Çocuklara En Uygun Kuru Boyalar

Okulların açılması ile birlikte çocukların derslerinde kullanacağı malzemelerin alınması için alışveriş sezonu da başlamış oldu. Ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de bu noktada resim dersi için ne tür kuru boyaların daha sağlıklı ve tercih edilebilir olduğu yönünde. Ben de bugünkü yazımda sizin için hem çocukların sağlığı için sakıncalı olmayan hem de okullarında güvende kullanabilecekleri kuru boya markalarını ele almak istedim. Kırtasiye alışverişine çıkmadan önce mutlaka bu yazıya göz atmalısınız.

Çocuklar için zararlı olmayan kırtasiye ürünleri
Kırtasiye Alışverişi

Kırtasiye Ürünleri Çocuklarımız için Sağlıklı mı?

Öğrencilerin de güvenle kullanabileceği kuru boya markalarını incelemeye geçmeden önce kırtasiye ürünlerinin çocuklar açısından yararlı olup olmadığına bakmalıyız. Çünkü her ne kadar fazla dikkat edilmiyor olsa da bazı kırtasiye malzemelerinin içeriğinde insan sağlığı açısından zararlı kimyasallar bulunuyor.

Aileler kırtasiye malzemeleri almak için alışverişe çıktığında genellikle ürünlerin uzun süre kullanılıp kullanılmayacağına ya da ne kadar sağlam olduğuna daha fazla dikkat ediyor, bütçelerine uygun ürünler seçiyor. Öğrenciler ise alışveriş sırasında malzemelerin renklerine ve ne kadar popüler olup olmadıklarına bakıyor.

Peki bu ürünlerin hangileri kanserojen ve alerjen kimyasallar içeriyor biliyor musunuz? Bu konuya mutlaka özen gösterilmesi ve bilgi sahibi olunması gerekiyor çünkü malzemelerin içinde sağlığa tehdit oluşturacak bileşenler olabiliyor. Mutlaka ürünlerin ambalajının üzerini dikkatle okumalı ve Sağlık Bakanlığı Onaylı sertifikasını görmediğiniz ürünleri almamalısınız.

Kuru Boyalarla ilgili Temel Bilgi

Bu ürünler daha çok öğrenciler tarafından tercih edilse de yediden yetmişe pek çok kişinin kuru boya aldığını da söylemek gerekir. Sunduğu renk seçenekleri ve pratiklikleri ile bu ürünler hem profesyonellere hem de öğrencilere çok geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Çok çeşitli markaların farklı özelliklerde ürettiği bu ürünler arasından hangisini alacağınız konusunda kararsızlık yaşamanız da oldukça doğal. Bu açıdan siz de altılı, sekizli, on ikili, yirmi dörtlü ve kırk sekizli setler halinde satılan bu kırtasiye malzemeleri arasında seçim yapacağınız zaman kendinize en uygun olanı alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Böyle bir sorun yaşamamak için ilk olarak dikkat edilmesi gereken şeyin kullanım alanı olduğunu belirtmekte yarar var. Öğrencilerin kullanması için alınacak ürünlerin mutlaka öğretmenlerinin istediği özelliklerde olmalı. Ayrıca derslerinde ne gibi uygulamalar yapacaklarına göre de tercih yapılabilir. Ancak genel olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu sağlık açısından bir sakınca olup olmadığına bakmak.

Seçim Önerileri

Bu ürünlerden satın almadan önce malzemenin kaliteli olup olmadığını anlamak istiyorsanız boyanın resim yaparken dağılmadığından emin olmalısınız. Ayrıca boyaların tek bir darbe ile kağıdı renklendirmesi de bir o kadar önemli.

Boya setinin içinde kaç renk olduğundan emin olduktan sonra kullanacak öğrencinin yaşına göre de seçim yapmayı tercih edebilirsiniz. Mesela okul öncesi çocukların tutma becerileri henüz yeterince gelişmediğinden onlara daha yumuşak uçlu ve kalın formlarda boyalar alınabilir.

Seçim yaparken setin içerisinde ağırlıklı olarak hangi tonların olduğundan da emin olmanızda yarar var. Mesela bazı setlerde pastel bazılarında ise neon renkler ön plandadır.

Markalar ve Özellikleri

9486237532210 çocuk 1 | Shuayip.com
Faber Castell

Faber Castell

Marka tam 250 yıldır bu alanda çalışan hepimizin bildiği en önde gelen firmalardan biri. Ülkemizde etkin şekilde üretim yapan markanın bu ürünleri uzun ömürlü, kokusuz ve sağlık açısından da bir sakınca içermiyor.

Fiyat ortalaması olarak 17 lira civarında bir bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Tutuş açısından bir sorun yaratmayacakları için her yaş aralığında rahatlıkla kullanılabilir.

9576878833714 çocuk 2 | Shuayip.com
Stabilo

Stabilo

Çok uzun süredir hayatımızda olmasa da kısa sürede öğrenciler arasında popüler hale gelen bu Alman markası Faber Castell’e göre biraz daha pahalı. Bu markanın ürünlerinden almak için 30 ila 35 lira gibi bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Kalemlerin ergonomik ve rahat bir tutuşu var ancak diğer markaların ürünlerine göre biraz daha kalın oldukları için eli küçük öğrenciler için uygun olmayabilir. Kokusuz ve sağlık açısından bir sakıncası yok. Ucu kalın ve yumuşak olduğundan geniş alanları kısa sürede boyayabilir ve pastel boya hissi veriyor diyebiliriz.

10718253187122 çocuk 3 | Shuayip.com
Fatih

Fatih

Türk bir firmanın ürettiği bu kalemlerin kırtasiyedeki fiyat ortalaması 9 lira. Düşük bütçeli aileler güvenle tercih edebilir. Diğer markalara göre biraz daha hızlı eridiği için kullanım ömrü kısa olabilir ve kağıda tortu bırakabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır