Büyük Köpek Cinsleri: Asaletiyle Göz Dolduran 4 Köpek Irkı!

Büyük Köpek Cinsleri: Köpekler… Küçük ya da büyük fark etmez; çünkü hepsi birbirinden sevimli! En sadık dostlarımızdan biri olan köpekler, sevimli halleri, sevgi dolu tavırları ve insanın içini ısıtan yakınlıklarıyla bilinirler. Karşılıksız ve katıksız sevginin vücut bulduğu en masum canlılardan biri olan köpekler, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, kimseye isteyerek zarar veremezler! Köpekler, neşeli, sadık ve sevecen hayvanlardır.

Bu nedenle bazılarımız evimizde beslemek için bir köpek sahiplenmeyi tercih ederiz. Kimimiz küçük, minik köpekleri kimimiz ise büyük ve heybetli köpekleri… Muazzam boyutlarına rağmen, çoğu, gün boyunca dinlenmeyi tercih ettiği ve evin içinde nispeten sakin olduğu için büyük köpeklerle birlikte yaşamak gerçekten harika bir deneyimdir.

Böyle köpekler için köy, kasaba, çiftlik veya kır yaşamı fazlasıyla uygundur. Çünkü böyle yerler büyük köpeklerin rahatça yaşayabilecekleri alanlardır. Bununla birlikte birçok büyük köpek, enerjisini atmak için günlük egzersizlerini yaptığı sürece bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Fakat düzenli aktivite şarttır. Zira avcılık ve koruma iç güdüleri nedeniyle bu aktivitelere ihtiyaçları vardır.

Büyük köpek cinsleri ile ilgili daha fazla ayrıntı öğrenmek için okumaya devam edin!

Büyük Köpek Cinsleri

1. Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği - shuayip.com
Anadolu Çoban – shuayip.com

Dünyadaki tüm önemli köpek kulüpleri tarafından tanınan bir ırk olan Anadolu Çoban Köpeği, iri, gösterişli ve güçlü bir yapıya sahiptir. Sonsuz sadakati, dayanıklılığı ve bağımsızlığı gibi özellikleriyle bilinen Anadolu Çoban Köpeği, hayvan sürülerini korumak konusunda oldukça başarılıdır. Ürkütücü görüntüsünün aksine aslında çok uysal olan çoban köpeği, bilinen en eski evcil köpek ırklarından biridir. Uzun ömürlüdür ve 10 yıldan fazla yaşayabilir.

Bu sebeple çok çevik ve dayanıklıdır. Erkek çoban köpekleri omuzlarda 80 cm’den uzun olabilirler. Ağırlıkları ise 70 kg’a kadar çıkabilir. Genel anlamda, 2 yaşından büyük erkek çoban köpeklerinin 73 cm’den yüksek ve 50 ila 70 kg arasında olması; dişilerin ise 68 cm’den yüksek ve 35 ila 55 kg aralığında olması gerekir.

Ayrıca cüssenin dengeli dağılmış olması da önemlidir. Her gün gerekli egzersizleri yaptıkları sürece apartman dairesinde beslenebilirler; fakat rahat yaşamaları için geniş alanlara, kırlara, çayırlara ihtiyaçları vardır. Kökeni 6 bin yıl öncesine dayanan Anadolu Çoban Köpeği, akıllı, özverili ve duyarlılığı sayesinde dünyanın en harika köpekleri arasında gösterilir.

2. Afgan Tazısı

Afgan Tazısı - shuayip.com
Afgan Tazısı – shuayip.com

Zarif güzellikleriyle ünlü olan Afgan tazısı, genellikle av köpeği ve süs köpeği olarak yetiştirilen bir ırktır. Adından da anlaşılacağı üzere Afganistan kökenli bir ırktır. Uzun ve ipeksi yelesiyle dikkat çeker. Zarif görüntülerinin aksine kayalık arazilerde bile güçlü sıçrayışlar ve apansız dönüşler yapabilen Afgan tazılarının, boyları 61 – 71 cm’yi, ağırlıkları ise 22 – 27 kg’ı bulabilir. Apartman hayatı için uygun değillerdir. Rahatça hareket etmeleri için geniş bahçe ve kırlara ihtiyaçları vardır.

3. Akita

Akita - shuayip.com
Akita – shuayip.com

Akita, biçimli vücudu, ağırbaşlı tavrı ve kendine has güçlü görüntüsü ile bilinen bir köpek ırkıdır. Spitz tip de denilen en büyük Japon köpek türü olan Akita, sessiz, sakin, titiz ve aynı zamanda başına buyruk köpeklerdir. Yabancılara karşı temkinli; diğer hayvanlara karşı ise genellikle tahammülsüzdürler. Yakınlarına karşı oldukça sevgi dolu olan bu ırk, sevdiği herkesi korumaya çalışırlar. Doğumdan itibaren insanlarla ve diğer köpeklerle iyi sosyalleşmeleri gerekir.

Eski dönemlerde Japonya’da yalnızca soylular tarafından yetiştirilebilen ve sıradan halkın sahiplenmesine izin verilmeyen bu köpek ırkı, günümüzde dünyanın dört bir tarafında yetiştirilebilmektedir. Gerekli egzersizleri yapabildiği sürece Akitalar apartman dairesinde beslenebilir. Fakat yine de onlar için en iyisi geniş bahçeler ve çiftlik evleridir.

4. Azawakh

Azawakh - shuayip.com
Azawakh – shuayip.com

Kökeni Batı Afrika’ya dayanan bir köpek ırkı olan Azawakh, uzun boylu ve zarif bir görünüme sahiptir. Azawakh, herhangi bir renk veya renk kombinasyonunda olabilen kısa ve ince bir kürke sahiptir. Antik kökenlerinin yanı sıra Mali, Nijer ve Burkina Faso’nun Sahel bölgesi boyunca yetiştirilirler. Ayrıca söz konusu ırkın adı da yine bu bölgede bulunan Azawagh Vadisi’nden gelmektedir.

Keskin görüşe ve hızlı koşabilme yeteneğine sahip olan bu köpek ırkı mükemmel bir av köpeğidir. Zarif ve ince görünse de hırçın bir ırktır. Apartman dairesi için çok uygun değildir; geniş bahçeli evlerde veya çiftliklerde yaşayabilir. Erkekleri 20 – 25 kg ağırlığında ve 64 – 74 cm yüksekliğinde; dişileri ise 15 – 20 kg ağırlığında ve 60 – 70 cm yüksekliğinde olabilirler.

Sonuç

Büyük köpek ırklarını tanıttığımız serimizin devamı da gelecek. Bu nedenle beklemede kalın! Yukarıda adı geçen sevimli dostlarımızla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Küçük Köpek Cinsleri: Büyümeyen 14 Küçük Köpek Irkı!

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır