitkinin hem çayı yapılabilir hem de yemeklere lezzet vermesi için kullanılabilir. Bunun dışında mikropları öldürücü etkisi de vardır. Bu etkiden yararlanmak isterseniz kaynatarak temizlik suyunuza eklemeyi deneyebilirsiniz.

Dikkat Edilecek Konular

Baharatları sağlığınıza yararlı bir şekilde kullanırken mutlaka ne ölçüde tüketeceğimize dikkat etmeliyiz.

Herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin doktoruna danışmadan tüketmeye başlaması önerilmemektedir.

Faydalı etkilerinden yararlanmak isterken zarar görmemeniz için mutlaka farklı ilaçlarla ya da bitkilerle karıştırmamaya özen gösterin.

Eğer düzenli olarak tüketirken yan etkiler olduğunu görüyorsanız acilen bir uzmanla iletişime geçin. Ayrıca bazı bitkilerin bazı bünyelere iyi gelmeyeceğini ve alerjik etki yapacağını da hatırlatmakta fayda var.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır