Büyük Köpek Irkları: 6 Harika Köpek Cinsi ile 2. Liste!

Büyük köpek ırkları hakkında bilgi verdiğimiz listemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bakalım ikinci listede bizleri hangi büyük köpek ırkları bekliyor!

Büyük Köpek Irkları

1. Alaska Kurdu

Alaska Kurdu - shuayip.com
Alaska Kurdu – shuayip.com

Alaska’nın en meşhur köpeğidir. Alaska kurdu olarak adlandırılır. Görünüş olarak da kurda benzeyen ırkın kürkü, sert dış tüyler ve daha yumuşak iç tüylerden oluşur. Kuyruğu tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Pençeleri büyük ve geniştir. Yüksekliği erkeklerde 71 cm’ye, ağırlığı 56 kg’a ulaşabilir. İlk olarak Alaska’nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılmışlardır.

Bir süre sonra çocuklarla çok iyi anlaştıkları için evlerde de bakılmışlardır. Sessiz bir yapıya sahip olan Alaska Kurdu, nadiren havlar. Oldukça sadık, arkadaş canlısı ve zekidir. Kürk rengi genellikle siyah ve beyazdır. Alaska kurdu, apartman hayatı için uygun değildir. Apartmanlarda yaşayamazlar. Çünkü geniş bahçelerde koşmaya, oynamaya ihtiyaçları vardır.

2. Beauceron

Beauceron - shuayip.com
Beauceron – shuayip.com

Heybetli ve güçlü bir köpek cinsi olan Beauceron, son derece akıllı, arkadaş canlısı ve çok yönlü bir çoban köpeğidir. Fransız çoban köpeği olarak da adlandırılır. Her iki dünya savaşında da haberci köpek, tedarik taşıma köpeği, kara mayını arama köpeği, arama köpeği, polis köpeği ve kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır. Patileri kırmızı renklidir. Bu nedenle ‘kırmızı çoraplar’ olarak da anılırlar. Yükseklikleri erkeklerde 65 – 70 cm; dişilerde ise 61 – 68 cm’dir.

3. Picardy Çoban Köpeği

Picardy Çoban Köpeği - shuayip.com
Picardy Çoban Köpeği – shuayip.com

Picardy Çoban Köpeği, orta boylu, kaslı, güçlü vücudu, atletik yapısı ve yüksek enerjisi ile bilinen bir köpek cinsidir. 9. yüzyılda Fransa’da keşfedildiği düşünülen ırkın Briard ve Beauceron cinsleri ile doğrudan ilişkisi olduğu iddia edilir. Dik kulakları, açık ve koyuya çalabilen kahverengi kürkü ile oldukça güzel bir köpek cinsi olan Picardy Çoban Köpeğinin yüksekliği erkeklerde 61 – 66 cm; dişilerde ise 56 – 61 cm’dir.

Köpek cinsinin ağırlığının 23 – 32 kg aralığında olması beklenir. İdeal ağırlık ise 27,5 olarak kabul edilmiştir. Haftada 1 – 2 kez düzenli olarak taranmaları gerekir. Evde beslenebilirler; fakat düzenli olarak egzersiz yaptırılmaları, oynayıp enerjilerini atmalarını gerekir. Dolayısıyla geniş bahçeli evler Picardy Çoban Köpeği için daha iyi bir yaşam alanı olacaktır.

4. Bernese Dağ Köpeği

Bernese - shuayip.com
Bernese – shuayip.com

Berner Sennenhund, Bouvier Bernois, Berner Cattle Dog ve Berner gibi isimlerle de anılan Bernese Dağ Köpeği, büyük köpek cinslerinden biridir. Alp Dağları’nın en meşhur köpeği olarak, adını da İsviçre’nin en büyük şehri olan Bern’den almıştır. Çiftlik köpeği, sürü köpeği ve yük hayvanı olarak kullanılan Bernese Dağ Köpeği, Profesör Albert Heim ve arkadaşları tarafından fark edilmiş ve o günden sonra popülaritesi iyiden iyiye artmıştır.

Tatlı ve sevecen bir doğaya sahip olan dağ köpekleri, gerçekten de çok sevimli bir görünüme sahiptir. İri cüsseli olmasına rağmen son derece atiktir. Akıllı, arkadaş canlısı ve sakin bir yapıya sahip olan bu köpekler, ailesi açısından oldukça korumacıdır. Çocuklarla arası çok iyidir. Yabancılara karşı çok temkinlidir. Boynu kalın ve tüylü bir boyna sahip olan köpek cinsinin kürkü, genel olarak beyaz, siyah ve turuncu renklerinin karışımından oluşur.

Tüy bakımı önemlidir: Rutin olarak taranmalı, patilerindeki uzun tüyler kesilmelidir. Bahçeli evlerde yaşayabilir. Berner Dağ köpeğinin eğitimine henüz yavruyken başlanmalıdır. Yükseklik (uzunluk) erkeklerde 61 – 71 cm; dişilerde 58 – 69 cm’dir. Kilo erkeklerde 38 – 50 Kg; dişilerde ise 36 – 48 Kg’dır.

5. Brie Çoban Köpeği (Briard)

Brie Çoban Köpeği - shuayip.com
Brie Çoban Köpeği – shuayip.com

Fransız Çoban Köpeği ırklarından biridir. Bağımsızlığına düşkün olan Brie çoban köpeklerinin erken yaşta eğitilmesi gerekir. Yabancı insanlara veya hayvanlara karşı agresif bir tutum sergilememesi için küçük yaşta sosyalleşmesi önemlidir. Brie çoban köpeği ırkı erkeklerde boy, omuza kadar 58 – 68 cm; dişilerde ise omuza kadar 55 – 64 cm’dir. Hem erkek hem dişilerde ağırlık, 30 – 40 kg arasındadır; erkeklerin bazıları 45 kg’a kadar çıkabilir.

Cesur, sadık ve zeki bir köpek cinsi olan Briard (Brie), ailesine çok düşkündür ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Gerekli egersizleri yapabildiği ve enerjisini atabildiği takdirde apartman dairesinde yaşayabilir. Fakat bu köpekler için en iyisi bahçeli bir ev yaşamı olacaktır.

6. Boxer (Boksör)

Boxer - shuayip.com
Boxer – shuayip.com

Boxer köpek ırkının köklerinin 19. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Başlangıçta tam bir bekçi ve av köpeği olarak kullanılsa da zamanla evirilmiş ve evde beslemek için uygun hale gelmiştir. Çok uzun zamandır Amerika’nın en popüler köpek ırkları arasında gösterilen Boxer, sadık, sevecen, zeki ve uyanık bir yapıya sahiptir.

Oldukça güzel bir köpek ırkı olan Boxer, her hayvanın yavrusuna karşı sempati duyması, koruyucu, kollayıcı, gözü pek ve çevik olması gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır. Boxer köpek ırkının yüksekliği omuzdan yere kadar yaklaşık 53 – 64 cm, ağırlığı ise 30 kg kadardır.

Sonuç

Birbirinden sevimli dostlarımızla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın! Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır