Burger King Planty Whooper: Gerçekten Bitkisel mi? Yüzde 0 Et Ne Demek?

Son dönemde yükselişe geçen bitkisel temelli beslenme trendi zincir restoran mağazalarını da etkiledi. Hem vegan yiyecekleri tercih edenler hem de karbon ayak izini azaltıp çevreye katkı sağlamak isteyenler hayvansal ürünlerden uzak durmaya çalışıyor. Bu durumdan en çok etkilenen de Burger King gibi ete dayalı hamburger menüleri üreten yerler oldu.

Burger King daha önce kırmızı ve beyaz et tüketmeyen, sadece balık yiyen kesime hitap etmek üzere Fish Royale menüsünü çıkartmış, balıktan üretilen köfteler satmaya başlamıştı. Ancak pek çok kişinin hayvan ürünlerinden uzak durmak istemesi, vejeteryan ile vegan beslenmenin toplumun daha fazla kesimine yayılması mağazayı harekete geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde Planty Whooper menüsünü satışa sunduklarını açıklayan firma yetkilileri ülkemizdeki pek çok mağazasında bu ürünü satmaya başladı. Bitkisel beslenenler arasında bu hamburgerin içinde yer alan malzemeler merak konusunu oldu. Çünkü ürün vegan olarak açıklanmadı. Sadece bitki bazlı olduğu ifade edildi. Ben de bugünkü yazımda bu menüyü detaylı olarak incelemek istedim.

Burger Planty Whooper ürün incelemesi
Kafa Karıştırıcı Sorular

Burger King Planty Whooper ile İlgili Temel Bilgiler

Ünlü fast food zincirinin ikonik menülerinden biri de Whooper. En çok satılan yiyecekler arasında yer alan bu menünün farklı bir uyarlamasını yapan restoran karşımıza büyük bir sürprizle çıktı.

Her dönemde menülerini yenileyen firma bu sefer de popüler akıma uydu. İlk kez hayvansal ürünler kullanmadan bir köfte yaptı. Bu zincir fast food mağazaları arasında da bir ilk diyebiliriz. Whooper ailesine yeni katılan ve bitkisel köfteden üretilen bu lezzet bir süredir ülkemizde de satılıyor.

Üzerine çeşitli eleştiriler yapılan bu ürün öncelikle neden vejeteryan diye piyasaya çıkmadı şeklinde yorumlar aldı. Ancak firma böyle keskin tabirler kullanmak istemediklerini, bitkisel bazlı bir köfte yaptıklarını açıkladı.

Bu durumda kafamızdaki karışıklıklar geçmedi çünkü bu menünün veganlara ya da vejerteryanlara uygun olup olmadığı konusundaki belirsizlik ortadan kalkmadı. Buna neden olan bir sürü soru işareti var.

İçerik

  • Detaylara geçmeden önce ürünün içeriğine bakmakta yarar var. Firmanın yaptığı açıklamalara göre ızgara ateşi konsepti ile piyasaya çıkan bu menüde köfte bitkisel proteinden yapılıyor.
  • Tamamen sebze proteini kullanıldığı için köftede vegan beslenmeye aykırı bir şey yok. Ekmek olarak susamlı sandviç ekmeği tercih ediliyor ama ekmeğin yapım aşaması ile ilgili detaylı bilgilere ulaşamıyoruz.
  • Ayrıca menüde patates kızartması, ketçap, mayonez, marul, turşu, domates ve soğan da bulunuyor. Bu noktaya kadar bile aklımızda bu ürünün ne tür beslenmeye uygun olduğuna dair bir netlik oluşmuyor.

Gerçekten Vegan Olabilir mi?

Menümüzün içeriğine baktığımızda net bir sonuca ulaşamadığımızı ifade etmiştim. Şimdi ürünü biraz daha detaylı inceleyelim.

Menüde yer alan patates kızartmasına baktığımızda zaten bunun vegan bir ürün olduğunu rahatça söyleyebiliriz ama durum hamburger için aynı değil.

Köftesi sebze proteininden üretilmiş olsa da etten yapılan köftelerle ve tavuklarla aynı yerde pişiyor. Yani yağları birbirine karışıyor. Bu durumda zaten vegan ürün olmadığı belli oluyor.

Ama durum sadece köftenin etlerle aynı yerde pişmesinden ibaret de değil. Ne yazık ki ekmeğin vegan olduğu ifade edilmediği için bu konuda bir bilgimiz yok.

Köftenin üzerine sıkılan ketçap ve mayonezin de vegan yiyecekler olmadığını çok net bir şekilde söyleyebiliriz çünkü firma yaptığı açıklamada bu ürünün sadece köftesinin içerik bakımından vegan olduğunu açıkladı.

Sonuç ve Kişisel Değerlendirme

Burger King gibi bir zincirin bu şekilde bitkisel bazlı bir menü piyasaya sunması aslında oldukça büyük bir gelişme. Çevre dostu ürünleri tercih edenlere ve hayvansal gıdalardan uzak durmak isteyenlere hitap eden bu menünün vegan ile vejeteryanlara uygun olmaması ise çok üzücü.

Ünlü fast food mağazasının yetkilileri aldıkları bu kararın siyasi ya da aktivist bir tutum olmadığını ifade ettiler. Bu nedenle de mayonez, ketçap ve ekmeğin vegan olması için çaba harcamak yerine bitkisel bir lezzet ortaya koymak istemişler. Son olarak yakında Mc Donald’s zincirinin de böyle bir menü çıkartacağının müjdesini vererek yazımızı bitirebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Veganlarda B12 Eksikliği: Alternatif Vitamin Takviyeleri

Bitkisel Süt Nedir? Vegan Beslenme Alternatifleri ve En Sevilen 2 Marka

Esnek Beslenme: Fleksitaryen Diyeti ile 1 Haftada Hafifleyin!

Doğayı Korumak İçin Karbon Ayak İzimizi Azaltabiliriz

Su Tüketimimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır