Çil Kalemi Nedir? Nasıl Kullanılır? 5 Adımda Doğal Çiller!

Bu yazımızın konusu; Son zamanlarda influencer ve sosyal medya fenomenlerinin videolarında da sıklıkla bahsettiği Çil KalemiÇil Kalemi Nedir? Nasıl Kullanılır? Bazıları doğuştan çilli olup; bazıları sonradan güneş ışığından dolayı oluşan çile benzer lekelere sahip olabiliyor. Fakat kimileri ise çil görünümünü çok sevdiği halde, çilleri olmadığı için üzülüyor. Ama artık üzülmenize gerek yok! Çünkü çil kalemi ile bu sorunu kısa sürede halletmeniz mümkün.

Çil kalemi ile her zaman ve her yerde yüzünüzün çilli görünmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken cildinizi tamamlayan bir renk tonu seçmek ve kalemi kullanarak -güneşten zarar görmeden- yüzünüze doğal görünümlü çiller kondurmak!

Görünümünüzü bir veya iki nokta ile renklendirmek veya tamamen yapay çillerle dolu bir yüzle dışarı çıkmak istiyorsanız, çil kalemlerine yönelik rehberimizi okumaya devam edin! ‘Çil kalemi nedir? ve Çil kalemi ne işe yarıyor?’ gibi tüm soruların cevabı burada!

Çil Kalemi
Çil Kalemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çil Kalemi Nedir?

Çil kalemi, doğal görünümlü sahte çiller oluşturmak veya yüzdeki doğal çillerin sayısını arttırmak için kullanılan bir tür yüz makyajıdır. Çil kalemi, yarı şeffaf çil rengine sahip hassas keçe ucu ile bir işaretleyici gibi tasarlanmıştır. Çillerinizi istediğiniz tonda (açık veya koyu) hale getirebilirsiniz. Çil kalemini bir kez uygulandığınızda yapay çilleriniz, yüzünüzde belirli bir süre akmadan veya kaymadan kalırlar. Ayrıca ciltte leke bırakmazlar.

Hepimiz değilse bile bir kısmımız, burnumuzun üstünde -köprüsünde- ve elmacık kemiklerimizin üzerinde minik noktalar halinde çiller olsun istemişizdir. Çünkü son zamanlarda bir trend haline gelen çiller, daha doğal ve daha güzel bir yüze sahip olmamızı sağlıyor. Çil kalemi, tam bu noktada fazlasıyla iş görüyor.

Çil kalemi ne işe yarıyor?

Piyasadaki pek çok çil kalemi genellikle her çili aynı boyut ve tonda yapar. Belki de her uygulamada aynı çilleri yaptığı için, çil kaleminin tutarlı olmasının iyi bir özellik olduğunu düşünüyorsunuz. Ama şu var ki, doğal çillere sahip olan hiç kimsenin yüzündeki noktalar aynı boyut veya renkte değil!

Gerçek çilleri olan birinin fotoğrafını incelerseniz bunu fark edebilirsiniz. Bu sayede, çillerin bazılarının daha büyük, bazılarının ise daha küçük, kimisinin daha açık ve kimisinin de daha koyu tonlara sahip olduğunu görebilirsiniz. Pek çok çil kalemi markasıyla, yapay çillerinizin istediğiniz kadar ince veya gösterişli görünmesini sağlayan boyut ve ağırlık varyasyonunu elde edebilirsiniz.

Çil Kalemi Nedir?
Çil Kalemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yapay çil nasıl yapılır?

Kendinize yapay çil yaparken, doğallığı yakalamanız ve bir dalmaçyalı gibi görünmemek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var!

  1. Cildinizi güzelce temizleyin. Nemlendiricinizi ve üzerine de güneş kreminizi uygulayın.
  2. Ten makyajınızı (fondöten, kapatıcı, allık, kontür, aydınlatıcı vs.) yaptıktan sonra asıl kahramanı devreye sokun: Çil kalemi!
  3. Çil kalemini burnunuzun üzerine ve yüzünüzün ortasına, dik bir şekilde hafif hafif değdirin. Bazı yerlerde seyrek bazı yerlerde kümeli noktalar yaratmanız görünümünüzü daha doğal kılacaktır. Dolayısıyla her yere eşit miktarda çil yapmaya çalışmayın. Zira bu şekilde doğal görünen çillere sahip olamazsınız.
  4. Kenarları bulanıklaştırmak ve çillerinize yumuşak, dağınık ve harmanlanmış bir görünüm kazandırmak için henüz kurumayan noktalara parmağınızla dokunun.
  5. Çillerinizi yaptıktan sonra elmacık kemiklerinizin üzerine biraz aydınlatıcı sürün. Ardından muhteşem ışıltılı bir görünüm için dudaklarınıza parlatıcı sürmeyi unutmayın! Böylece doğal ve ışıltılı görünebilirsiniz. Şimdi dışarı çıkmak için hazırsınız!

Çil kalemi alırken nelere dikkat edilmeli?

Çil kalemi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk yapılması gereken, cilt renginize en uygun tonu seçmektir. Mesela eğer solgun ve beyaz bir tene sahipseniz, yumuşak ve doğal görünümlü çiller için açık, kırmızıya çalan bir kahverengi çil kalemi tercih edebilirsiniz. Orta veya esmer tenli olanlar için koyu Kakao renginde bir çil kalemi daha iyi bir eşleşme olacaktır. 

Tabii ki, nihayetinde, kendinizi hangi tonlarla daha iyi hissedeceğiniz de önemli! Açık tenli olmanıza karşın daha koyu görünen yapay çilleri tercih ediyorsanız, koyu kahve bir çil kalemi tercih etmenizde hiçbir sakınca yok! Hatta çok boyutlu yapay çil makyaj görünümü için her iki tonu bile birleştirebilirsiniz. Bu sayede daha da doğal çillerle dolu bir yüze sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla her şey ne istediğinizle ilgili, bu yüzden denemekten korkmayın.

Yapay çil
Yapay çil nasıl yapılır?

Sonuç

Makyaj trendleri arasında öne çıkan çil kalemleri, doğal çil görünümü sağlama açısından oldukça başarılı. Bu kalemleri satın almak da çok kolay! Zira pek çok online alışveriş mecrasında ve kozmetik mağazalarında çeşitli modellerde çil kalemleri bulabilirsiniz. Çil kalemi fiyatı ise ortalama 20 TL‘den başlıyor. Gayet ekonomik… Çiller hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı eklemeyi unutmayın!

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bazı başlıklar:

Cilt Beyazlatıcı Kremler Zararlı Mı? Bu 4 Maddeye Dikkat!

En İyi Fondöten Markaları: Farklı Özelliklerde 7 Öneri!

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? 5 İpucuyla Çözüm Önerileri

Dudak Peelingi – Ev Yapımı 4 Doğal Bakım Önerisi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır