Çocuklar için En Güvenilir Maske Hangisi?

Önceki yazılarımda okul döneminin açılması ile birlikte ailelerin de öğrencilerin da aklında pek çok farklı endişeyi bir arada yaşadığını ifade etmiştim. Korona sürecinden sonra eğitim hayatının nasıl olacağını merak eden ebeveynler çocuklarını hastalıktan korumak için olabildiğince çok önlem almaya çalışıyor. Bu noktada tabi ki bizi Covid-19 virüsüne karşı koruyan en pratik önlem doğru bir maske kullanımıdır diyebiliriz. Peki çocuğunuzun daha güvende olması için nasıl bir maske kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bugünkü yazıma göz atarak çocuk maskelerine ilişkin bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Böylece de çocuğunuz okula giderken içiniz biraz daha rahat eder. Bakalım ne gibi noktalara özen göstermemiz gerekiyor.

Çocuklar için maske seçimi
Desenli Kumaş Maskelerden Uzak Durun

Çocuk Maskeleri ile İlgili Temel Bilgiler

Pandemi sürecinde düzenli olarak kullanmaya başladığımız bu ürünler virüsün yayılmasını durdurma konusunda büyük bir rol oynuyor. Ancak her ne kadar yetişkinler bu uygulamanın önemli ve gerekli olduğunu anlayabilse de yaşça küçük bireylerin hayatına maskeyi sokmak o kadar da kolay olmayabiliyor.

Çocukların maske kullanması konusunda ve korona sürecinde buna daha iyi adapte olmasında ailelere büyük bir rol düşüyor. Bu nedenle konu hakkında bilinç sahibi olmalı çocuğunuza da sıkça bu bilgilerden bahsetmelisiniz.

Öncelikle bu virüsün yayılma yolu havaya saçılan damlacıklar olduğundan maskenin bizi bu durumdan koruduğunu biliyoruz ama bütün maskelerin aynı oranda koruyuculuk sağlamadığından haberimiz olmayabilir. Tıbbi olmayan ve kumaş maskeler kalabalık ortamlarda koruyuculuğu en az ürünlerdir.

Tıbbi maskeler ise özellikle de belli markaların ürettiği koruyucu medikal türleri sizi en iyi şekilde koruyabilecek ürünlerdir. En iyi maskenin nasıl bir yapıya sahip olması gerektiğini merak ediyorsanız bu noktada maskenin iç ve dış katmanlarının yüksek oranda koruyuculuk sağlamasına özen göstermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Doğru bir maske seçiminin ardından da ağız, burun ve çene kapalı olacak şekilde doğru takma şekli öne çıkıyor. Çocukların bu konuda yeterince bilgili olamayabileceğini ve fazla hareket etme ihtimallerini de göz önünde bulundurduğumuzda mutlaka onları iyi bir şekilde bilinçlendirmeniz gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

Çocuğunuzun yüzüne uygun bir maske seçmeli, ağzının, burnunun ve çenesinin kapalı olduğundan emin olmalı, maskenin yanlarında boşluk kalmamasını sağlamalı ancak çocuğunuzun görüşü ya da konuşması da engellenmemelidir.

S0617A6 20SM NV2 04 02 çocuk 1 | Shuayip.com
Püf Noktaları

Önemli Detaylar

Çocuğunuz için uygun maskeyi siz alacaksınız ama maskeyi takacak kişi o. Bu yüzden ona maskenin nasıl takılması ve takıldığında nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bilgi vermeniz gerekiyor.

Öncelikle maskeyi takmadan önce ellerini su ve sabunla yıkamasını söylemelisiniz.

Çocuğunuz maskenin temiz olduğundan emin olmalı, hasar görmüş maskeler işe yaramaz.

Maskeyi ağzı, burnu ve çenesi kapalı olacak şekilde takıp ayarladıktan sonra rahatça nefes alabilmeli.

Maske takılıyken kirlenir ya da ıslanırsa maskeyi mutlaka çıkartıp atması ve yenisini takması gerekiyor.

Ayrıca maskeye dokunmamasında da yarar var.

Desenli Maskeler Tehlike Saçıyor

Uzmanlar çocukların desenli ve renkli maskeleri çok daha sevdiğini ancak bu ürünlerin koruma oranının oldukça düşük olduğunu ifade ediyor. Yıkanabilir oldukları için aileler de bu ürünleri tercih edebiliyor ama bu boyalı maskeler küçük yaşta bireyleri virüsten korumadığı gibi onların sağlıkları açısından da büyük riskler teşkil ediyor.

Kulak Burun Boğaz uzmanları desenli kumaş maskelerde kullanılan boyanın kanserojen etki yapabildiğini ve aynı zamanda cilt alerjilerine yol açabildiğini ifade ediyor. Ailelerin bu maskeleri tercih etmemesi gerekiyor. Eğer çocuğunuzun bu konuda hevesini kırmak istemiyorsanız mutlaka kaliteli olduğundan emin olduğunuz bir ürünü tercih edin ve sadece üç saat boyunca kullanılıp atıldığından emin olun.

Baskılı maskelerin kullanımı giderek arttı. Okullarda da bu ürünler tercih edilmeye başlandı ve öğrenciler birbirinden gördüğü için herkes bu maskelerden almak ister hale geldi. Ancak bu maskeler küçük bireylerin solunum yolları açısından da çok sakıncalı.

toptan ffp2 cocuk maskesi gulsah tekstil ffp2 child mask turkey 11 çocuk 2 | Shuayip.com
Güvenilir Maskeler

Dikkat Edilecekler

Uzmanlar eğer mümkünse ebeveynlerin çocuğuna cerrahi maskelerden alması gerektiğini söylüyor. Bu maskelerin renkli versiyonları da mevcut. Beyaz yerine bu renkli ürünlerden tercih ederek onların ilgisini de çekebilirsiniz.

Ancak desenli kumaş maskeler olabildiğince kullanılmamalı. Her ne kadar kalite açısından bazıları daha iyi olsa da hangisinin merdiven altında üretildiğinden emin olmanız pek de mümkün değil.

İlginizi Çekebilir:

Çocuklarda Okul Stresi

Korona Sonrası Okula Dönüş

Maske Seçiminde Dikkat Edilecekler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır